Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Służebności osobiste

Art. 296.

Nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista).

Art. 297.

Do służebności osobistych stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych z zachowaniem przepisów rozdziału niniejszego.

Art. 298.

Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Art. 299.

Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.

Art. 300.

Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.

Art. 301.

§ 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

Art. 302.

§ 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.

§ 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.

Art. 303.

Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.

Art. 304.

Służebności osobistej nie można nabyć przez zasiedzenie.

Art. 305.

Jeżeli nieruchomość obciążona służebnością osobistą została wniesiona jako wkład do rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielnia może z ważnych powodów żądać zmiany sposobu wykonywania służebności albo jej zamiany na rentę.

Pytania prawne (3):
Większe okno
Lidka
2011-01-19 22:58:36
Odpowiedzi: 1
Prośba o odpowiedź czy wpis do księgi wieczystej dla prawa służebności osobistej ma znaczenie deklaratywne czy nie ma żadnego.
Odpowiedzi (1):
Marta
2012-09-09 18:36:44
Oczywiście że ma znaczenie deklaratywne. Służebność można ustanowić w formie umowy, orzeczenia sądu , decyzji administracyjnej i zawsze musi być wpisana do KW bo inaczej nie istnieje.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-04-27 09:09:33
Odpowiedzi: 0
Mieszkamy w domu z dziadziem, który ma u nas dożywotnią służebność. Przez 5 lat nie było żadnych problemów, jednak po tym kiedy dziadziu czuł się coraz gorzej przewrócił się. Wezwaliśmy pogotowie i w szpitalu stwierdził, że ma złamane trzy żebra.Dziadzia córki oskarżyli nas o pobicie. Lekarz wykluczył pobicie. Dziadziu poczuł się lepiej, wrócił do nas do domu. Czy jego córki mogą go odwiedzać kiedy chcą i przebywać u nas w domu bez ograniczeń?
Dodam, że dziadziu jest już osobą leżącą, nie ma sił wstać i cokolwiek zrobić kolo siebie.Kiedy one przebywają u nas w domu my nie możemy wtedy nigdzie wyjść.Proszę o odpowiedz.
Gość
2017-11-22 21:30:45
Odpowiedzi: 0
Witam. Chodzi o zachowek od mojej siostrzenicy ? Nie wiem czy w akcie notarialnym jest zapisana służebność dla mojej mamy, która już nie żyje. W Księdze wieczystej nie ma. chodzi o odliczenia od zachowku.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie