Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Postępowania Administracyjnego

Prawo administracyjne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: grudzień 2019r.
Linki sponsorowane

Kodeks postępowania administracyjnego

Przepisy ogólne

Właściwości organów

Art. 19.

Organy administracji publicznej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej.

Art. 20.

Właściwość rzeczową organu administracji publicznej ustala się według przepisów o zakresie jego działania.

Art. 21.

§ 1. Właściwość miejscową organu administracji publicznej ustala się:

§ 2. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany w § 1, sprawa należy do organu właściwego dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące wszczęcie postępowania, albo w razie braku ustalenia takiego miejsca - do organu właściwego dla obszaru dzielnicy Śródmieście w m.st. Warszawie.

Art. 22.

§ 1. Spory o właściwość rozstrzygają:

§ 2. Spory kompetencyjne między organami jednostek samorządu terytorialnego a organami administracji rządowej rozstrzyga sąd administracyjny.

§ 3. Z wnioskiem o rozpatrzenie sporu przez sąd administracyjny może wystąpić:

Art. 23.

Do czasu rozstrzygnięcia sporu o właściwość organ administracji publicznej, na którego obszarze wynikła sprawa, podejmuje tylko czynności niecierpiące zwłoki ze względu na interes społeczny lub słuszny interes obywateli i zawiadamia o tym organ właściwy do rozstrzygnięcia sporu.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (1):
Większe okno
Aleksandra
2011-09-16 14:23:01
Odpowiedzi: 0
pytanie dotyczy własciwosci organów do rozpoznania sprawy w postępowania administracyjnym. Co się dzieje w przypadku kiedy Organ A uznaje się za niewłasciwy do rozpoznania sprawy i przekazuje sprawę organowi B. Jednak organ B rowniez uznaje się za niewłasciwy i co wtedy? Przekazuje sprawę organowi A? osobie, która wniosła o rozpoznanie sprawy? czy jest jakieś inne rozwiązanie w tej sytuacji? Prosze o pomoc.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry