Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Postępowania Administracyjnego

Prawo administracyjne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: wrzesień 2023r.
Linki sponsorowane

Kodeks postępowania administracyjnego

Postępowanie

Udostępnianie akt

Art. 73.

§ 1. Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania.

§ 1a. Czynności określone w § 1 są dokonywane w lokalu organu administracji publicznej w obecności pracownika tego organu.

§ 2. Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony.

§ 3. Organ administracji publicznej może zapewnić stronie dokonanie czynności, o których mowa w § 1, w swoim systemie teleinformatycznym, po identyfikacji strony w sposób określony w art. 20a ust. 1 albo 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Art. 74.

§ 1. Przepisu art. 73 nie stosuje się do akt sprawy zawierających informacje niejawne o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne”, a także do innych akt, które organ administracji publicznej wyłączy ze względu na ważny interes państwowy.

§ 2. Odmowa umożliwienia stronie przeglądania akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelnienia takich kopii i odpisów lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (1):
Większe okno
Grzegorz
2011-10-29 12:01:19
Odpowiedzi: 0
Urząd Gminy zawiadomił mnie o wszczęciu postępowania o ustalenie warunków zabudowy w sprawie budowy budynków mieszkalnych pod wynajem na działce sąsiadującej z moją nieruchomością. Wyznaczył siedem dni na zapoznanie się z zamierzeniami inwestycyjnymi - w Urzędzie Gminy położonym 300 km od mojego miejsca zamieszkania - oraz zgłoszenia zastrzeżeń. Co powinienem zrobić aby nie pozostawić sprawy bez zapoznania się z aktami? Jest to trudne w wykonaniu ponieważ: pracuję, muszę brać urlop, jechać 300 km w jedną stronę, poniosę określone koszty. Nie chce podejmować decyzji w "ciemno", nie wiem czy jest to objęte planem przestrzennego zagospodarowania, nieruchomość (łąka) leży w obszarze Natura 2000. Co mogę zrobić?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry