Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Przyjęcie i odrzucenie spadku

Art. 1012.

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Art. 1013. (uchylony).

Art. 1014.

§ 1. Przyjęcie lub odrzucenie udziału spadkowego przypadającego spadkobiercy z tytułu podstawienia może nastąpić niezależnie od przyjęcia lub odrzucenia udziału spadkowego, który temu spadkobiercy przypada z innego tytułu.

§ 2. Spadkobierca może odrzucić udział spadkowy przypadający mu z tytułu przyrostu, a przyjąć udział przypadający mu jako spadkobiercy powołanemu.

§ 3. Poza wypadkami przewidzianymi w paragrafach poprzedzających spadkobierca nie może spadku częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić.

Art. 1015.

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu

sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1016.

Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1017.

Jeżeli przed upływem terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku spadkobierca zmarł nie złożywszy takiego oświadczenia, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone przez jego spadkobierców. Termin do złożenia tego oświadczenia nie może się skończyć wcześniej aniżeli termin do złożenia oświadczenia co do spadku po zmarłym spadkobiercy.

Art. 1018.

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.

§ 2. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.

§ 3. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Art. 1019.

§ 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:

§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.

§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Art. 1020.

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Art. 1021.

Jeżeli spadkobierca zarządzał spadkiem, a potem go odrzucił, do stosunków między nim a spadkobiercami, którzy zamiast niego doszli do spadku, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Art. 1022.

Spadkobierca powołany do spadku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy.

Art. 1023.

§ 1. Skarb Państwa ani gmina nie mogą odrzucić spadku, który im przypadł z mocy ustawy.

§ 2. Skarb Państwa ani gmina nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1024.

§ 1. Jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać, ażeby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika.

§ 2. Uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne można żądać w ciągu sześciu miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku, lecz nie później niż przed upływem trzech lat od odrzucenia spadku.

gosc
2013-10-30 16:50:02
Odpowiedzi: 0
mam pytanie. chce odrzucic spadek po zmarlym ojcu--mial dlugi.chce pomoc w tym rowniez mej babci/matce mego ojca/--i poprosic pania notariusz do domu--wiek babci to 90 lat. pozatym ojciec ma rodzenstwo-- brat ojca jest kawalerem,, a siostra ojca wdowa--ale posiada corke i wnuki.czy siostrzenica mego ojca i jej male dzieci tez dziedzicza dlugi wujka? zaznaczam ze siostrzenica mego ojca mieszka w szkocji.prosze o odpowiedz.
Ania
2013-11-23 19:03:05
Odpowiedzi: 0
dzien dobry jest taka sprawa moja mama umarla 2 lata temu ja i moje rodzenstwo dostalismy po niej spadek czyli dlug nie wiedzialam ze jest takie cos jak zrzekanie sie do 6 mc ze spadku i ja tego nie zrobilam czy mam jeszcze jakis ratunek i moge sie z tego jakos wybronic czy mozemy np przepisac ten spadek caly na naszego ojca ze on by chcial ten dlug przenies na siebie nie wiem co mam zrobic bardzo bym prosila o jakies doradztwo
Gość
2013-11-26 09:38:44
Odpowiedzi: 0
Witam mam zrzekłem się sądownie spadku po mojej mamie na rosprawie sędzia powiedział mi że mam pół roku od mojego zrzeknięcia aby zrzec się spadku za moje dziecit aka uczyniłem ,ale mam wątpliwości czy żeczywiscie tak jest jak mówił wysoki sąd czy oby się nie pomylił,czy nie powinienem się zrzec za dzieci w przełomie pól roku po śmierci mojej mamy bardzoo proszę o pomoc.Dziękuje
dominika
2013-12-03 14:07:22
Odpowiedzi: 0
witam mam pytanie kiedy moja corka powina odzucic spadek po dziatku jezeli jego czworo dzieci nieodzucilo dwoje odrzucilo spadek , ja odzucilam moja corka ma 4 lata , ile mamy na to czasu?
Gość
2014-01-14 13:23:57
Odpowiedzi: 0
mam pytanie zmarl moj maz w kwietniu 2012r.Odziedziczylam po nim polowe spadku, druga polowe odziedziczyla corka po mezu z poprzedniego malzenstwa.Obecnie corka chce zrezygnowac ze swojej czesci na mnie czy jest to mozliwe w kwietniu tego roku minie dwa lata
Katarzyna
2014-01-16 21:26:48
Odpowiedzi: 0
zmarł mój ojciec,mam siostrę i brata z 2 małżeństwa ojca macocha tez żyje. Byłam w spółdzielni mieszkaniowej aby dowiedzieć się o tytuł prawny do zajmowanego przez nich lokalu(wiem ze ojciec kupił je gdy pracował w zakładzie budowlanym, na lepszych warunkach) .jednak w spółdzielni mieszkaniowej dowiedziałam się ze mieszkanie było na obojga, a prezes aby mnie zbyć powiedział ze nie jestem strona w sprawie, co mogę teraz zrobic?
lrena
2014-01-16 21:44:08
Odpowiedzi: 0
Czy przy odrzucaniu spadku po zmarlym mezu musza byc osobiscie dzieci czy tylko wystarczy pelnomocnictwo napisane przez notariusza
marcin
2014-01-23 11:20:02
Odpowiedzi: 0
ja mam takie pytanie zrzekłem sie spadku po mamie mam orzeczenie sądu i teraz chcem złożyc zrzeczenie sie za syna czy mogę złozyć wniosek w sadzie gdzie mieszkam czy tam gdzie składałem swój wniosek?
Gość
2014-01-30 16:30:08
Odpowiedzi: 0
Moja mama mial zaduzenie mieszkalne,a spawa sodowa sie odbyla i wszystkiego sie wydziedzczylam. A po roku pzyszko pismo od komornika o splate tego zaduzenia wraz z odsetkami.Czy oni moga o demnie wymagac
Anna
2014-02-17 12:56:17
Odpowiedzi: 0
Nabyliśmy cześć spadku. Pozostałych spadkobiercow było pięcioro. Częśc majątku udało sie sprzedać. Pozostał dom. W miedzyczasie jeden ze spadkobierców zmarł. Rodzina odrzucila po nim spadek u notariusza, w ten sposób 1/16 domu wg mnie należy do gminy. Mamy problem ze sprzedaża poniewaz gmina nie chce uregulować sprawy. Jakie czynności powinna teraz wykonać gmina, i my żeby umozliwic sprzedaz domu?
Hanna
2014-02-24 20:45:24
Odpowiedzi: 0
24 .2014 zmarł mój ojciecpisiadał druga żone oraz syna 18 letniego-nie zamieszkiwali z nim od 15 lat.Ojscie zostawił w testamencie mieszkanie temy synwoi z drugiego małżeństwa.Nam podobno dług 5 tys mnie 49 letniej kobiece oraz mojemu 42 letniemu bratu.Ja mma 3 dorosłe córki oraz 3 małe wnuczki.Ja ,brat moje dorosłe córki odrzuciliśmy spadek u notariusza natomiast zostały podane sprawy do sądu wo odrzucenie spadku w imieniu małoletnich wnuczek.edna córka z wnuczkami mieszka w Gańsku czeka na wezwanie druga od miesiąca za granicą z męzem i dzieckiemSprawa ma się odbyć 3 marca córka musi kupic drogie bilety a okazuje się,ze śąd może oddalić wniosek bo bratu odrzucił!!! nie widział podstaw! Moje dorosłe córki nigdy nie widziały ojca ani nawet nie znal ich imion ja ojca widziałam 30 lat temu.Nie kochał nas wyzywał do ludzi za to sąd nakazał przynieść rachunki o zadłużeniu! skad mamy wziąć?jest cohrona danych nie mamy z jego zona kontaktów nie znamy się .Za zycia mielismy kare a po śmierci ojciec karze moje wnuki oraz Sad?
Hanna
2014-02-24 20:50:59
Odpowiedzi: 0
Przepraszam za literówki ale coś mi zawieszają się reklamy!
problem w tym ,że sąd za wszystko nie widzi podstaw żeby wydac zgode ! żaden argument nie spełnia oczekiwań ani moralny,z eojc anie zalły ani wnuki ani prawnuki ani ja od 30 lat.Kto da nam rachunki ? obcy?
Mariola
2014-03-18 12:20:10
Odpowiedzi: 0
Zmarł ojciec mojego syna , nie mamy pewności , czy nie pozostawił po sobie długów , syn chce zrzec się spadku , ale przebywa w Anglii. Bardzo proszę o informację jak możemy dopełnić tych formalności
Gość
2014-03-24 16:15:58
Odpowiedzi: 0
Zmarla moja matka ktora ze mna mieszkała i został po niej kredyt w banku ,prosze o informacje czy jezeli ja przyjme spadek z dobrodziejstwem inwentarza ,a siostra i brat spadek odrzuca czy nasze dzieci a wnuki zmarłej bedą dalej dziedziczyc ,czy to poprostu na mnie sie zatrzyma
Gość
2014-04-10 12:55:02
Odpowiedzi: 0
mam problem dostalam z sadu o zadluzonym spadku bylo to w pazdzierniku jak to zrobic zeby go nie przyjmowac
Ania
2014-05-15 16:21:59
Odpowiedzi: 0
W styczniu zmarł mój kuzyn , syn siostry mojego ojca.Żyje jego ojciec,dwie siostry zmarłego. Nie żyje jego matka i brat.Najbliższa rodzina w linii prostej zrzeka się spadku , kuzyn pozostawił po sobie ogromne długi . Czy ja i mój brat również musimy zrzec się spadku po kuzynie i czy nasza mama również.
Gość
2014-05-17 10:20:24
Odpowiedzi: 0
witam ,chcialam sie dowiedziec co mam zrobic z oswiadczeniem o odrzuceniu spadku?gdzie je zaniesc ,wyslac ?odrzucilam bo ojciec mial dlugi ,wiec mam wyslac do banku w ktorym wzial kredyt ?czy tez do sadu rejonowego w ktorym mieszkamy?
Gość
2014-06-02 20:51:47
Odpowiedzi: 0
7 lat temu przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłym ojcu. Miałam wtedy 17 lat i odbyło się to za zgoda sądu rodzinnego. 3 lata temu zmarła moja matka pozostawiając po sobie ogromne długi. Po jej śmierci zrzekłam się spadku i jestem teraz właścicielką 1/4 części domu na którym ciążą długi zaciągnięte przez moją nie żyjącą już mamę. Moje pytanie brzmi następująco: Czy po 7 latach od przyjęcia spadku po zmarłym ojcu mogę się go zrzec?
Gość
2014-07-16 10:54:01
Odpowiedzi: 0
wuczka dostala do sadu w styczniu wezwanie o spadku z dlugami ale nie poszla,teraz w lipcu byla nastepna sprawa o przyjecie lub odrzucenie spadku i sad jej ten spadek przyznal,ona tego zadluzonego spadku nie chce ale minelo juz pol roku kidy byla pierwsza sprawa co mozemy teraz zrobic?
Iwona
2014-10-15 12:27:58
Odpowiedzi: 1
czy sąd może nakazac mi spłacać kredyt po mężu jak mąz zmarł a ja odrzuciłam spadek i nie mamy dzieci (kredyt nie był ubezpieczony)
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-28 00:30:49
Szanowna Pani, odpowiedź na Pani pytanie jest dosyć skomplikowana i wymaga odniesienia się do kilku spraw: 1. Odrzucenie spadku wiąże się z tym, że spadkobierca traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku, a jego udział z mocy ustawy przechodzi na korzyść innej osoby. To, że nie będzie Pani odpowiedzialna za długi wchodzące w skład masy spadkowej, nie oznacza, że odpowiedzialności tej nie poniosą inne, bliskie Pani osoby (zwłaszcza rodzeństwo oraz rodzice zmarłego męża), o ile również nie złożą oświadczenia o odrzuceniu spadku w odpowiednim terminie. 2. Należy wziąć pod uwagę małżeński ustrój majątkowy oraz sposób zaciągnięcia kredytu. Jeśli stosunki majątkowe między Panią, a Pani małżonkiem były regulowane zasadami ustawowej wspólności majątkowej, a kredyt dotyczył majątku wspólnego, wg. mojej wiedzy, nawet mimo odrzucenia spadku będzie Pani odpowiedzialna za jego połowę. 3. Konieczne jest uwzględnienie samej umowy kredytowej. Banki często stosują różnego rodzaju formy zabezpieczenia, np. weksle, które mogą stanowić podstawę do pociągnięcia Pani od odpowiedzialności za długi zmarłego małżonka.
Dodaj odpowiedź
bozena
2014-10-20 16:59:34
Odpowiedzi: 1
bardzo bym chciala wiedziec jak zrobic pełno mocnictwo zeby sie zrzec spadku
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-21 19:52:31
Szanowna Pani, z treści Pani pytania do końca nie jest mi wiadome, czy zamierza Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu przypadającego Pani spadku (tzn. jeśli spadkodawca już zmarł), czy też zrzec się dziedziczenia przez umowę z przyszłym spadkodawcą. Jeśli chodzi o pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, powinno być ono sporządzone w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym (zgodnie z art. 1018 par 3 Kodeksu cywilnego). Jeśli zaś chodzi o zrzeczenie się dziedziczenia, pełnomocnictwo powinno mieć formę aktu notarialnego (art. 99 w związku z art. 1048 kodeksu cywilnego).
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-10-24 15:11:39
Odpowiedzi: 1
Witam mam pytanie jeżeli złożyłem wniosek do sądu o odrzucenie spadku miesiąc po śmierci mojej mamy ale sprawa odbyła sie po 9 dziewięciu miesiącach czy odzrzuciłem spadek prawiidłowo ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-25 20:12:32
Dzień dobry, oceniając sprawę jedynie przez pryzmat zachowania terminu, w opisywanej sytuacji odrzucenie spadku wydaje się skuteczne (prawidłowe). Kwestię tą reguluje art. 1015 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym termin na złożenie oświadczenia w przedmiocie, jest liczony od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Dla spadkobiercy ustawowego będzie co do zasady moment, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, dla spadkobiercy testamentowego początkiem biegu terminu do oświadczenia o przyjęciu lub odrzucenia spadku będzie dzień, w którym powziął on wiadomość (po wcześniejszej informacji o śmierci spadkodawcy) o rozrządzeniu testamentowym powołującym go do dziedziczenia. To, że postępowanie przed sądem w tej sprawie odbyło się po upływie terminu 6-miesięcznego, nie ma wpływu na skuteczność złożonego oświadczenia.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-10-24 15:19:53
Odpowiedzi: 0
chodzi mi o to czy liczy się data złożenia wniosku do sądu o odrzuceniu spadku
Gość
2015-01-02 17:30:22
Odpowiedzi: 0
Witam serdecznie, moja babcia zmarła 18.06.2014 r., nikt z rodziny nie wiedział że mogła zostawić jakiś spadek (długi). Przy załatwianiu formalności związanych z oddaniem mieszkania które zajmowała ( nie było jej własnością) rodzina dopytywała czy nie ma jakiś zaległości czynszowych, wtedy dostali odpowiedź że nie ma zaległości. Niestety po połowie roku, jak się nie myle 20.12.2014 okazało się że jest duża zaległość w opłacaniu czynszu i że należy go uregulować. Niestety moja mama (córka) ani nikt z rodzeństwa nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku, teraz przyszło pismo, w którym jest napisane że należy spłacić dług. Proszę o pilną odpowiedź czy istnieje jakaś szansa załatwić tą sprawę bez płacenia tego długu? Dodam że na utrzymaniu moich rodziców jest jeszcze pięcioro mojego rodzeństwa w tym dwie osoby pełnoletnie. Moja mama ma także czworo rodzeństwa z którego jedna siostra nie pracuje, nie ma dochodów, brat jest już obciążony komornikiem z powodu alimentów, ma niskie zarobki, druga siostra natomiast mało zarabia. Czy w takiej sytuacji rodzinnej wszyscy zostali by obciążeni po równo długiem? Czy ja (wnuczka) także powinnam składać jakieś oświadczenie?
Gość
2015-05-20 17:32:32
Odpowiedzi: 0
mam 19 lat jak miałam 16 lat umarł tata mama przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza i za mnie też.teraz banki domagają się spłaty kredytów ,chociaż nie pracuję uczę się czy mogę teraz podważyć decyzję sądu i mamay i odrzucić spadek sądownie i jak to zrobić
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie