Kodeks cywilny
Polskie prawo cywilneStan prawny: grudzień 2023r.
Czynności prawne
Przepisy ogólne
Art. 56.
Czynność prawna wywołuje nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów.
Art. 57.
§ 1. Nie można przez czynność prawną wyłączyć ani ograniczyć uprawnienia do przeniesienia, obciążenia, zmiany lub zniesienia prawa, jeżeli według ustawy prawo to jest zbywalne.
§ 2. Przepis powyższy nie wyłącza dopuszczalności zobowiązania, że uprawniony nie dokona oznaczonych rozporządzeń prawem.
Art. 58.
§ 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana
.Art. 59.
W razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Uznania umowy za bezskuteczną nie można żądać po upływie roku od jej zawarcia.
Art. 60.
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
Art. 61.
§ 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
§ 2. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.
Art. 62.
Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, nie traci mocy wskutek tego, że zanim do tej osoby doszło, składający je zmarł lub utracił zdolność do czynności prawnych, chyba że co innego wynika z treści oświadczenia, z ustawy lub z okoliczności.
Art. 63.
§ 1. Jeżeli do dokonania czynności prawnej potrzebna jest zgoda osoby trzeciej, osoba ta może wyrazić zgodę także przed złożeniem oświadczenia przez osoby dokonywające czynności albo po jego złożeniu. Zgoda wyrażona po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od jego daty.
§ 2. Jeżeli do ważności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna, oświadczenie obejmujące zgodę osoby trzeciej powinno być złożone w tej samej formie.
Art. 64.
Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.
Art. 65.
§ 1. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.
§ 2. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się jej dosłownym brzmieniu.

- do 15 maja chce przekazać swoje stanowisko wskazanej przez pracodawcę osobie,a następnie:
- do 30 czerwca chce przebywać na przysługującym mu urlopie wypoczynkowym (zaległym i aktualnym).
Pracodawcy nie odpowiadały zaproponowane terminy i wobec potrzeb zakładu pracy pracownik pracował do 15 czerwca, a następnie pracodawca zaproponował pracownikowi urlop do dnia 30 czerwca i wypłacenie ekwiwalentu za pozostałą część urlopu.
Pracodawca stoi na stanowisku, że mógł dowolnie kształtować wykorzystanie pracownika w zaproponowanym przez niego okresie od 20 kwietnia do 30 czerwca a fakt nie przyjęcia "warunków" na jakich miało dojść do wypowiedzenia nie należy utożsamiać jako nieprzyjęcia złożonego oświadczenia woli rozwiązania stosunku pracy.
Pracownik stoi na stanowisku, że wyraźnie określił na jakich warunkach chce rozwiązać stosunek pracy, a wobec nieprzyjęcia przez pracodawcę do wiadomości części oświadczenia woli (tej wskazującej liczbę dni i terminy wykorzystania urlopu i przekazania swoich obowiązków następcy) uważa, swoje wypowiedzenie za niebyłe.
W tle keys'a rodzi się pytanie, czy można dowolnie "z oświadczenia woli" wybierać/przyjmować do wiadomości jego treść czy też należy traktować oświadczenie woli całościowo, niejako z dobrodziejstwem inwentarza (w tym również zawarte w oświadczeniu woli warunki jakie muszą być spełnione)?
W mojej ocenie wszystkie te elementy, a więc ukrycie informacji o płatności jedynie w dość obszernym regulaminie, brak uprzedzenia o płatnej usłudze inna drogą, wysokość opłaty (dla mnie stanowczo za duża jak na oferowaną usługę i nie adekwatna do rodzaju usługi), olbrzymie odsetki naliczane za nieterminową wpłatę, faktura przesłana na kwotę w funtach, adnotacja na fakturze o możliwości umieszczenia w Krajowym Rejestrze Długów świadczą o nastawieniu właściciela portalu na wyłudzenie pieniędzy na granicy prawa lub może wbrew niemu.
Mailem poinformowałem firmę, że czuję się oszukany i zażądałem usunięcia moich danych.
Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, brak jest tez kontaktu telefonicznego (na nr podany na stronie).
Jakie mam możliwości reklamacji, odrzucenia umowy?
