Sądy cywilne
Linki sponsorowane
Renta
Art. 903.
Przez umowę renty jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku.
Art. 9031.
Umowa renty powinna być stwierdzona pismem.
Art. 904.
Jeżeli nie oznaczono inaczej terminów płatności renty, rentę pieniężną należy płacić miesięcznie z góry, a rentę polegającą na świadczeniach w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku należy uiszczać w terminach wynikających z właściwości świadczenia i celu renty.
Art. 905.
Jeżeli uprawniony dożył dnia płatności renty płatnej z góry, należy mu się całe świadczenie przypadające za dany okres. Renta płatna z dołu powinna być zapłacona za czas do dnia, w którym obowiązek ustał.
Art. 906.
§ 1. Do renty ustanowionej za wynagrodzeniem stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.
§ 2. Do renty ustanowionej bez wynagrodzenia stosuje się przepisy o darowiźnie.
Art. 907.
§ 1. Przepisy działu niniejszego stosuje się w braku przepisów szczególnych także w wypadku, gdy renta wynika ze źródeł pozaumownych.
§ 2. Jeżeli obowiązek płacenia renty wynika z ustawy, każda ze stron może w razie zmiany stosunków żądać zmiany wysokości lub czasu trwania renty, chociażby wysokość renty i czas jej trwania były ustalone w orzeczeniu sądowym lub w umowie.
Tadeusz P.
2010-11-23 13:49:41
Odpowiedzi: 0
Czy Zakład Ubezpieczeń może na podstawie Art. 907 paragraf 2 żądać kopii PIT za lata ubiegłe jeśli występuję o podwyższenie renty od IV kwartału 2010 roku? Od ok. 30 lat otrzymuję z PZU rentę wyrównawczą za stwierdzoną przez wiele komisji lekarskich częściową utratę możliwości pracy zarobkowej. Wysokość tej renty PZU przyjął i potwierdził na piśmie jako 30% aktualnej średniej krajowej. Teraz, kiedy wystąpiłem o ponowne przeliczenie według komunikatu Prezesa ZUS, PZU wymaga ode mnie wielu zaświadczeń, oświadczeń i PIT-u za ubiegły rok.
leszek
2011-04-05 12:48:58
Odpowiedzi: 0
do kiedy były pracodawca musi płacić rentę wyrównawczą
Ewa
2013-11-13 13:39:42
Odpowiedzi: 0
Czy PBUK wypłacające rentę wyrównawczą i rentę na zwiększone potrzeby w związku z wypadkiem komunikacyjnym na podstawie prawomocnych wyroków sądu może żądać przekazania wydatków w związku ze zwiększonymi potrzebami i wysokości otrzymywanej renty z zus?
Nadmieniam iż renta wyrównawcza nie wzrosła od prawomocnego wyroku sądu tj.od 2004 roku. Czy jakiejkolwiek zmiany można dokonać bez zmiany wyroku?
Robert \"Oliwia\"
2015-01-21 12:18:51
Odpowiedzi: 0
Dlaczego ZUS oddział Wrocław i oddział Oleśnica Śl. ma osobę niepełnosprawną w nosie, aby mu pomóc przy zmianie renty inwalidzkiej na socjalną wliczając rentę rodzinną po zmarłym rodzicu (np. po ojcu)?
Dlaczego Sąd Apelacyjny we Wrocławiu odmawia zamiany renty, o której mówię w pytaniu pierwszym przez dot. zrobienie wyników np. domograf komputerowy, aby wykruszyć inne choroby np. dotyczące z chorobą: utraty przytomności, bojaźń przy przejściu kładki nad torami z jednej strony na drugą stronę, czy ten dot. koksartrosę (przy kończynach dolnych i kończynach górnych)?
Zadaj pytanie:
