Linki sponsorowane
Użytkowanie wieczyste
Art. 232.
§ 1. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.
§ 2. W wypadkach przewidzianych w przepisach szczególnych przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być także inne grunty Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.
Art. 233.
W granicach, określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste, użytkownik może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać.
Art. 234.
Do oddania gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości.
Art. 235.
§ 1. Budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.
§ 2. Przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.
Art. 236.
§ 1. Oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na dziewięćdziesiąt dziewięć lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat czterdzieści.
§ 2. W ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat; jednakże wieczysty użytkownik może wcześniej wystąpić z takim żądaniem, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.
§ 3. Umowa o przedłużenie wieczystego użytkowania powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Art. 237.
Do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości.
Art. 238.
Wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swego prawa opłatę roczną.
Art. 239.
§ 1. Sposób korzystania z gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika powinien być określony w umowie.
§ 2. Jeżeli oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje w celu wzniesienia na gruncie budynków lub innych urządzeń, umowa powinna określać:
- termin rozpoczęcia i zakończenia robót;
- rodzaj budynków lub urządzeń oraz obowiązek ich utrzymywania w należytym stanie;
- warunki i termin odbudowy w razie zniszczenia albo rozbiórki budynków lub urządzeń w czasie trwania użytkowania wieczystego;
- wynagrodzenie należne wieczystemu użytkownikowi za budynki lub urządzenia istniejące na gruncie w dniu wygaśnięcia użytkowania wieczystego.
Art. 240.
Umowa o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeżeli wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.
Art. 241.
Wraz z wygaśnięciem użytkowania wieczystego wygasają ustanowione na nim obciążenia.
Art. 242. (uchylony).
Art. 243.
Roszczenie przeciwko wieczystemu użytkownikowi o naprawienie szkód wynikłych z niewłaściwego korzystania z gruntu Skarbu Państwalub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków, jak również roszczenie wieczystego użytkownika o wynagrodzenie za budynki i urządzenia istniejące w dniu zwrotu użytkowanego gruntu przedawniają się z upływem lat trzech od tej daty.
Gość
2010-12-16 00:22:44
Odpowiedzi: 1
Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy z dniem 1-01-2011 podniósł opłatę za użytkowanie wieczystegruntu o 2000%. Mieszkanie własnościowe w którym mieszkam ma 48 m2.Dotychczasowa opłata roczna wynosiła 143,17 zł i zmieniona została na 2741,62 zł.Czy jest to zgodne z prawem? Czy wypowiedzenie opłaty rocznejz tytułu użytkowania wieczystego może nastapić w każdej chwili i czy takie drakońskie opłaty mogą być przez urząd narzucane użytkownikom gruntu dbającym nie tylko budynek mieszkalny ale również otoczenie?
Odpowiedzi (1):
Cyprian
2011-01-07 08:14:56
nie wielkosc mieszkania jest tu ważna ale udzial w gruncie. Wynika z tego ze wartosc gruntu zostala przeszacowana (max co 5 lat) i jest to wartosc 1%(cele mieszkaniowe) czesci udzialu gruncie. Nalezy zajrzec do wyceny i ewentualnie ją oprotestować w terminie do tego stosownym ..
margaretw66
2011-01-28 12:23:55
Odpowiedzi: 1
Jestem użytkownikiem wieczystym na którym wybudowane są budynki. Chcę wypowiedzieć umowę wieczystego użytkowania. W jakiej formie mam to zrobić? Jakie będzie rozliczenie za budynki,które są moją własnością (mam też wycenę sprzed roku)? Gdzie mam złożyć takie wypowiedzenie i co powinno zawierać? Pozdrawiam. Proszę o odpowiedź lub jakiekolwiek opinie w tym temacie.
Odpowiedzi (1):
Przemek
2011-03-31 23:08:11
Myślę, że ten artykuł w całości rozwieje wątpliwości:
http://www.rp.pl/artykul/449527.html
irma
2011-07-06 21:50:09
Odpowiedzi: 0
Wykupiłam mieszkanie na wlasność z prawem wieczystego użytkowania do gruntu w roku 1983 wpłacając opłatę za cały okres wieczystego uzytkowania, teraz chcę przekształcić wu w prawo własności w jaki sposób urząd miasta rozliczy się ze mną mam na myśli nadpłate za prawie 71 lat
Gość
2011-10-05 17:33:00
Odpowiedzi: 0
Czy przy sprzedaży gruntu w użytkowaniu wieczystym wraz ze zajdującym sie na jego terenie budynkiem stanowiacym odrębna wlasność potrzebna jest zgoda Skarbu Państwa i czy taka zgoda jest potrzebna przy ustanowiu wpisu w dziale IV (hipoteki na rzecz Banku)
Gość
2011-10-15 17:07:40
Odpowiedzi: 0
Sąsiadka chce sadzić świerki 2m.od granicy działki.Uważam że prawo tego zabrania.Jakie przepisy to regulują?
jarek
2012-02-08 00:12:14
Odpowiedzi: 1
w 1990r uzyskałem prawo użytku wieczystego gruntu pod wybudowanie garażu jak i czy mógłbym przepisać prawo wieczystego użytkowania na syna ? obecnie mieszkam poza granicami polski
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-02-09 00:21:37
Prawo użytkowania wieczystego jest prawem zbywalnym, tak więc nie ma problemu jeżeli chodzi o jego zbycie. Jednakże przy dokonaniu umowy sprzedaży takiego prawa gminie służy prawo pierwokupu. W przypadku darowizny nie ma zastsowania instytucja pierwokupu. Do dokonania takiej czynności niezbędne jest pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego wraz z klauzulą apostille - wówczas nie będzie pan musiał przyjechać do Polski.
adrian
2012-07-10 15:31:50
Odpowiedzi: 1
Witam mam pytanie :jestem właścicielem działki i mam drogę dojazdową do drogi publicznej zapisana w KW jako służebność wieczystą.Jeżdzę nią 30 lat chodze i nie ma problemu.Teraz jest wymiana isnt. gazowej która nią biegnie i właściciel tej drogi blokuje gazownie w tych pracach.Co mam robić gdy chcę wymirnić te rury???
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-09-10 00:46:02
grzecznie poprosić o służebność przesyłu - właściciel może "blokować położenie rur" jak najbardziej, niestety
jerzy
2013-04-03 08:02:05
Odpowiedzi: 0
Witam!
Czy wieczysty użytkownik SP ma prawo do odszkodowania za zajęte grunty przez wody płynące.
Gość
2013-04-05 13:57:13
Odpowiedzi: 0
witam, moi dziadkowie kupili dom z osobami które mają tam podobno użytkowanie wieczyste. Jak możemy to sprawdzić, ponieważ to było w czasach wojennych. to prawda że musi to być wpisane w księdze wieczystej?
Gość
2013-04-21 22:17:09
Odpowiedzi: 0
W latach 80-tych ub. wieku bez zgody mojej rodziny
przez działkę przeprowadzono inst. energet. i gazową
do prywatnego domu. Obecnie ze względu na awarię kabla energet. Zakł. Energet. chce wejść na mój teren
/jestem spadkobiercą/ w celu dokonania naprawy /podobnie może być w przyszłości z inst. gazową/. Ja nie wyraziłem zgodę. Czy mam rację ? Jak się ma do tego zasiedzenie.
Gość
2013-07-11 15:12:52
Odpowiedzi: 0
miasto po 10 latach dzierzawy zrobilo sobie niezetelny nieprawdziwy i nie uwzględniający stanu faktycznego moich nakładów braku dojazdu do osiedla itd.i napodstawie tego podniosło wymaganą kwotę o 1000 %.nie to nie pomylka o 1000%.miasto jednostronnie zmieniło umowę wieczystej dzierzawy tylko wypowiadając mi starą cenę umowy i wprowadzając nową czego ja nie zaakceptowałem i stwierdziło wymagalność wysyłając wezwania do zapłaty. czy jest sposób na unieważnienie takiej umowy ? nie płacenie tak chorendalnej kwoty? i podanie urzędu do sądu o podejzenie popełnienia przestępstwa próby wyłudzenia przez urząd.ktoś może odpowiedzieć meilem lub telefonicznie moj nr. maciek 602334355
Gość
2013-07-11 15:15:49
Odpowiedzi: 0
miasto po 10 latach dzierzawy zrobilo sobie niezetelny nieprawdziwy i nie uwzględniający stanu faktycznego moich nakładów braku dojazdu do osiedla itd operat szacunkowy i napodstawie tego podniosło wymaganą kwotę o 1000 %.nie to nie pomylka o 1000%.miasto jednostronnie zmieniło umowę wieczystej dzierzawy tylko wypowiadając mi starą cenę umowy i wprowadzając nową czego ja nie zaakceptowałem i stwierdziło wymagalność wysyłając wezwania do zapłaty. czy jest sposób na unieważnienie takiej umowy ? nie płacenie tak chorendalnej kwoty? i podanie urzędu do sądu o podejzenie popełnienia przestępstwa próby wyłudzenia przez urząd.ktoś może odpowiedzieć meilem lub telefonicznie moj nr. maciek 602334355
Gość
2013-09-16 15:55:40
Odpowiedzi: 0
17 stycznia 2010 roku sprzedałam mieszkanie wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego. Wystapiłam do urzedu dzielnicy o proporcjonalne naliczenie podatków (od nieruchomosci i użytkowania wieczystego).Urzadnaliczył mi podatek od nieruchomosci za 1 miesiąc a za uzytkowanie wieczyste mam zapłacic za cały rok. W 2007 roku prowadzono pkt6 do art71 ustawy o gospodarowaniu nieruchomosciami,ze podatek moze być naliczony proporcjonalnie. Zapis ten jest możliwy do realizacji gdy w ustawie o VAT wprowadzono zapis,że użytkowanie wieczyste to towar. Czyli sprzedałam mieszkanie wraz z udziałem w gruncie - jako towary.Uważam,że mam rację.
Gość
2014-01-29 11:36:18
Odpowiedzi: 0
Czy syn posiadający działkę budowlaną może oddać ją w użytkowanie wieczyste rodzicom pod budowę domu.
Gość
2014-10-10 18:45:58
Odpowiedzi: 0
Sąsiadka posiada działkę w wieczystym użytkowaniu czy ja mogę od niej nabyć tę działkę i na jakich zasadach.
Marian
2017-10-22 16:25:51
Odpowiedzi: 0
Witam,
Chciałbym dowiedzieć się czy już została uchwalona ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.Jeśli tak to prosiłbym podanie numeru ustawy w Kodeksie Cywilnym lub innym miejscu,gdzie można to odnaleźć.
Pozdrawiam
Marian
Zadaj pytanie:
