Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: maj 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Umowne ustroje majątkowe

Rozdzielność majątkowa

Art. 51.

W razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później.

Art. 511.

Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (8):
Większe okno
barbara
2011-01-08 17:52:09
Odpowiedzi: 0
czy umowny podział majątku wspólnego musi być podpisany w obecności notariusza,czy też małżonkowie którzy się rozchodzą mogą zawrzeć go pomiędzy soba?
joanna
2011-03-28 18:34:41
Odpowiedzi: 0
gdy w trakcie trwania małżeństaw jeden z małżonków wyraził zgodę na przepisanie np. działki na jednego z małżonkow , - to ta działka jest majątkiem odrębny czy wspólny?
J.
Aniela
2011-06-05 16:53:43
Odpowiedzi: 0
mam 18 lat, nie pracuję, nadal się ucze w szkole dziennej. Tata jest za granica, a mama mieszka w wynajetym mieszkaniu. Są oni po rozwodzie i posiadają własny dom z dzialka i budynkiem gospodarczym. Z mama nie mieszkam ze względu na jej "przyjaciela" alkoholika... Tata płaci na mnie alimenty w wysokości 600zł ale utrudnia mi zamieszkiwanie w domu rodzinnym poprzez ciągłe remonty, brak ogrzewania, kuchni, rzeczy do codziennego użytku niezbędnego do życia, przez co musiałam się wyprowadzić do chłopaka. Czy mogę coś w tej sprawie zdziałać aby mieszkać w omu rodzinnym albo chociaż żeby rodzice zapewnili mi lokum do mieszkania? Bardzo proszę o pomoc.
Marian
2011-12-31 12:51:45
Odpowiedzi: 0
Teoretycznie pozostaje w zwiazku malzenskim,ale nie mieszkam z zona od dwoch lat.Nie mamy wspolnych dzieci a kobieta z ktora teraz jestem mamy synka 1,5 roku.
Moja byla zona zlozyla sprawe o alimenty na siebie poniewaz jest inwalida.Nadmieniam,ze inwalida byla juz zanim sie poznalismy.Odchodzac od niej zostawilem wszystko,nie biorac nawet rzeczy osobistych,mielismy intercyze ale kupilismy wspolny domek,ktory jej zostawilem.Czy bede musial placic alimenty?Prosze o pomoc
Witek
2012-01-24 21:25:56
Odpowiedzi: 0
Jak założy rozdział majątkowy z dorosłym i pracującym synem wspólnie zameldowanym?
Ika
2012-03-15 09:37:37
Odpowiedzi: 1
mam z mężem od kilku lat rozdzielność majątkową, od 4 lat jesteśmy w separacji ale nie mamy rozwodu, czy jesli mój mąż narobi długów albo będzie mial zobowiązania alimentacyjne czy ja będę za nie odpowiedzialna jesli on ich nie będzie mógł spłacać
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-12-29 12:20:32
Według prawa wierzyciel który udzieli np kredytu Pani mężowi powinien zostać poinformowany najlepiej na piśmie o tym, iż posiadają Państwo rozdzielność majątkową.
Jeśli nie zostanie o tym poinformowany, a udzieli kredytu może on żądać jego spłaty od obu małżonków. Sąd jednak najczęściej odrzuca roszczenia Wierzyciela wobec drugiego małżonka po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego zawarcie intercyzy, co za tym idzie- zostanie Pani w drodze postępowania cywilnego zwolniona z obowiązku spłaty długu męża. Odsyłam jednak do Kodeksu w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-06-24 12:57:57
Odpowiedzi: 0
moja sytuacja wygląda następująco mam z żoną rozdzielność majątkową zrobiona przed ślubem . W ubiegłym roku ojciec przepisał nam piętro budynku w którym obecnie mieszkamy no i po przepisie się zaczęło kłótnie awantury nawet dochodziło do rękoczynów do puki się nie postawiłem bronić po czym założyła założyła mi niebieską kartę zrobiła ze mnie alkoholika (pracuje jako zawodowy kierowca) prowokuje mnie do kłótni za każdym razem kiedy zobaczy że piję sobie piwo po pracy ,ostatnio nawet wezwała policję kiedy robiłem grilla po czym wylądowałem na izbie miałem 0,07 promila moja rodzina stała za mną nawet mama i brat którzy nie spożywają alkoholu nic nie pomogło bo ona powiedziała że mają mnie wziąć i mnie wzięli .dodam tylko że moja żona leczyła się psychologicznie szukam pomocy i nikt nie chce mi pomóc co mam robić
Gość
2012-09-29 19:38:22
Odpowiedzi: 0
Witam,
w kwietniu 2011 z powodu okropnej atmosfery w domu wyprowadziłam się, ratując psychikę dziecka i moją. Sprowadziłam się z powrotem po 4 miesiącach. W maju mąż podstępnie zabrał firmę, w której pracowaliśmy razem przez ponad 16 lat oraz majątek wspólny tej firmy. Założył swoją firmę, zabrał zlecenia, pracowników i bez mojej zgody wykorzystuje cały zgromadzony przez 16 lat majątek firmowy w swojej firmie.Zostawił mnie w jednej chwili bez środków do życia . Mam 56 lat i nikt do pracy mnie nie przyjmie. Ponadto mam orzeczenie lekarza rodzinnego, że nie jestem zdolna do pracy z powodu stanu zdrowia. Mąż nie dzieli się ze mną zyskami, płaci tylko alimenty zasądzone na córkę. Mój wniosek o alimenty został odrzucony, czego nie potrafię zrozumieć. We wrześniu 2011 mąż złożył pozew o rozwód i o rozdzielność majątkową. Mąż miał i ma kochankę. Jeździ z nią na narty, na żagle. Podczas gdy ja z dzieckiem ledwo wiążemy koniec z końcem, mąż wyjeżdża do Malezji, Chorwacji, w Alpy. Co mam zrobić, żeby odzyskać swój majątek? Czy możliwe jest orzeczenie rozdzielności majątkowej, gdy mąż używa majątku wspólnego do uzyskiwania dochodów, którymi się ze mną nie dzieli? Przecież w ten sposób zostanę z niczym, tym bardziej, że mąż żąda tego orzeczenia od kwietnia 2011 tj. od dnia mojej wyprowadzki. Nadmieniam, że mąż mieszkał z nami do marca 2012 r. Ponadto w sierpniu 2011 r. zrobił debet na linii kredytowanej na 100.000,- zł.
Co ja mam robić? Zgodzić się na rozdzielność?
Ja nie mam żadnych dochodów. Kto ma spłacić ten debet, gdyby orzeczono rozdzielność? Jak się bronić?
Dużo pytań, ale naprawdę nie wiem co robić i liczę na poradę
pozdrawiam
Ewa Bartnik
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry