Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Renta

Art. 903.

Przez umowę renty jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku.

Art. 9031.

Umowa renty powinna być stwierdzona pismem.

Art. 904.

Jeżeli nie oznaczono inaczej terminów płatności renty, rentę pieniężną należy płacić miesięcznie z góry, a rentę polegającą na świadczeniach w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku należy uiszczać w terminach wynikających z właściwości świadczenia i celu renty.

Art. 905.

Jeżeli uprawniony dożył dnia płatności renty płatnej z góry, należy mu się całe świadczenie przypadające za dany okres. Renta płatna z dołu powinna być zapłacona za czas do dnia, w którym obowiązek ustał.

Art. 906.

§ 1. Do renty ustanowionej za wynagrodzeniem stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

§ 2. Do renty ustanowionej bez wynagrodzenia stosuje się przepisy o darowiźnie.

Art. 907.

§ 1. Przepisy działu niniejszego stosuje się w braku przepisów szczególnych także w wypadku, gdy renta wynika ze źródeł pozaumownych.

§ 2. Jeżeli obowiązek płacenia renty wynika z ustawy, każda ze stron może w razie zmiany stosunków żądać zmiany wysokości lub czasu trwania renty, chociażby wysokość renty i czas jej trwania były ustalone w orzeczeniu sądowym lub w umowie.

Pytania prawne (4):
Większe okno
Tadeusz P.
2010-11-23 13:49:41
Odpowiedzi: 0
Czy Zakład Ubezpieczeń może na podstawie Art. 907 paragraf 2 żądać kopii PIT za lata ubiegłe jeśli występuję o podwyższenie renty od IV kwartału 2010 roku? Od ok. 30 lat otrzymuję z PZU rentę wyrównawczą za stwierdzoną przez wiele komisji lekarskich częściową utratę możliwości pracy zarobkowej. Wysokość tej renty PZU przyjął i potwierdził na piśmie jako 30% aktualnej średniej krajowej. Teraz, kiedy wystąpiłem o ponowne przeliczenie według komunikatu Prezesa ZUS, PZU wymaga ode mnie wielu zaświadczeń, oświadczeń i PIT-u za ubiegły rok.
leszek
2011-04-05 12:48:58
Odpowiedzi: 0
do kiedy były pracodawca musi płacić rentę wyrównawczą
Ewa
2013-11-13 13:39:42
Odpowiedzi: 0
Czy PBUK wypłacające rentę wyrównawczą i rentę na zwiększone potrzeby w związku z wypadkiem komunikacyjnym na podstawie prawomocnych wyroków sądu może żądać przekazania wydatków w związku ze zwiększonymi potrzebami i wysokości otrzymywanej renty z zus?
Nadmieniam iż renta wyrównawcza nie wzrosła od prawomocnego wyroku sądu tj.od 2004 roku. Czy jakiejkolwiek zmiany można dokonać bez zmiany wyroku?
Robert \"Oliwia\"
2015-01-21 12:18:51
Odpowiedzi: 0
Dlaczego ZUS oddział Wrocław i oddział Oleśnica Śl. ma osobę niepełnosprawną w nosie, aby mu pomóc przy zmianie renty inwalidzkiej na socjalną wliczając rentę rodzinną po zmarłym rodzicu (np. po ojcu)? Dlaczego Sąd Apelacyjny we Wrocławiu odmawia zamiany renty, o której mówię w pytaniu pierwszym przez dot. zrobienie wyników np. domograf komputerowy, aby wykruszyć inne choroby np. dotyczące z chorobą: utraty przytomności, bojaźń przy przejściu kładki nad torami z jednej strony na drugą stronę, czy ten dot. koksartrosę (przy kończynach dolnych i kończynach górnych)?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie