Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks cywilny / prawo cywilne

Kodeks cywilny

Prawo       cywilne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Stan prawny: kwiecień 2014r.
Tekst jednolity kodeksu cywilnego
Linki sponsorowane
?>

Przyjęcie i odrzucenie spadku

Art. 1012.

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Art. 1013. (uchylony).

Art. 1014.

§ 1. Przyjęcie lub odrzucenie udziału spadkowego przypadającego spadkobiercy z tytułu podstawienia może nastąpić niezależnie od przyjęcia lub odrzucenia udziału spadkowego, który temu spadkobiercy przypada z innego tytułu.

§ 2. Spadkobierca może odrzucić udział spadkowy przypadający mu z tytułu przyrostu, a przyjąć udział przypadający mu jako spadkobiercy powołanemu.

§ 3. Poza wypadkami przewidzianymi w paragrafach poprzedzających spadkobierca nie może spadku częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić.

Art. 1015.

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu

sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1016.

Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1017.

Jeżeli przed upływem terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku spadkobierca zmarł nie złożywszy takiego oświadczenia, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone przez jego spadkobierców. Termin do złożenia tego oświadczenia nie może się skończyć wcześniej aniżeli termin do złożenia oświadczenia co do spadku po zmarłym spadkobiercy.

Art. 1018.

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.

§ 2. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.

§ 3. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Art. 1019.

§ 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:

§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.

§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Art. 1020.

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Art. 1021.

Jeżeli spadkobierca zarządzał spadkiem, a potem go odrzucił, do stosunków między nim a spadkobiercami, którzy zamiast niego doszli do spadku, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Art. 1022.

Spadkobierca powołany do spadku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy.

Art. 1023.

§ 1. Skarb Państwa ani gmina nie mogą odrzucić spadku, który im przypadł z mocy ustawy.

§ 2. Skarb Państwa ani gmina nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1024.

§ 1. Jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać, ażeby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika.

§ 2. Uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne można żądać w ciągu sześciu miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku, lecz nie później niż przed upływem trzech lat od odrzucenia spadku.

Linki sponsorowane
KomentarzBeata
2013-07-11 15:43:27
Odpowiedzi: 0
Ojciec mojego dziecka zmarł ponad 2 lata temu. Dzisiaj dziecko otrzymało wezwanie do uregulowania długu. Z ojcem dziecka nie utrzymywaliśmy kontaktu, nie otrzymywaliśmy alimentów, dziecko nie otrzymało renty. Co powinnam zrobić jako opiekun małoletniego dziecka, od którego wierzyciele domagają się zwrotu długu PONAD 25 TYS. ZŁOTYCH?
KomentarzGość
2013-07-16 00:37:28
Odpowiedzi: 0
Witam. Mama zmarła 2lata temu i jeszcze nie zrobiliśmy postępowania spadkowego.Czy w Urzedzie Skarbowym będziemy płacić podatek? chciałam zaznaczyć że część z tatą siostrą i bratem chcemy za darmo w darowiźnie oddać żonie dziadka (nie jest z nami spokrewniona). co mamy zrobić żebym z tatą i rodzeństwem nie płaciła podatku. Z góry dziękuje za odpowiedź
KomentarzGość
2013-08-04 21:58:05
Odpowiedzi: 0
witam.
jesteśmy trzy siostry po zmarłych rodzicach,tata zmarł w 2001 roku,mama zmarła 13-01-2013roku a brat zmarł 16-07-2013roku, nasi rodzice nie zapisali nikomu działki rolnej co my teraz mamy zrobić ? prosimy opomoc prawną .
KomentarzAgnieszka
2013-08-15 22:06:52
Odpowiedzi: 0
mama zmarła 17 lipca 2013 r nie miala testamentu w chwili śmierci byla wdowa odbbedzie się sprawa spadkowa mam siostre która przymuje spadek z inwentarzem a ja przyjmuje wprost . Mama miala dlug 45 tys z i miała mieszkanie lokatorskie z wkladem na 100 tys prosze o podpowiedzenie jak mozna ubiegac sie o mieszkanie wklad bedzie podzielony po polowie , i czy nie warto robic inwentarza bo akywow jest wiecej. mieszkami oplaca czynsz posmierci mamy siostra sie wymeldowała
KomentarzAnna
2013-08-23 00:17:07
Odpowiedzi: 0
Jestem zameldowana u dziadków w mieszkaniu własnościowym od 1996 roku ,moje dziecko od 2006 roku. Nigdy nie został spisany żaden testament, itp. Jakie mam prawo i czy w ogóle do tego mieszkania po ich śmierci. Obecnie mieszkam w wynajętym mieszkaniu (stancja).
Komentarzbogna
2013-08-30 20:45:10
Odpowiedzi: 0
szwagier mojego ojca zmarł zostawiając długi.Miał 2 synów kawalerów.W jaki sposób powiadamia się innych spadkobierców że synowie odrzucili spadek i od którego momentu liczy się okres 6 miesięcy na odrzucenie spadku.
Komentarzanna
2013-09-08 17:22:38
Odpowiedzi: 0
prosze o pomoc bo niewiem co robic mieszkam w Angli w kwietniu zmarl moj tata ja i moi dwaj bracia odrzucilismy po nim spadek nastepnie uzyskalam zgode sadu na odrzucenie spadku za moja 3 letnia corke i pytanie brzmi czy konsul polski w Angli moze na tych samych prawach co notariusz podpisac wniosek o odrzucenie spadku w imieniu mojego dziecka i czy ojciec dziecka jest do odrzucenia tego spadku potrzebny nie jestesmy malzenstwem
KomentarzKrys
2013-10-01 10:38:53
Odpowiedzi: 0
Właściwie ja i moja cała rodzina zostaliśmy zmuszeni do składania oświadczenia o odrzuceniu długów mojego siostrzeńca i poniesieniu kosztów, bo kto rozsądny przyjmie długi, na które nie miał żadnego wpływu. Czy na podstawie tego oświadczenia mogę zaskarżyć bank,że udzielał nieodpowiedzialnych pożyczek? Czy mogę składać wniosek o zwrot poniesionych kosztów? Czy mogę skarżyć żonę po zmarłym siostrzeńcu, która wspólnie pobierała kredyty i jest odpowiedzialna za długi?
KomentarzAnna
2013-10-24 15:39:46
Odpowiedzi: 0
Witam,
Mój ojciec zmarł w 2010 r., nie odrzuciłam spadku po nim. Odziedziczyłam udziały w wysokości 1/5 z połowy ( druga częśc własności, należy do II zony ojca )
Teraz ciągle dowiaduję się, o niebotycznych długach, które powstały za jego życia.

Zaznaczam, że nie czerpałam żadnych korzyści majątkowych, po śmierci ojca.
Czy jest jeszcze jakis sposób na pozbycie się tego spadku?

Proszę o pomoc.
KomentarzGość
2013-10-28 12:52:34
Odpowiedzi: 0
Witam!
Mój ociec zmarł w grudniu zeszłego roku.Ja i rodzeństwo odrzuciło spadek po ojcu tak samo wnuki, natomiast mama przyjęła spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza. Czy kolejne osoby z rodziny kuzyni itd. muszą także odrzucać spadek po zmarły?
Komentarzgosc
2013-10-30 16:50:02
Odpowiedzi: 0
mam pytanie. chce odrzucic spadek po zmarlym ojcu--mial dlugi.chce pomoc w tym rowniez mej babci/matce mego ojca/--i poprosic pania notariusz do domu--wiek babci to 90 lat. pozatym ojciec ma rodzenstwo-- brat ojca jest kawalerem,, a siostra ojca wdowa--ale posiada corke i wnuki.czy siostrzenica mego ojca i jej male dzieci tez dziedzicza dlugi wujka? zaznaczam ze siostrzenica mego ojca mieszka w szkocji.prosze o odpowiedz.
KomentarzAnia
2013-11-23 19:03:05
Odpowiedzi: 0
dzien dobry jest taka sprawa moja mama umarla 2 lata temu ja i moje rodzenstwo dostalismy po niej spadek czyli dlug nie wiedzialam ze jest takie cos jak zrzekanie sie do 6 mc ze spadku i ja tego nie zrobilam czy mam jeszcze jakis ratunek i moge sie z tego jakos wybronic czy mozemy np przepisac ten spadek caly na naszego ojca ze on by chcial ten dlug przenies na siebie nie wiem co mam zrobic bardzo bym prosila o jakies doradztwo
KomentarzGość
2013-11-26 09:38:44
Odpowiedzi: 0
Witam mam zrzekłem się sądownie spadku po mojej mamie na rosprawie sędzia powiedział mi że mam pół roku od mojego zrzeknięcia aby zrzec się spadku za moje dziecit aka uczyniłem ,ale mam wątpliwości czy żeczywiscie tak jest jak mówił wysoki sąd czy oby się nie pomylił,czy nie powinienem się zrzec za dzieci w przełomie pól roku po śmierci mojej mamy bardzoo proszę o pomoc.Dziękuje
Komentarzdominika
2013-12-03 14:07:22
Odpowiedzi: 0
witam mam pytanie kiedy moja corka powina odzucic spadek po dziatku jezeli jego czworo dzieci nieodzucilo dwoje odrzucilo spadek , ja odzucilam moja corka ma 4 lata , ile mamy na to czasu?
KomentarzGość
2014-01-14 13:23:57
Odpowiedzi: 0
mam pytanie zmarl moj maz w kwietniu 2012r.Odziedziczylam po nim polowe spadku, druga polowe odziedziczyla corka po mezu z poprzedniego malzenstwa.Obecnie corka chce zrezygnowac ze swojej czesci na mnie czy jest to mozliwe w kwietniu tego roku minie dwa lata
KomentarzKatarzyna
2014-01-16 21:26:48
Odpowiedzi: 0
zmarł mój ojciec,mam siostrę i brata z 2 małżeństwa ojca macocha tez żyje. Byłam w spółdzielni mieszkaniowej aby dowiedzieć się o tytuł prawny do zajmowanego przez nich lokalu(wiem ze ojciec kupił je gdy pracował w zakładzie budowlanym, na lepszych warunkach) .jednak w spółdzielni mieszkaniowej dowiedziałam się ze mieszkanie było na obojga, a prezes aby mnie zbyć powiedział ze nie jestem strona w sprawie, co mogę teraz zrobic?
Komentarzlrena
2014-01-16 21:44:08
Odpowiedzi: 0
Czy przy odrzucaniu spadku po zmarlym mezu musza byc osobiscie dzieci czy tylko wystarczy pelnomocnictwo napisane przez notariusza
Komentarzmarcin
2014-01-23 11:20:02
Odpowiedzi: 0
ja mam takie pytanie zrzekłem sie spadku po mamie mam orzeczenie sądu i teraz chcem złożyc zrzeczenie sie za syna czy mogę złozyć wniosek w sadzie gdzie mieszkam czy tam gdzie składałem swój wniosek?
KomentarzGość
2014-01-30 16:30:08
Odpowiedzi: 0
Moja mama mial zaduzenie mieszkalne,a spawa sodowa sie odbyla i wszystkiego sie wydziedzczylam. A po roku pzyszko pismo od komornika o splate tego zaduzenia wraz z odsetkami.Czy oni moga o demnie wymagac
KomentarzAnna
2014-02-17 12:56:17
Odpowiedzi: 0
Nabyliśmy cześć spadku. Pozostałych spadkobiercow było pięcioro. Częśc majątku udało sie sprzedać. Pozostał dom. W miedzyczasie jeden ze spadkobierców zmarł. Rodzina odrzucila po nim spadek u notariusza, w ten sposób 1/16 domu wg mnie należy do gminy. Mamy problem ze sprzedaża poniewaz gmina nie chce uregulować sprawy. Jakie czynności powinna teraz wykonać gmina, i my żeby umozliwic sprzedaz domu?
KomentarzHanna
2014-02-24 20:45:24
Odpowiedzi: 0
24 .2014 zmarł mój ojciecpisiadał druga żone oraz syna 18 letniego-nie zamieszkiwali z nim od 15 lat.Ojscie zostawił w testamencie mieszkanie temy synwoi z drugiego małżeństwa.Nam podobno dług 5 tys mnie 49 letniej kobiece oraz mojemu 42 letniemu bratu.Ja mma 3 dorosłe córki oraz 3 małe wnuczki.Ja ,brat moje dorosłe córki odrzuciliśmy spadek u notariusza natomiast zostały podane sprawy do sądu wo odrzucenie spadku w imieniu małoletnich wnuczek.edna córka z wnuczkami mieszka w Gańsku czeka na wezwanie druga od miesiąca za granicą z męzem i dzieckiemSprawa ma się odbyć 3 marca córka musi kupic drogie bilety a okazuje się,ze śąd może oddalić wniosek bo bratu odrzucił!!! nie widział podstaw! Moje dorosłe córki nigdy nie widziały ojca ani nawet nie znal ich imion ja ojca widziałam 30 lat temu.Nie kochał nas wyzywał do ludzi za to sąd nakazał przynieść rachunki o zadłużeniu! skad mamy wziąć?jest cohrona danych nie mamy z jego zona kontaktów nie znamy się .Za zycia mielismy kare a po śmierci ojciec karze moje wnuki oraz Sad?
KomentarzHanna
2014-02-24 20:50:59
Odpowiedzi: 0
Przepraszam za literówki ale coś mi zawieszają się reklamy!
problem w tym ,że sąd za wszystko nie widzi podstaw żeby wydac zgode ! żaden argument nie spełnia oczekiwań ani moralny,z eojc anie zalły ani wnuki ani prawnuki ani ja od 30 lat.Kto da nam rachunki ? obcy?
KomentarzMariola
2014-03-18 12:20:10
Odpowiedzi: 0
Zmarł ojciec mojego syna , nie mamy pewności , czy nie pozostawił po sobie długów , syn chce zrzec się spadku , ale przebywa w Anglii. Bardzo proszę o informację jak możemy dopełnić tych formalności
KomentarzGość
2014-03-24 16:15:58
Odpowiedzi: 0
Zmarla moja matka ktora ze mna mieszkała i został po niej kredyt w banku ,prosze o informacje czy jezeli ja przyjme spadek z dobrodziejstwem inwentarza ,a siostra i brat spadek odrzuca czy nasze dzieci a wnuki zmarłej bedą dalej dziedziczyc ,czy to poprostu na mnie sie zatrzyma
KomentarzGość
2014-04-10 12:55:02
Odpowiedzi: 0
mam problem dostalam z sadu o zadluzonym spadku bylo to w pazdzierniku jak to zrobic zeby go nie przyjmowac
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 
 

Do góry