Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Posiadanie

Art. 336.

Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Art. 337.

Posiadacz samoistny nie traci posiadania przez to, że oddaje drugiemu rzecz w posiadanie zależne.

Art. 338.

Kto rzeczą faktycznie włada za kogo innego, jest dzierżycielem.

Art. 339.

Domniemywa się, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym.

Art. 340.

Domniemywa się ciągłość posiadania. Niemożność posiadania wywołana przez przeszkodę przemijającą nie przerywa posiadania.

Art. 341.

Domniemywa się, że posiadanie jest zgodne ze stanem prawnym. Domniemanie to dotyczy również posiadania przez poprzedniego posiadacza.

Art. 342.

Nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze.

Art. 343.

§ 1. Posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania.

§ 2. Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób. Posiadacz rzeczy ruchomej, jeżeli grozi mu niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, może natychmiast po samowolnym pozbawieniu go posiadania zastosować niezbędną samopomoc w celu przywrócenia stanu poprzedniego.

§ 3. Przepisy paragrafów poprzedzających stosuje się odpowiednio do dzierżyciela.

Art. 3431.

Do ochrony władania lokalem stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie posiadania.

Art. 344.

§ 1. Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.

§ 2. Roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia.

Art. 345.

Posiadanie przywrócone poczytuje się za nieprzerwane.

Art. 346.

Roszczenie o ochronę posiadania nie przysługuje w stosunkach pomiędzy współposiadaczami tej samej rzeczy, jeżeli nie da się ustalić zakresu współposiadania.

Art. 347.

§ 1. Posiadaczowi nieruchomości przysługuje roszczenie o wstrzymanie budowy, jeżeli budowa mogłaby naruszyć jego posiadanie albo grozić wyrządzeniem mu szkody.

§ 2. Roszczenie może być dochodzone przed rozpoczęciem budowy; wygasa ono, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu miesiąca od rozpoczęcia budowy.

Art. 348.

Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy. Wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą, jak również wydanie środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą, jest jednoznaczne z wydaniem samej rzeczy.

Art. 349.

Przeniesienie posiadania samoistnego może nastąpić także w ten sposób, że dotychczasowy posiadacz samoistny zachowa rzecz w swoim władaniu jako posiadacz zależny albo jako dzierżyciel na podstawie stosunku prawnego, który strony jednocześnie ustalą.

Art. 350.

Jeżeli rzecz znajduje się w posiadaniu zależnym albo w dzierżeniu osoby trzeciej, przeniesienie posiadania samoistnego następuje przez umowę między stronami i przez zawiadomienie posiadacza zależnego albo dzierżyciela.

Art. 351.

Przeniesienie posiadania samoistnego na posiadacza zależnego albo na dzierżyciela następuje na mocy samej umowy między stronami.

Art. 352.

§ 1. Kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności, jest posiadaczem służebności.

§ 2. Do posiadania służebności stosuje się odpowiednio przepisy o posiadaniu rzeczy.

maria dobrzańska
2011-01-02 13:28:28
Odpowiedzi: 0
droga polna/dojazdowa/w posiadaniu samorządu terytorialnego. Korzystam z niej aczkolwiek nie codziennie.Obecnie okazuje się, że na niewielki fragment drogi jeden z mieszkańców ma KW i dochodzi swej własności. Ze względu na ukształtowanie terenu droga ta jest dla mnie ważna (dojazd do użytków rolnych) Inaczej muszę nabyć odpowiedni sprzęt by móc się przemieszczać znacznie dalszą drogą publiczną, tu nie jest konieczne posiadanie np zarejestrowanego traktora itd.jako, że jest to droga polna.Zasiedzenie chyba odpada, bo brak widocznych urządzeń drogi, są to tylko koleiny w terenie. Nabycia służebności też nie widzę - droga ma ok. 1 km i co, jeśli kawałek dalej znajdzie się następny "właściciel" i następny da capo al finem.
Gość
2011-06-29 07:23:45
Odpowiedzi: 1
Opiekuje się psem córki .Czy w razie ugryzienia przez psa innej osoby ,poszkodowany może domagac się zadośćuczynienia ode mnie czy od córki
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-09-05 03:22:53
Roszczenie moze byc dochodzone zarowno od pani, jak i od corki, gdyz w tym przypadku bedziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnoscia na zasadzie winy. Ta wina zawsze bedzie po stronie tego kto to zwierze chowa lub sie nim posluguje. W tym przypadku pani. Oczywiscie jak podkreslam musi byc to dzialanie zawinione. Aczkolwiek powimo braku winy ma zastosowanie zasada slusznosci. Podsumowujac zawsze ten kto zwierze chowa lub sie nim posluzy poniesie odpowiedzialnosc.

Zadoscuczynienie jest rekompensata za doznane przezycia psychiczne (bol). Do tego mozna domagac sie odszkodowania za doznana szkode - a wiec pewnego rodzaju uszczerbku w dobrach prawnie chronionych (np. zycie,zdrowie)
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-09-11 14:29:13
Odpowiedzi: 0
Przy sprzedaży ziemi rolnej procedura wskazuje, że wpierw dochodzi do podpisania pierwszego aktu notarialnego (umowa warunkowa - pierwszeństwo pierwokupu przez Agencję Mienia Rolnego) i dalej w przypadku nie skorzystania z prawa pierwokupu przez wspomnianą Agencję dochodzi do podpisania drugiego aktu notarialnego i przeniesienia własności na kupującego.
Moje pytanie: Czy w okresie między podpisanie pierwszego a drugiego aktu notarialnego sprzedający ma prawo uprawiać ziemię, którą sprzedaję, tzn. siać, orać, zbierać plony a w szczególności czy może w tym czasie występować o dopłaty bezpośrednie na daną działkę?
Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
mario
2012-01-16 22:17:53
Odpowiedzi: 0
Jeżeli jestem posiadaczem samoistnym nieruchomości od 22 lat i prowadzę tą nieruchomość wynajmując mieszkania to mam takie same prawa jak własciciel nieruchomości? Chodzi mi o sprawy czynszowe, lokator nie zgodził się na niektóre elementy składowe czynszu jak wspólna energia, sprzątanie i koszty administracyjne.
marianna
2012-02-23 07:48:38
Odpowiedzi: 0
kto powinien mi pomoc w dostaniu sie do mojej posesji ,jezeli droga ktorej jestem wspolwlascicielem zosteaje mi zamknieta przez innego wspolwlasciciela ,dzielnicowy powiedzial /gm Halinow k.warszawy/ze on nie moze!!!!
halina
2012-07-06 21:40:34
Odpowiedzi: 0
4lipca odebrałam z poczty pismo z ZGKiM w Ujściu, cytuję,Z dniem 1lipca 2012r.rozwiązuję umowę najmu e części dotyczącej pomieszczenia gospodarczego,znajdującym się w budynku gospodarczym-stodole,z powodu złego stanu technicznego grożącego zawaleniem.
Prosze o opróżnienie pomieszczeń, z dniem 10 lipca 2012r. bowiem z tym dniem Zakład przystąpi do rozbiórki w\w pomieszczeń,koniec cytatu. Stodoła jest solidna i dobrze się trzyma.Dlaczego nie uwzględniono 2miesięcz.okresu wypowiedzenia,nie podano też żadnej decyzji komisji budowlanej stwierdzającej b.zły stan stodoły. Proszę o szybką pomoc aby nam tej stodoły we wtorek 10lipca nie rozebrali.
krystyna
2013-10-20 00:59:05
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry.
Do mojej działki którą kupiłem niedawno nie ma dojazdu z drugiej strony, choć jest droga polna którą zarządza Agencja Rolna, ponieważ p. sołtys kupiła obok działkę, zawładnęła drogę i nie ma zamiaru rozgrodzić tej drogi . Nie chcąc się kłócić o w/w drogę co zrobić żeby droga służyła do tego do czego są drogi czyli do przejazdu potrzebującym, to tak w skrócie. dziękuję z góry za podpowiedz.
Henryk
2013-10-26 19:19:14
Odpowiedzi: 0
W sprawie o zasiedzenie wpisany na podstawie uwłaszczenia w 1971r posiadacz samoistny działki leśnej wnosi, że dokonywał wycinki drzew na działce leśnej do 94r i tym samym interesował się tą działką. Posiadacz samoistny nie mógł wycinać drzew legalnie, ponieważ asygnaty na wycinkę mogły być wydawane wyłącznie dla właściciela działki lasu (nie przedstawia ich) - a właściciela działki nie ma wpisanego ani w księdze wieczystej ani w rejestrze gruntów. Nie interesował się on tą działką w sensie, że nie zalesiał po wycince drzew do których się przyznaje co oznacza, że wycinki dokonywał nielegalnie ani nie płacił podatku. Czy takie twierdzenie, że posiadał zakład drzewny i musiał pozyskiwać drewno do jego utrzymywania oraz budował własny dom ma jakieś znaczenie w sprawie o zasiedzenie?. Od 1980 r płacę podatek leśny i zajmuję się tą działką. Dziękuję z góry za odpowiedź.
Gość
2013-10-28 08:56:18
Odpowiedzi: 0
właściciel drogi lokalnej nieustalony.
jeden z samoistnych posiadaczy zmarł.
Czy spadkobiercy stają się posiadaczami samoistnymi?
mirosław
2014-01-17 13:30:27
Odpowiedzi: 0
czy istnieje jeszcze tz., zasiedzenie pytam bo dom stoi na częściowej działce dalszej rodziny która nie płaci od ponad 30 lat podatku ale moi rodzice i my płacimy czy mam szansę by wszystko przeszło na mnie?
Gość
2014-02-18 14:50:07
Odpowiedzi: 0
Spoldzielnia mieszk.postawila w 1960r plot miedzy naszymi posesjami pozostawiając po naszej stronie ok 30m ziemi o czym nikt z nas nie wiedział.Gospodarzylismy na tym terenie gdyż stanowił czesc naszego ogrodka za budynkiem.Nagle jesienią 2013r przyszli panowie ze spoldzielni o 7 rano i bez powiadomienia nas ,nie sluchajac protestow zniszczyli stare ogrodzenie i postawili nowe zabierając nam ta czesc ogrodka która niby do nich nalezy.Dodam ,ze 50 lat nikt się nie upominal ze strony spoldzielni mieszkaniowej o ten grunt a płot był ich.Nie wiem czy spoldzielnia czy miasto było wlascicielem gruntu przez te lata.Jaka droga mnie czeka ,czy wnieść o przywrócenie posiadania?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie