Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Umowne ustroje majątkowe

Wspólność majątkowa

Art. 48.

Do ustanowionej umową wspólności majątkowej stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej, z zachowaniem przepisów niniejszego oddziału.

Art. 49.

§ 1. Nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na:

§ 2. W razie wątpliwości uważa się, że przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków nie zostały włączone do wspólności.

Art. 50.

Jeżeli wierzytelność powstała przed rozszerzeniem wspólności, wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden małżonek, może żądać zaspokojenia także z tych przedmiotów majątkowych, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby wspólność majątkowa nie została rozszerzona.

Art. 501.

W razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. Przepis ten nie wyłącza zastosowania art. 43 § 2 i 3.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (3):
Większe okno
Gość
2011-07-05 23:15:33
Odpowiedzi: 0
Witam, mam pytanie w sprawie dlugów, ktore "zrobilem" przed kilkoma laty. Teraz od kilku miesiecy jestem zonaty. Czy w zwiazku z tym, moja zona bedzie odpowiadać za moje wczesniejsze zobowiazania. (nie mamy rozdzielnosci majatkowej).
Na jakie przepisy ma sie "powolac' moja zona, aby jej nie nekali wierzyciele. Ja obecnie jestem za granica.
Dziekuje
teodozja
2011-11-14 19:31:46
Odpowiedzi: 0
weddlug jakich procedur i przepisow nastepuje podzial majatku.Rospad malzenstwa jest z powod malzonka pobicie molestowanie psychiczne matki malzenstwo trwalo 40 lat maz obecnie mieszka z inna kobieta
JM
2012-02-21 12:38:00
Odpowiedzi: 0
Proszę o wyjaśnienie, czy mogę rozszerzyć wspólność majątkową na pieniądze uzyskane ze sprzedaży odziedziczonej połowy mieszkania celem odliczenia remontu wspólnie posiadanego przeze mnie i żonę domu. Aby uzyskać zwolnienie z podatku za sprzedaż 1/2 mieszkania odziedziczonego w 2011 roku muszę na własne cele mieszkaniowe przeznaczyć pieniądze j.w. w ciągu 2 lat. Czy rozszerzona wspólność majątkowa pozwoli mi na wydanie całej kwoty, czy tylko połowy?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry