Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Stosunki między rodzicami a dziećmi

Kontakty z dziećmi

Art. 113.

§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Art. 1131.

§ 1. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

§ 2. Przepisy § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli dziecko nie przebywa u żadnego z rodziców, a pieczę nad nim sprawuje opiekun lub gdy zostało umieszczone w rodzinie zastępczej albo w pieczy zastępczej.

Art. 1132.

§ 1. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.

§ 2. Sąd opiekuńczy może w szczególności:

Art. 1133.

Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.

Art. 1134.

Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.

Art. 1135.

Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Art. 1136.

Przepisy niniejszego oddziału stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Linki sponsorowane

Większe okno
Gość
2013-09-23 18:37:33
Odpowiedzi: 0
czy moj kuzyn ,ktory utrzymywal wczesniej kontakt z moimi siostrami przyrodnimi kontakt nie ma prawa zadzwonic do nich gdy sa w domu dziecka ew w szkole z internatem , potrzebuje na to zgody sadu ???
Gość
2013-09-28 11:59:43
Odpowiedzi: 0
MAM WYROK SĄDU W SPRAWIE KONTAKTÓW Z 1,5 ROCZNYM WNUKIEM, ALE MATKA NIE CHCE MI GO DAWAĆ BO TWIERDZI, ŻE ON NIE CHCE IŚĆ CO MAM ZROBIĆ ŻEBY MAŁY O MNIE NIE ZAPOMNIAŁ A POLICJA UWAŻA ŻE NIC NIE MOŻNA ZROBIĆ
gosc
2013-10-17 10:28:12
Odpowiedzi: 0
WITAM.MAM OGROMNY PROBLEM..MAM ZAWIESZONE PRAWA DO CORKI KTORA MA TERAZ 14 LAT I NIE WIDZIALAM JEJ OD 3 LAT.OD SIERPNIA MAMY ZE SOBA CODZIENNY KONTAKT TELEFONICZNY I RAZ UDALO NAM SIE SPOTKAC PO KRYJOMU.DODAM ZE MAM WIDZENIA Z DZIECKIEM PRZYZNANE PRZEZ SAD ALECZ MOJ BYLY MAZ ZABRONIL KATEGORYCZNIE CORCE MIEC JAKIEKOLWIEK KONTAKTY ZE MNA. CO MAM NA POTWIERDZENIE W SMS. DZIECKO BARDZO TESKNI ZA MNA I CHCE SIE ZE MNA WIDYWAC BARDZO CZESTO.CZY MAM SZANSE NA ODZYSKANIE PRAW DO CORKI?
Gość
2013-10-22 00:59:01
Odpowiedzi: 0
Jestem po rozwodzie w Polsce. Mieszkam za granica -ojciec dzieci rowniez ale w dwoch roznych panstwach.
Ojciec ma ustalone kontakty raz w miesiacu na weekend i swieta przemiennie. Ja nie ograniczam mu kontaktu - do niedawna rowniez udostepnialam mu noclgi w moim domu. Ojciec zjawia sie nieregularnie, ciagle mnie straszy,w zaleznosci od humoru wyplaca alimenty. W tym roku ma prawo do swiat z dziecmi. Chce je zabrac do siebie za granice. Ja natomiast nie wyrazam na to zgody . Nie ma swojego mieszkania, wynajmuje pokoj w domu . chcialabym sie dowiedziec czy musze sie zgodzic na wyjazd dzieci?
Gość
2013-10-24 12:02:53
Odpowiedzi: 0
moja obecna partnerka odebrala prawo do swojego dziecka jej poprzedniemu partnerowi i mam pytanie czy on dalej może odwiedzać swoją córkie
Gość
2013-10-24 12:04:24
Odpowiedzi: 1
moja obecna partnerka odebrala prawo do swojego dziecka jej poprzedniemu partnerowi i mam pytanie czy on dalej może odwiedzać swoją córkie
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-11-19 20:00:25
Tak ma prawo z odwiedzin dziecka
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-11-07 20:22:56
Odpowiedzi: 0
Wychowuje 2,5 letnia córeczke od 2 lat mieszkamy same od 1,5 roku jestem po rozwodzie ojciec dziecka ma ograniczone prawa ale moze widziec sie z dzieckiem po konsultacji ze mna przez poltora roku byl u dziecka 6 razy ze wzgledu na to ze pracuje za granica i utzrymywal jako taki kontakt przez skaypa. Ostatnio powiadomil mnie ze wkrotce przyjezdza na tydzien i chce zabrac mała na tydzien w swoje rodzinne strony 300 km od domu, nie zgadzam sie , mam takie prawo prawda? zwlaszcza ze nigdy nie spedzal nocy z dzieckiem.
Gość
2014-01-01 23:25:14
Odpowiedzi: 0
Witam
Mam pytanie, czy musze widywac sie z ojcem jesli tego nie chce ?
Za 2 miesiace koncze 18 lat.
Gość
2014-01-27 17:24:58
Odpowiedzi: 0
mam juz drugi wyrok ze mam kontakt i nadal nic nie dzieje sie bo moja byla nie przychodzi z corka na kontakty jestem biedny i nie stac mnie na adwokata
Gość
2014-01-27 17:27:45
Odpowiedzi: 0
nie mam zadnego kontaktu z corka mnieszka w radomiu nie wiem gdzie
Gość
2014-01-28 20:00:39
Odpowiedzi: 0
Witam , mam pytanie , czy jeśli Ojciec mojego dziecka nie ma ograniczonych praw to , czy moge zakazać mu spotykania sie z dzieckiem w obecności jego dziewczyny?
Gość
2014-02-03 22:09:42
Odpowiedzi: 2
Sąd nigdy nie bierze pod uwagę dobra dziecka przy wydawaniu wyroków w sprawach o alimenty, ani w sprawach o kontakty, do których dziecko jest zmuszane, pomimo że oficjalnie ma swoje prawa. W praktyce dziecko w naszym kraju nie ma żadnych praw, za to szereg praw ma ojciec, z obowiązków jest zwalniany.
Odpowiedzi (2):
Gość
2014-02-17 08:02:48
O tak! Zgadzam się z przedmówcą. tata mojej córci nie miał z nią kontaktów przez połowę Jej życia. Jak już się pojawił to sporadycznie, ale ... albo pod wpływem alkoholu, albo w godzinach wieczornych z pretensjami że nie chcę go wpuścić ( bo córka spała albo szła spać)itd. Na utrzymanie córki nie łozy ani grosza, choć sam dobrowolnie zobowiązał się przed sądem że będzie łożył określoną kwotę. I teraz tak : Złożył wniosek do sądu o ustalenie kontaktów z córką,dostał kontakty próbne na które w 3/4 części nie przychodzi, a Sądu to nie obchodzi, tak samo jak fakt że jest alkoholikiem ( bo jak on twierdzi sam się wyleczył i nie pije i sądowi to wystarczy). Leczy sie psychiatrycznie, po próbach samobójczych, łyka psychotropy, ale Sąd też ma to w 4rech literach z przeproszeniem. dla Sądu jest najważniejsze że, uwaga : OJCIEC MA PRAWO!!!!! Szkoda że obowiązków nie ma, że nie obchodzi go jak głodowałyśmy bo bedąc na wychowawczym nie mogłam pracować i jedyne środki utrzymania to były alimenty których nie płaci i dodatek na wychow=awczym w kwocie 400zł/mc. Finał jest taki że sprawa się toczy prawie rok( a to dopiero początek), córka trochę zżyła sie ze swoim "tatą" który co raz częściej nie nawala i nie przychodzi na umówione terminy, albo przychodzi zamiast na 4h to na 1,5 lub 2 lub max 3. dziecko przeżywa, pyta o ojca, a ja muszę go kryć żeby córce przykrości nie robić że znów Ją olał. Muszę wymyślać usprawiedliwienia dla niego żeby chronić moje dziecko. Masakra jakaś! Na ostatniej rozprawie gdy powiedziałam że starania ojca nie są wystarczające, usłyszałam od sędziny słowa takie (wypowiedziane podniesionym głosem i z pretensją): OJCIEC SIĘ STARA< BO PRZYSZEDŁ DO SĄDU!!! Masakra jakaś! Żadnych praw dla dziecka, prawo dziecka w żaden sposób nie chroni, wręcz przeciwnie - naraża na dodatkowy stres!
Gość
2014-02-17 08:05:20
O tak! Zgadzam się z przedmówcą. tata mojej córci nie miał z nią kontaktów przez połowę Jej życia. Jak już się pojawił to sporadycznie, ale ... albo pod wpływem alkoholu, albo w godzinach wieczornych z pretensjami że nie chcę go wpuścić ( bo córka spała albo szła spać)itd. Na utrzymanie córki nie łozy ani grosza, choć sam dobrowolnie zobowiązał się przed sądem że będzie łożył określoną kwotę. I teraz tak : Złożył wniosek do sądu o ustalenie kontaktów z córką,dostał kontakty próbne na które w 3/4 części nie przychodzi, a Sądu to nie obchodzi, tak samo jak fakt że jest alkoholikiem ( bo jak on twierdzi sam się wyleczył i nie pije i sądowi to wystarczy). Leczy sie psychiatrycznie, po próbach samobójczych, łyka psychotropy, ale Sąd też ma to w 4rech literach z przeproszeniem. dla Sądu jest najważniejsze że, uwaga : OJCIEC MA PRAWO!!!!! Szkoda że obowiązków nie ma, że nie obchodzi go jak głodowałyśmy bo bedąc na wychowawczym nie mogłam pracować i jedyne środki utrzymania to były alimenty których nie płaci i dodatek na wychow=awczym w kwocie 400zł/mc. Finał jest taki że sprawa się toczy prawie rok( a to dopiero początek), córka trochę zżyła sie ze swoim "tatą" który co raz częściej nawala i nie przychodzi na umówione terminy, albo przychodzi zamiast na 4h to na 1,5 lub 2 lub max 3. dziecko przeżywa, pyta o ojca, a ja muszę go kryć żeby córce przykrości nie robić że znów Ją olał. Muszę wymyślać usprawiedliwienia dla niego żeby chronić moje dziecko. Masakra jakaś! Na ostatniej rozprawie gdy powiedziałam że starania ojca nie są wystarczające, usłyszałam od sędziny słowa takie (wypowiedziane podniesionym głosem i z pretensją): OJCIEC SIĘ STARA, BO PRZYSZEDŁ DO SĄDU!!! Masakra jakaś! Żadnych praw dla dziecka, prawo dziecka w żaden sposób nie chroni, wręcz przeciwnie - naraża na dodatkowy stres!
Dodaj odpowiedź
grażyna
2014-02-08 21:43:38
Odpowiedzi: 0
jestem babcią dwojga wnucząt 15 i 13 lat miałam rzadkie ale bardzo ciepłe kontakty z wnukami obecnie matka dzieci zabroniła zupełnie kontaktów rodzice są po rozwodzie od wielu lat. od początku skutecznie utrudniała widzenie się z dziećmi tak memu synowi jak i mnie.Co mówią przepisy w takim przypadku i co mam zrobić aby mieć spotkania z dziećmi?
Gość
2014-03-01 20:08:49
Odpowiedzi: 0
matka naduzywajaca alkoholu,oddala dziecko do rodziny zastepczej/jej rodzice/podczas gdy ojciec dziecka przebywal za granica i jest tam dalej,matka ulozyla sobie zycie z innym mezczyzna w polsce.Pytanie-jak ojciec moze odzyskac dziecko?sa kontakty audiowizualne pomiedzy nimi./z biegiem czasu,niewiadomo dlaczego sad pozbawil praw rodzicielskich rowniez ojca dziecka
wiola
2014-03-15 18:05:07
Odpowiedzi: 0
Mój partner ma dziecko.Gdzie ma ograniczone prawa.Wcześniejwidywał się z dzieckim tylko na weekendy.Jednak w listopadzie okazało się,że syn chce mieszkać z tatą i tak się stało za słownym porozumieniem między rodzicami tego dziecka.Zmiana miejsca pobytu dziecka z ojcem wymagała zmiane szkoły i miasta jak i poradni.Ojciec dziecka ma nałożone alimenty w kwocie 400zł ,które matka co miesiąc otrzymuje.Założylismy sprawe o rozwód i zmiane miejsca zamieszkania dziecka jak i nałożenie na matke alimentów oraz ustalenie z kim dziecko ma mieszkać.Sprawa się jeszcze nie odbyła.Dziecko jest z nami od połowy listopada.Pojechało na weekend do mamy .Mama zadzowniła oznajmiając,że dziecko zdecydowało się by zostać z nią i nie chce rozmawiać bo się boji reakcji ojca.Przecież dziecko chciało mieszkać z ojcem,to ojciec ciągle rozmiawiał z dzieckim na spokojnie z zapytaniem czy chce mieszkać z mamą i tatą ,rozmowy te odbywały się bezstresowo.Co mamy robić,czy można sobie tak zmieniać szkoły i manipulować dzieckiem?
darek
2014-05-14 09:39:21
Odpowiedzi: 0
Witam. Czy moge zabronic mojej konkubinie zabrac mojego 5-letniego syna na Bialoruś na miesiac do kochanka? Byli tam teraz na 9 dni. Prosze o odpowiedz. Mieszkamy jeszcze razem. Dziekuje. Darek.
Gość
2014-05-17 11:14:20
Odpowiedzi: 0
Na pierwszej sprawie rozwodowej sąd ustalił, że widzenia ojcamają się odbywać w moim miejscu zamieszkania i ojciec ma do nich dojeżdzać, dzieci zostają przy mnie i mąż ma ograniczone prawa do dzieci, mąż ma wyrok za znęcaie się art 207 p 1 kk, leczy sie psychiatrycznie bo ma umiarkowany stopień niepełnosprawności na tle emocjonalnym, chodzi też na AA bo nadużywał alkoholu. Pracuje i ma około 1600 swojego dochodu, ma również długi stare i komorników, tymczasowych alimentów ma 400 a 2 dzieci tylko!!! Pali papierosy więc biedny nie jest... Dowiedziałam się, że jego kuratorka pisze mu pismo, ze podobno nie stać go na dojazdy do dzieci gdzie koszt jego 2 wizyt w mies to 40zł bo autobus w jedą stroę to około 10 zł i mąż usilnie chce brać dzieci do siebie na weekendy. Wcześniej się ie iteresował dziećmi tylko dopiero gdy złożyłam sprawy o rozwód, ograniczenie praw i alimenty, podczas naszego małżeństwa miał je gdzieś i właściwie podczas mojej obecności od 1 grudnia dokwietnia przyjechał do nich tylko raz, teraz był drugi bo sąd tak ustalił widzeia więc przyjechał. Rozwód trwa w sądzie w Pile a mąż już chce wysłać wniosek o zabieranie dzieci na weekendy i chyba do Wągrowca. To o ograiczeniu i o widzeiach i alimentach orzekł sąd na pierwszej rozpr w Pile ale nie mam jeszcze nic a piśmie więc nie wiem czy jakikolwiek sąd będzie wiedział o tym co orzekł sąd w Pile i czy wgl będę pytana i wzywana na jakąkolwiek sprawę w związku z wnioskiem mężą. Czy wogóle będę mogła się wyowiedziećczy sąd orzekie bez mojego zdania?
Gość
2014-06-25 14:46:41
Odpowiedzi: 0
Witam , moja corka jest w tymczasowej rodzinie zastepczej u mojej matki . Czy mam prawo brac ja do siebie na wakacje weekendy swieta itp ? Nie jestem pozbawiona praw tylko mam tymczasowo ograniczone.
Gość
2014-09-25 15:26:41
Odpowiedzi: 0
Czy jeżeli Ja jako matka dzieci zostałam pozbawiona praw rodzicielskich a rodziną zastępczą zostali ustanowieni Moi rodzice to czy mogę widywać się z dziećmi czy potrzebuję zgody Sądu
Gość
2014-10-03 22:53:58
Odpowiedzi: 0
Witam Serdecznie. Piszę w sprawie kontaktów byłego konkubenta z synem.Założył mi sprawę co do widzeń z dzieckiem, zaznaczył widzenia, że co 2 tydziń chce zabierać syna który ma 3-latka od godz: 18-stej piątek- do niedzieli- 19-stej, na tydzień ferii, wakację oraz święta, Do domu wróciłam z maleństwem półtora roku temu po naszym rozstaniu, jego kontakt z synem się urwał, od Świąt Bożego Narodzenia dziecko nie miało z nim styczności, gdy wróciliśmy do domu przez tydzień nie spało tylko płakało z przerażenia sytuacji, która miała miejsce gdy mieszkaliśmy razem, ponieważ były ciągle awantury i dochodziło do tego, że były partner mnie szarpał i podnosił na mnie rękę, dlatego zdecydowałam się odejść i wrócić do rodziców. W sierpniu maluch miał urodziny, podczas odwiedzin konkubenta spał, gdy ten wszedł bo pozwoliłam mu zobaczyć syna, usiadł nad nim i go obudził co miało swoje konsekwencje gdy zakończyłam tą wizytę i wieczorem po nocach teraz często się budzi i płacze przez sen, jest nad pobudliwy itd., z dniem dzisiejszym żąda kontaktów i twierdzi, że maluch jest związany z nim emocjonalnie co jest nie prawdą ponieważ nie widują się często lecz prawię w ogóle. Co moge zrobić w takiej sytuacji?? Czy musze się zgadzać na jego żądania?? Obawiam się o własnego syna przez to, że jest agresywny co do mnie i zdarzało się jak bywał lub dzwonił, że grozi mi i mojej rodzinie. Przyjeżdrza ze swoją partnerką czego sobie nie życzę bo też dogaduje słowami, że ma więcej do powiedzenia na temat tego dziecka niż mi sie wydaję.
Gość
2014-10-10 14:38:54
Odpowiedzi: 0
Jestem ojcem 8 simio miesięcznego dziecka , czego dochodziłem w sadzie składając wniosek o ustalenie ojcostwa .na kolejnej rozprawie po przeprowadzeniu badań DNA uznano mnie za ojca .w jaki sposób mogę dochodzić swoich praw jako ojciec tzn. widzenia , spacery, informacje o stanie zdrowia dziecka i jego rozwoju , skoro matka dziecka nie powala mi na kontakt z dzieckiem , pomimo ustalenia ojcostwa utrzymuje ,że dziecko nie jest moje. żadne próby porozumienia co do wysokości alimentów i ustalenia kontaktu nie przynoszą skutku. Pomimo tego posylałm matce pieniądze , nie były to typowe alimenty tylko częściowe , ponieważ chciałem aby matka ustaliła kontakt z dzieckiem . Forma rzeczowa którą przekazywałem dziecku były uznawane za nie potrzebne i otrzymywałem informację ,że zostaną wyrzucone do kontenera na śmieci ( pieluchy, odzież dziecięca .) Czy moi rodzice mają prawo ubegać się o kontakt z dzieckiem przez Sąd ? Zaznaczam ,że ostatni raz dziecko ja i moi rodzice widzieli kiedy miało 1 miesiąc .
angelika
2015-01-27 06:58:28
Odpowiedzi: 0
Witam mam 14lat i moim rodzice niedligo biora rozwod ostatnio bylam u taty i po tygodniu nie chcialam wrpcic ale gdy przykecjalam mama powiedziala ze juz nie pusci mnie to taty tak plakalam ze byla policja wezeana przez moja mame zebym sie uspokoila.Chcialam sie zapytac czy mogla mojemu tacie zabronic zabierania nas do taty NP na te wakacje tata Mieszkanie z rodzicami gdzie jego brat i ojciec pije nie sa agresywni Babcia wcale nie pijee pros o odpowiedz bo kocham dziadlow i sie boje :(
henryk
2017-09-25 19:18:27
Odpowiedzi: 0
Czy matka dziecka może sama zabronić Babci - Matce Byłego partnera , która samowolnie i bez uprzedzenia matki pojawia się pod dziecka szkołą??? Matka boi się o Dziecko z tego względu. A będzie za nie długo sprawa w Sądzie o pozbawienie praw Ojca który jest Alkoholikiem
Gość
2017-12-20 12:26:29
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie czy żona może zabrać dzieci {11 i 13lat} bez zgody ojca do swojej rodziny np na święta mimo że dzieci chcą spedzac świeta z obojgiem rodziców w domu?proszę o jaknajszybszą odpowiedz
Gość
2018-08-04 10:20:32
Odpowiedzi: 0
Co mam zrobić jak matka utrudnia kontakt zdzieckiem
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry