Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: luty 2024r.
Linki sponsorowane

Przewóz osób

Art. 776.

Przewoźnik obowiązany jest do zapewnienia podróżnym odpowiadających rodzajowi transportu warunków bezpieczeństwa i higieny oraz takich wygód, jakie ze względu na rodzaj transportu uważa się za niezbędne.

Art. 777.

§ 1. Za bagaż, który podróżny przewozi ze sobą, przewoźnik ponosi odpowiedzialność tylko wtedy, gdy szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika.

§ 2. Za bagaż powierzony przewoźnikowi przewoźnik ponosi odpowiedzialność według zasad przewidzianych dla przewozu rzeczy.

Art. 778.

Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany.

Pytania prawne (4):
Większe okno
Gość
2011-06-27 22:54:05
Odpowiedzi: 1
w maju 2009r. dostałem mandat za przejazd komunikacją miejską bez biletu...nie dostalem zadnego wezwania do zapłaty,ani innego jakiegokolwiek pisma aż do teraz,czyli 27.06.2011r.(minęły 2 lata od wykonania przewozu)Firma windykacyjna żąda zapłaty pod groźbą konsekwencji prawnych(nawet mowa o areszcie)i wpisaniem do rejestru dłużników...Czy ten mój mandat został przedawniony po roku czasu od wystawienia?czy firma windykacyjna ma prawo mnie wpisać na listę dłużników?i czy grożą mi konsekwencje prawne za nie urególowanie tego długu?z góry dzięki,pozdrawiam.
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-07-04 18:23:52
NIE. Niemają prawa, ale tak gadają, bo chcą pieniądze od Ciebie wyciągnać. Można to pod wyłudzenie podciągnąć, jeśli będą namolni.
Jeśli chodzi o komunikacje miejską, to proszę o napisanie im pisma, np. "
Odpowiadając na Wasze pismo z dnia........., nr.......informuję, że na podstawie przepisu art. 778 K.c. podnoszę zarzut jego przedawnienia
Podstawa Prawna: Art 45 oraz art. 121 Kodeksu Wykroczeń Art. 778 Kodeksu Cywilnego "

Pozdrawiam
Krzychu
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-07-04 18:20:28
Odpowiedzi: 0
NIE.
Jeśli zrobi coś takiego, to sama będzie miała problemy.
Powołaj się na art. 778 kodeksu cywilnego, lub ewentualnie na art 45 i 121 kodeksu wykroczeń
Gość
2013-02-24 10:23:03
Odpowiedzi: 0
Witam serdecznie!. Do mojej 16-letniej córki przyszła korespondencja z KZK GOP z której dowiedziałem się ,iż kierują sprawę do Sądu Cywilnego z powodu nie zapłacenia 150zł kary za przejazd bez biletu. Córka przyznała że faktycznie jechała bez biletu ,została spisana podczas kontroli i bała się przyznać.
Co mogę w tej sytuacji jako rodzic zrobić?.W piśmie informują iż doprowadzi to do egzekucji komorniczej (zabierze coś nieletniemu?)
Gość
2013-10-10 13:43:02
Odpowiedzi: 0
Witam!
Kupiłam u przewoźnika bilet w dwie strony do Niemiec. Według regulaminu bilet jest ważny pół roku. Wykorzystałam go tylko w jedną stronę. Chciałabym otrzymać zwrot pieniędzy za podróż powrotną. Regulamin przewiduje zwrot kosztów podróży, lecz przewoźnik nie chce oddać mi pieniędzy. W przypadku rezygnacji przez pasażera z odbycia podróży przewoźnik może potrącić kilka procent wartości biletu. Przewoźnik ma prawo nie zwrócić mi kosztów przejazdu, gdy nie wykorzystałam biletu, ale ja nie umawiałam się na podróż powrotną, czyli według mnie bilet nie jest jeszcze wykorzystany, mam przecież na to 6 miesięcy. Dodam, że przy wcześniejszej rozmowie przewoźnik zapewnił mnie, iż nie będzie problemu ze zwrotem pieniędzy. Przewoźnik cały czas zasłania się tym, że zrezygnowałam dobrowolnie z podróży.
Co mam rozbić w takim przypadku?
Pozdrawiam!
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie