Kodeks cywilny
Polskie prawo cywilneStan prawny: czerwiec 2023r.
[Gwarancja jakości]
<Gwarancja przy sprzedaży>
[Art. 577.]
[§ 1. W wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji.
§ 2. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.]
<Art. 577.>
<§ 1. Udzielenie gwarancji następuje przez złożenie oświadczenia gwarancyjnego, które określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości określonych w tym oświadczeniu. Oświadczenie gwarancyjne może zostać złożone w reklamie.
§ 2. Obowiązki gwaranta mogą w szczególności polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług.
§ 3. Jeżeli została udzielona gwarancja co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że gwarant jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, o ile wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w oświadczeniu gwarancyjnym.
§ 4. Jeżeli nie zastrzeżono innego terminu, termin gwarancji wynosi dwa lata licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.>
Nowe brzmienie art. 577 oraz dodane art. 5771–5773 wejdą w życie z dn. 25.12.2015 r . (Dz. U. z 2015 r . poz. 827).
<Art. 577>1.
<§ 1. Gwarant formułuje oświadczenie gwarancyjne w sposób jasny i zrozumiały, a gdy rodzaj informacji na to pozwala – w powszechnie zrozumiałej formie graficznej. Jeżeli rzecz jest wprowadzana do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej, oświadczenie gwarancyjne sporządza się w języku polskim. Wymagania używania języka polskiego nie stosuje się do nazw własnych, znaków towarowych, nazw handlowych, oznaczeń pochodzenia towarów oraz zwyczajowo stosowanej terminologii naukowej i technicznej.
§ 2. Oświadczenie gwarancyjne zawiera podstawowe informacje potrzebne do wykonywania uprawnień z gwarancji, w szczególności nazwę i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Rzeczypospolitej Polskiej, czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej, uprawnienia przysługujące w razie stwierdzenia wady, a także stwierdzenie, że gwarancja nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej.
§ 3. Uchybienie wymaganiom określonym w § 1 i 2 nie wpływa na ważność oświadczenia gwarancyjnego i nie pozbawia wynikających z niego uprawnień.>
<Art. 577>2.
<Uprawniony z gwarancji może żądać od gwaranta wydania oświadczenia gwarancyjnego utrwalonego na papierze lub innym trwałym nośniku (dokument gwarancyjny).>
<Art. 577>3.
<Sprzedawca wydaje kupującemu wraz z rzeczą sprzedaną dokument gwarancyjny oraz sprawdza zgodność znajdujących się na rzeczy oznaczeń z danymi zawartymi w dokumencie gwarancyjnym oraz stan plomb i innych umieszczonych na rzeczy zabezpieczeń.>
Art. 578.
Jeżeli w gwarancji inaczej nie zastrzeżono, odpowiedzialność z tytułu gwarancji obejmuje tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy.
[Art. 579.]
[Kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji.]
<Art. 579.>
<§ 1. Kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji.
§ 2. Wykonanie uprawnień z gwarancji nie wpływa na odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi.
§ 3. Jednakże w razie wykonywania przez kupującego uprawnień z gwarancji bieg terminu do wykonania uprawnień z tytułu rękojmi ulega zawieszeniu z dniem zawiadomienia sprzedawcy o wadzie. Termin ten biegnie dalej od dnia odmowy przez gwaranta wykonania obowiązków wynikających z gwarancji albo bezskutecznego upływu czasu na ich wykonanie.>
Nowe brzmienie art. 579 wejdzie w życie z dn. 25.12.2015 r. (Dz. U. z 2015 r . poz. 827).
Art. 580.
§ 1. Kto wykonuje uprawnienia wynikające z gwarancji, powinien dostarczyć rzecz na koszt gwaranta do miejsca wskazanego w gwarancji lub do miejsca, w którym rzecz została wydana przy udzieleniu gwarancji, chyba że z okoliczności wynika, iż wada powinna być usunięta w miejscu, w którym rzecz znajdowała się w chwili ujawnienia wady.
[§ 2. Gwarant jest obowiązany wykonać obowiązki wynikające z gwarancji w odpowiednim terminie i dostarczyć uprawnionemu z gwarancji rzecz na swój koszt do miejsca wskazanego w paragrafie poprzedzającym.]
<§ 2. Gwarant jest obowiązany wykonać swoje obowiązki w terminie określonym w treści oświadczenia gwarancyjnego, a gdy go nie określono – niezwłocznie, ale nie później niż w terminie czternastu dni, licząc od dnia dostarczenia rzeczy przez uprawnionego z gwarancji, oraz dostarczyć mu rzecz na swój koszt do miejsca wskazanego w § 1.>
§ 3. Niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy w czasie od wydania jej gwarantowi do jej odebrania przez uprawnionego z gwarancji ponosi gwarant.
Nowe brzmienie § 2 w art. 580 wejdzie w życie z dn. 25.12.2015 r . (Dz. U. z 2015 r . poz. 827).
Art. 581.
§ 1. Jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej.
§ 2. W innych wypadkach termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją uprawniony z gwarancji nie mógł z niej korzystać.
Art. 582. (uchylony).

Uszkodzeniu uległa mi lodówka która jest na gwarancji. Została zakwalifikowana do wymiany. W karcie gwarancyjnej istnieje wpis, że gwarancja realizowana będzie poprzez dostarczenie towaru do sklepu. Zakupu dokonałem w sklepie internetowym który oddalony jest od miejscowości mojego zamieszkania o 250 km. Sklep stwierdził że zrealizuje gwarancje ale muszę dostarczyć sprzęt na własny koszt do nich. Czy ja powinienem pokryć koszty transportu uszkodzonego sprzętu?
Podpowiadam, co należy uczynić.
Jeżeli reklamacja zgłoszono została przed upływem dwóch lat od daty zakupu, należy zrezygnować z naprawy gwarancyjnej, natomiast wystąpić bezpośrednio do sprzedawcy w oparciu o ustawę tzw. konsumencką z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.1). Art. 8 tej ustawy gwarantuje nieodpłatność naprawy bądź wymiany łącznie z dostarczeniem i robocizną. Pierwsze zawiadomienie sklepu internetowego o uszkodzeniu lodówki można z powodzeniem uznać jako powiadomienie sprzedawcy o niezgodności towaru z umową. Tym samym transport lodówek w obie strony musi ponieść sprzedawca.
Pozdrawiam
Powodzenia
co dzieje sie w przypadku zakupu auta,gdzie w ciagu pół roku posiadania nowego auta oddany byl do serwisu 3 razy gdyz sie psul!!!
czy moge dostosowac pismo o wydanie mi nowego auta? nowy nie powinien sie tak spuc!!!!prosze o pomoc..
K.
Wczoraj dostałem kurtkę ze sklepu House. Niestety nie podoba mi się. Nie posiada wad, lecz chciałbym się dowiedzieć czy istnieją podstawy prawne traktujące o obowiązku przyjęcia zwrotu towaru przez sprzedawcę bez podania określonej przyczyny w ciągu x dni?
PS
Podobno House bardzo tolerancyjnie podchodzi do zwrotów (słyszałem dużo dobrych opinii, w tym na forach), lecz chciałbym wiedzieć na przyszłość, gdybym musiał tłumaczyć to w innym sklepie. Pytam, bo na forach w tej kwestii wypowiadano się dwojako, a i w mojej rodzinnie zdania są podzielone :)
Pozdrawiam,
Szymek
Nie ma żadnych przepisów umożliwiających zwrot zakupionego towaru, chyba że zakup/ umowa doszła na odległość (internet itp,) wtedy na podst. USTAWA z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.1) (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.) Rozdział 1 Umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa Art. 2. 1. można od umowy odstąpić w ciągu 10-ciu dni jeśli informację podał sprzedawca, a jeśli jej nie podał termin biegnie 3 mies. od daty zakupu/ odbioru. Wiele jednak sklepów sieciowych umożliwia zwrot towarów podając informację przy kasie/ punkcie obsługi, że przysługuje x dni. Pozdr.
Mam pytanie o gwarancję.Kto w firmie produkujacej urzadzenie powinien podpisywac gwarancje i czy musi mieć do tego celu upowanienie właściciela /kierownictwa firmy
Pozdrawiam
Ryszard
tel:669-060-856
Pozdrawiamy.
Moja corka dostala na komunię laptopa tylko zaczyna się psuć a nie mogę znaleśc karty gwarancyjnej tylko mam fakturę zakupu czy uznają mi maja 2011 zakup laptopa
