Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Umowy dotyczące spadku

Art. 1047.

Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w tytule niniejszym umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.

Art. 1048.

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Art. 1049.

§ 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.

§ 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Art. 1050.

Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Art. 1051.

Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.

Art. 1052.

§ 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły.

§ 2. Jeżeli zawarcie umowy przenoszącej spadek następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do zbycia spadku, ważność umowy przenoszącej spadek zależy od istnienia tego zobowiązania.

§ 3. Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku.

Art. 1053.

Nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy.

Art. 1054.

§ 1. Zbywca spadku zobowiązany jest do wydania tego, co wskutek zbycia, utraty lub uszkodzenia przedmiotów należących do spadku zostało uzyskane w zamian tych przedmiotów albo jako naprawienie szkody, a jeżeli zbycie spadku było odpłatne, także do wyrównania ubytku wartości powstałego przez zużycie lub rozporządzenie nieodpłatne przedmiotami należącymi do spadku.

§ 2. Zbywca może żądać od nabywcy zwrotu wydatków i nakładów poczynionych na spadek.

Art. 1055.

§ 1. Nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna.

§ 2. W braku odmiennej umowy nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych.

Art. 1056.

W razie zbycia spadku spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne i prawne poszczególnych przedmiotów należących do spadku.

Art. 1057.

Korzyści i ciężary związane z przedmiotami należącymi do spadku, jak również niebezpieczeństwo ich przypadkowej utraty lub uszkodzenia przechodzą na nabywcę z chwilą zawarcia umowy o zbycie spadku, chyba że umówiono się inaczej.

Pytania prawne (8):
Większe okno
bozena
2011-05-09 10:53:32
Odpowiedzi: 0
co mam zrobic jezeli bank upiera sie ze ja otrzymalam spadek pozmarlym a ja wiem ze nie i bank twierdzi ze ja nie odpisalam sie od tego spadku chocias niewiem o jaki spadek chodzi
Gość
2011-11-06 09:24:23
Odpowiedzi: 0
nabyłem prawa do częsci spadku/otzymałem w formie darowizny poswiadczonej przez Urząd Miasta/Czy spadkodawca może kolejny raz podarować /zbyć/swoją część.
Ewa
2012-05-17 20:46:32
Odpowiedzi: 1
Czy były mąż ma obowiązek podać córce swój aktualny adres zamieszkania? Kto ma prawo do dziedziczenia- konkubina i jej dziecko czy rodzona córka?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-06-15 10:34:56
rodzona corka
Dodaj odpowiedź
Zbigniew
2012-11-22 12:20:33
Odpowiedzi: 0
Witam !!!!
Mam pytanie ? Osoba była ubezpieczona na życie i w polisie na życie wskazała osobę uprawnioną do polisy. Czy ja jako syn zmarłej i spadkobierca będę miał prawo do części z polisy na życie.
Z góry ser4decznie dziękuję za odpowiedz.
Gość
2018-08-20 14:40:52
Odpowiedzi: 0
czy spadkobierca może po postępowaniu spadkowym i otrzymaniu tytułu własności wypowiedzieć umowę dzierżawy ziemi zawartą przez spadkodawcę 2 lata przed śmiercią i z jakim okresem wypowiedzenia rocznym czy 6-miesięcznym ?
Gość
2018-08-20 14:52:34
Odpowiedzi: 0
czy dzierżawca ma prawo pierwokupu ziemi dzierżawionej wg umowy dzierżawy z datą sprzed 2 lat ?
Gość
2018-08-21 20:22:48
Odpowiedzi: 0
czy dzierżawca ma prawo oprotestować cenę zakupu ziemi w przypadku gdy skorzysta z prawa pierwokupu ?
Gość
2021-05-19 16:20:42
Odpowiedzi: 1
Witam Czy zachowek należy się osobie, która zrzekła się dziedziczenia po swojej matce? Ryszard
Odpowiedzi (1):
Gość
2021-08-06 11:23:49
61cda
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie