Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Stwierdzenie nabycia spadku lub przedmiotu zapisu windykacyjnego, poświadczenie dziedziczenia i ochrona spadkobiercy

Art. 1025.

§ 1. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

§ 2. Domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, jest spadkobiercą.

Art. 1026.

Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Art. 1027.

Względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swe prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku.

Art. 1028.

Jeżeli ten, kto uzyskał stwierdzenie nabycia spadku, lecz spadkobiercą nie jest, rozporządza prawem należącym do spadku na rzecz osoby trzeciej, osoba, na której rzecz rozporządzenie następuje, nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działa w złej wierze.

Art. 1029.

§ 1. Spadkobierca może żądać, ażeby osoba, która włada spadkiem jako spadkobierca, lecz spadkobiercą nie jest, wydała mu spadek. To samo dotyczy poszczególnych przedmiotów należących do spadku.

§ 2. Do roszczeń spadkobiercy o wynagrodzenie za korzystanie z przedmiotów należących do spadku, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również o naprawienie szkody z powodu zużycia, pogorszenia lub utraty tych przedmiotów oraz do roszczeń przeciwko spadkobiercy o zwrot nakładów stosuje się odpowiednio przepisy o roszczeniach między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy.

§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy żąda wydania swego majątku osoba, co do której zostało uchylone orzeczenie o uznaniu jej za zmarłą.

Art. 10291.

Przepisy niniejszego tytułu stosuje się odpowiednio do stwierdzenia nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego.

Pytania prawne (6):
Większe okno
Gość
2010-12-28 11:42:28
Odpowiedzi: 0
Witam
Czy istnieje możliowość odkupienia praw do spadku od potencjalnych spadkobierców?
Uzywam specjalnie wyrażenia: "potencjalnych ..." ponieważ mimo, że liczba osób które sa spadkobiercami została ustalona nie mniej sprawa sądowa uznająca prawa spadkobierców do spadku nie została zakończona.

Z poważaniem
Andrzej
2012-12-06 22:13:15
Odpowiedzi: 0
syn dostał darowiznę mieszkanie od moich rodziow za życia , jak zmarli rodzice to 2 dzieci brata chcą zachowek , brat nie żyje czy można to ominiąc żeby nie płacić .Syn pracuje sam ma 2 dzieci
Gość
2013-04-25 13:44:28
Odpowiedzi: 0
czy po rodzonym bracie dziedziczą po równo rodzeństwo i rodzeństwo przyrodnie
Gość
2014-07-08 22:47:32
Odpowiedzi: 0
ja i brat otrzymalismy spadek po mamie jest to dom,nie robilismy podzialu.brat ma dlug alimentacyjny.komornik przyslal pismo o zajecie wierzytelnosci i prawa do powyzszych roszczen zajmuje na podstawie art.909,910 k.p.c prawo majatkowe dluznika do żądania działu spadku po zmarłej matce dłużnika. chciałam się dowiedzieć czy ja jako siostra , będą współwłaścicelką jestem obciążona długiem alimentacyjnym brata?
Adam
2015-04-14 20:11:12
Odpowiedzi: 0
Jeśli odziedziczylem nieruchomość i płacę od tego podatek to czy będę musiał zapłacić kolejny jeśli ją sprzedam ?
Gość
2017-09-13 14:31:05
Odpowiedzi: 1
Czy żona po 30 latach małżeństwa i śmierci męża musi występować do sądu o nabycie po nim spadku, ponieważ nie mieli dzieci, a mąż ma czworo rodzeństwa, które upomina się o spadek.
Odpowiedzi (1):
Gość
2021-03-26 11:14:42
Niestety musi. Gdy nie ma dzieci, rodzeństwo zmarlego ma prawo do cześci spadku. Polowa majatku z automatu orzypada wdowie a drugie pol jest dzielone pomiędzy nią a innych spadkobiercow( w tym wypadku rodzeństwo), chyba, ze zrzekną się swoich czesci spadku na rzecz wdowy.
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie