Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: maj 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Umowne ustroje majątkowe

Przepisy ogólne

Art. 47.

§ 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

§ 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.

Art. 471.

Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (5):
Większe okno
Paulina
2011-04-01 14:28:24
Odpowiedzi: 0
Czy obowiazuja nowe prawa po 25 - latach malzenstwa? Kiedy malzonkowie sie rozwodza?
Gość
2011-07-01 14:18:21
Odpowiedzi: 0
czy dom kupiony za majontek kawalerski podlega podziałowi po rozwodzie stym ze była zone wpisałem do ksiegi i jest w akcie notarialnym wpisana
Tomasz440307
2012-02-18 07:33:26
Odpowiedzi: 0
Sąd zmniejszył o połowę odzyskana kwotę dłu-gu, uznajac rację byłej żony, żadającej poło-wy od dłużnika. Nie było jeszcze podziału majatku dorobkowego. Czy zasadnie? Była nie zwracała sie do mnie w tej sprawie.
Tomasz440307
2012-02-18 07:36:12
Odpowiedzi: 1
Sąd zmniejszył o połowę odzyskana kwotę dłu-gu, uznajac rację byłej żony, żadającej poło-wy od dłużnika. Nie było jeszcze podziału majatku dorobkowego. Czy zasadnie? Była nie zwracała sie do mnie w tej sprawie. Wcześniej
przejęła samochód i wyposazenie mieszkania.
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-07 10:31:35
Cyt.-"sąd zmniejszył o połowę odzyskania długu,uznając racje byłej żony,żądającej połowy od dłużnika."-i tu pada istotne pytanie: KTO jest tym dłużnikiem?Z treści pani pytania wynika,że raczej to pan jest tym dłużnikiem... Więc,jeżeli to pan,sąd miał prawo uznać rację pana byłej żony,ponieważ między panem a nią nie ma rozdzielności majątkowej.Proszę więc napisać,kto konkretnie jest tym dłużnikiem i wtedy będę mogła wyrazić się w tym temacie w sposób adekwatny.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-07-14 17:45:22
Odpowiedzi: 0
Witam. Ja i mój narzeczony mamy inne miejsca zamieszkania ja w swoim mieszkaniu spółdzielczym on u mamy również w mieszkaniu spółdzielczym.W przyszłości chcielibyśmy wykupić na własność obydwa mieszkania.Mamy zamiar podpisać rozdzielność majatkową. Czy po ślubie będziemy musieli zameldować sie pod jednym adresem czy może zostać tak jak teraz? Czy będziemy mogli wykupić te mieszkania czy bedziemy musieli wybrać jedno z nich?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry