Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Potrącenie, odnowienie, zwolnienie z długu

Art. 498.

§ 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

§ 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Art. 499.

Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.

Art. 500.

Jeżeli przedmiotem potrącenia są wierzytelności, których miejsca spełnienia świadczeń są różne, strona korzystająca z możności potrącenia obowiązana jest uiścić drugiej stronie sumę potrzebną do pokrycia wynikającego dla niej uszczerbku.

Art. 501.

Odroczenie wykonania zobowiązania udzielone przez sąd albo bezpłatnie przez wierzyciela nie wyłącza potrącenia.

Art. 502.

Wierzytelność przedawniona może być potrącona, jeżeli w chwili, gdy potrącenie stało się możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastąpiło.

Art. 503.

Przepisy o zaliczeniu zapłaty stosuje się odpowiednio do potrącenia.

Art. 504.

Zajęcie wierzytelności przez osobę trzecią wyłącza umorzenie tej wierzytelności przez potrącenie tylko wtedy, gdy dłużnik stał się wierzycielem swego wierzyciela dopiero po dokonaniu zajęcia albo gdy jego wierzytelność stała się wymagalna po tej chwili, a przy tym dopiero później aniżeli wierzytelność zajęta.

Art. 505.

Nie mogą być umorzone przez potrącenie:

Art. 506.

§ 1. Jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie).

§ 2. W razie wątpliwości poczytuje się, że zmiana treści dotychczasowego zobowiązania nie stanowi odnowienia. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy wierzyciel otrzymuje od dłużnika weksel lub czek.

Art. 507.

Jeżeli wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym przez osobę trzecią, poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą odnowienia, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia.

Art. 508.

Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

Pytania prawne (6):
Większe okno
Ryszard
2011-02-02 16:57:11
Odpowiedzi: 1
od syna firma windykacyjna żąda zapłaty za faktury "CANAL+" wystawione do września 2003 roku - mają takie prawo, czy zgodnie z Kodeksem Cywilnym uległy przedawnieniu?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-22 14:21:48
Takie dlugi nigdy nie ulegają przedawnieniu. Może być cicho przez rok, dwa, ale dlug nadal jest i co ważniejsze naliczane są odsetki. Zależy też, w jakiej formie windykacyjnej jest dlug. I trzeba pamiętać o tym że nasze niespłacane kredyty, rachunki są wystawiane na aukcjach i każdy wierzyciel, jeśli stwierdził, że ten dlug/dłużnik mu pasuje to kupuje Nasz dlug, naliczając dodatkowo swoje koszty. Krótko mówiąc-lepiej spłacić i mieć spokój, bo dlug nigdy nie ginie... A lepiej zapłacić 1000zl-można iść na ugodę z wierzycielem i spłacać w ratach-niż po 5 latach dowiedzieć się o 10.000tys zadłużenia...
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-08-08 17:14:34
Odpowiedzi: 0
Jezeli wykonawca spoznia sie z terminem oddania budowy, jakie roszczenia mozna od niego uzyskac? w umowie jest wzmianka o kodeksie cywilnym 8
Gość
2012-11-26 17:29:29
Odpowiedzi: 0
czy firma windykacyjna może doliczać odsetki karne
MAREK
2013-09-25 23:51:10
Odpowiedzi: 0
Po rozwodzie wyprowadziłem się z mieszkania spółdzielczego. Przez kilka lat moja była żona mieszkanie to zadłużyła. Czy mam obowiązek spłacać teraz ten dług razem z nią na pół? Jeżeli nie to proszę o podanie podstawy prawnej.
Gość
2015-07-17 16:00:03
Odpowiedzi: 0
Mąż ma świadczenie rehabilitacyjne. Jest to jego jedyne źródło utrzymania .Czy komornik ma prawo zabrać całość świadczenia? (Dług za alimenty)
ANIA.K
2017-09-08 16:27:08
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry.w 2015 roku po wysłaniu prośby do Komornika o rozłozenie mojego długu na raty,pan Komornik przysłał mi w odpowiedzi ,ze zgadza sie wierzyciel i co m-ąc wysyłam zgodnie tym co mi napisal.w połowie roku 2016 orzymalam pismo,ze mam pilnie spłacić cale zadluzenie.Napisalam,ze Pan zgodził się na spłate w ratach i nie spóźnilam sie ani razu z płatnością.W odpowiedzi pan Komornik napisał mi ,ze on wie a to pismo które wysłał,bylo tylko informacyjne.A w lipcu 2017 roku nie informujac mnie zablokował wspolne konto.pismo dostałam dopiero we wrzesniu.według moich obliczen wpłaciłam prawie 4000 a dlug wynosił 4600. A wiezryciel dostal z tego 120zł.co zrobić bo nie mam za co żyć a do p.Kom.nie mozna się dodzwonic.dziękuję
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie