Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: maj 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Stosunki między rodzicami a dziećmi

Przepisy ogólne

Art. 87.

Rodzice i dzieci są obowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się.

Art. 88.

§ 1. Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

§ 2. Oświadczenia w sprawie nazwiska dziecka są składane jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić małżonkowie. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

§ 3. Przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka albo oświadczenia, o których mowa w § 1, jeżeli nazwisko dziecka nie zostało przez nich wskazane.

§ 4. Przepisy § 1–3 stosuje się odpowiednio do nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu się dziecka. Do zmiany nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po ukończeniu przez dziecko trzynastu lat, jest potrzebna jego zgoda.

Art. 89.

§ 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.

§ 2. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.

§ 3. Jeżeli ojcostwa nie ustalono, dziecko nosi nazwisko matki.

§ 4. Dziecku nieznanych rodziców nazwisko nadaje sąd opiekuńczy.

Art. 891.

Dzieci pochodzące od tych samych rodziców noszą takie samo nazwisko, z zastrzeżeniem przepisów, które do zmiany nazwiska dziecka wymagają jego zgody.

Art. 90.

§ 1. Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie zgodnie z art. 88 nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.

§ 2. Nadanie dziecku nazwiska, o którym mowa w § 1, nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.

Art. 901.

Nazwisko dziecka utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka albo przez połączenie nazwiska jednego z rodziców z nazwiskiem jego małżonka, od którego dziecko nie pochodzi, nie może składać się z więcej niż dwóch członów; w skład nazwiska dziecka wchodzą pierwsze człony nazwisk podlegających połączeniu, chyba że w wyniku połączenia powstałoby nazwisko, którego człony są jednakowe.

Art. 91.

§ 1. Dziecko, które ma dochody z własnej pracy, powinno przyczyniać się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny, jeżeli mieszka u rodziców.

§ 2. Dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest obowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie.

Linki sponsorowane

Gość
2011-04-01 14:10:35
Odpowiedzi: 2
Jestem osobą dorosłą, zmarł mój ojczym, ubezpieczyciel odmówił wypłaty świadczenia z tytułu zawartej umowy na wypadek śmierci rodzica (ojczyma),powołał sie na Kodeks rodzinny i opiekuńczy w rozumieniu rodzicem ubezpieczonego jest osoba , której w dniu osiągnięcia przez Ubezpieczonego pełnoletności przysługiwała władza rodzicielska nad Ubezpieczonym.Chciałam uzyskać informację czy firmy ubezpieczeniowe mogą dowolnie interpretować przepisy kodeksu, ponieważ z innej firmy uzyskałam świadczenie bez problemu. Czy w takiej sytuacji jednak należy mi się świadczenie? Bardzo proszę o poradę z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedzi (2):
Margo
2012-09-09 11:27:20
Jeżeli ojczym przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem nie przysposobił pani(by stać się prawnym opiekunem)to niestety,ubezpieczyciel,który odmówił wypłaty świadczenia.Zakładając oczywiście,że w w/w umowie osoba uprawniona do świadczenia określona była mianem"córka".
Margo
2012-09-09 11:29:18
Jeżeli ojczym przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem nie przysposobił pani(by stać się prawnym opiekunem)to niestety,ubezpieczyciel,który odmówił wypłaty świadczenia miał rację.Zakładając oczywiście,że w w/w umowie osoba uprawniona do świadczenia określona była mianem"córka".
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-04-12 07:31:22
Odpowiedzi: 1
mam pytanie dziecko ma nazwisko ojca nie mieszka z nim nie utrzymuje kontaktu nie placi alimentow ogolnie nie iterwsuje sie dzieckiem grozi nam czy w takim przypadku potrzebna jest jego zgoda na zmane nazwiska dziecka???
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-08 20:09:44
Mając tak silne argumenty może pani wystąpić do sądu o pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej i wówczas jego zgoda nie będzie potrzebna przy zmianie nazwiska dziecka.Lub wystąpi pani do sądu o zezwolenie na zmianę tego nazwiska.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-12-05 14:16:12
Odpowiedzi: 1
na prośbę syna i jego żony sprzedaliśmy mieszkanie i zamieszkaliśmy u nich, zawarliśmy z nimi Umowę najmu najmu na czas nieokreślony w której zapisano, że nie płacimy żadnego czynszu. Na prośbę dzieci wszystkie pieniądze ze sprzedaży mieszkania daliśmy im na wykończenie.Po niecałum roku.
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-08 20:16:41
Odpowiedź na to pytanie jest poniżej.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-12-05 14:29:36
Odpowiedzi: 1
na prośbę syna i jego żony sprzedaliśmy mieszkanie i zamieszkaliśmy u nich, zawarliśmy z nimi Umowę najmu najmu na czas nieokreślony w której zapisano, że nie płacimy żadnego czynszu. Na prośbę dzieci wszystkie pieniądze ze sprzedaży mieszkania daliśmy im na wykończenie.Po niecałum roku synowa zażądała płatności za czynsz ale bez umowy. Najpierw 200 zł za m-c potem 220 zł, oraz dopłaty do ogrzewania na opał 1500 zł. Obecnie przysłała mi aneks do umowy i żąda w sezonie opałowym 650 zł a letnim 350.Przez cały okres zamieszkiwania ojciec był bezpłatnym palaczem w kotłowi, remontował za darmo instalacje w ich kamienicy. Na koniec chcą nas eksmitować z tego mieszkania.Czy jest to zgodne z art 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz z zasadami współżycia -art. 5 kc, czy mamy prawo wszcąć postępowanie sądowe ?
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-08 20:02:49
Śmiało możecie wnieść pozew do sądu.Macie przecież umowę,w której syn ze swoją żoną jasno i konkretnie wyrazili warunki wynajęcia Wam lokalu(w zamian za pieniądze ze sprzedaży Waszego mieszkania),a ponadto możecie żądać zwrotu pieniędzy,które żeście już im dali z tytułu tego najmu i za opał-uczynili to wbrew warunkom zawartym w umowie i nie mieli prawa ani żądać ani tym bardziej brać od Was jakichkolwiek pieniędzy.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-07-12 08:40:12
Odpowiedzi: 1

mam problem już pisze jaki..... jestem córką meżczyzny zalkholizowanego od 30 lat do tej pory zajmowała sie nim jego mama z ojcem, teraz oni zmarli i nie ma sie nim kto zająć, jesst po rozwodzie z moja mama ale nie płacił jakis czas alimentów ponieważ wszystko szło na przelew to ma dług nie wiem dokładnie jaki ale pewnie z pare tysiecy bedzie.... problemem jest taki że mieszkanie które zostało po dziadkach chcą ze swoim bratem przepisać zrzec sie na mnie z dożywotkiem ojca... moja obawa jest taka ze te długi spadną na mnie nie wiem co robić... i jak to zrobić zeby uniknąć kosztów typu podatek od wzbogacenia... a jeszccze mieszkanie nie jest na nikogo przepisane ze wzgl na długi ojca a jego starszy brat go nie chce
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-08 19:55:33
Z tego,co tu się zorientowałam,to ten dług jest ojca,który jeszcze żyje,tak?Więc to jest ojca dług,nawet nie pani mamy,bo jest po rozwodzie z nim.Także bez obawy,dług ojca nie spadnie ani na panią ani na kogoś innego.Dorze by było,gdyby pani mi napisała tu,co to jest za dług(z banku czy skądś)?
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-08-13 09:08:27
Odpowiedzi: 1
witam! mam problem, jestem alkoholiczką w czerwcu tego roku upiłam sie i pod opieka miałam córkę 7 letnią.policja zawiozła mnie na pogotowie na intensywną terapię, jaki czekają mnie konsekwencje w Sądzie Rodzinnym?
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-08 19:49:27
Sad na podstawie notatki policji może ograniczyć pani władzę rodzicielską lub poprzestać na przydzieleniu kuratora.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-08-13 09:09:20
Odpowiedzi: 1
aha dodam ,ze sama zgłosiłam się na leczenie odwykowe i uczęszczam na terapię.
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-08 20:04:58
Odpowiedź na to pytanie jest wyżej.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-12-02 16:07:30
Odpowiedzi: 0
Mam taką nie przyjemną sytuację.
Otóż jak pomóc osobie która ma 21 lat została przez matkę wyrzucona z domu.Konflikt był taki że chłopak nie mógł sobie znależć pracy. Studjuje zaocznie lecz od chwili gdy nie mieszka z matką musiał zawiesić studia gdyż matka nie dała mu pieniędzy.Zaznaczę że matka utrzymuje się z opieki gdzie dostaje świadczenia na dziieci.Chłopak miał stypendium socjalne ktore przeznaczał na studia i swoje alimenty od ojca.W tej chwili nie może ubiegać się o takie stypendium gdyż niejest w posiadaniu odpowiednich dokumentów.Matka po złości nie dała mu ich.Przez nią chłopak zawalił rok do tyłu.Czy sądownie może ubiegać się od matki zadośćuczynienie za wyrządzoną mu krzywdę.
Gość
2013-01-30 06:50:21
Odpowiedzi: 0
oboje rodzicow ze schizofremia ma dziecko niemowlak czy widzac zachowanie matki typu agresja omamy sluchoe jest przepis aby to dziecko im odebrac ze wzgledow bezpieczenstwa/
mariusz
2013-02-22 18:17:00
Odpowiedzi: 0
Dzien dobry mam takie pytanie.jak jestem prawdziwym ojcem dziecka a kobieta z ktora mam to dziecko nie ma rozwodu i dziecko nosi juz 3 miesiac nazwisko jej malzonka. co mam zrobic zeby nosilo moje nazwisko?? bym byl bardziej szczesliwy...:)
mariusz
2013-02-22 18:28:38
Odpowiedzi: 0
odpowie mi ktos na to pytanie ??
Gość
2014-01-13 19:01:31
Odpowiedzi: 0
Syn (17 l)odmawia jakiejkolwiek współpracy z rodzicami.Obowiązek nauki realizuje poprzez przyuczenie do zawodu ponieważ w szkole wagarował i nie dawał sobie rady. Kradł już w gimnazjum oraz w szkole zawodowej, kradnie w domu pieniądze jak i rzeczy rodziców oraz rodzeństwa. Zadaje się z kolegami którzy kradną w marketach i z inną zdemoralizowaną młodzieżą. Po powrocie z przyuczenia do zawodu zjada posiłek i natychmiast wychodzi z domu bądź spędza czas na grach komputerowych. Nie reaguje na polecenia rodziców bądź odpowiada że i tak zrobi co zechce, nie świadczy jakiejkolwiek pomocy w domu. Próbę nakłonienia go do zrobienia czegokolwiek , lub stwierdzenie że do póki nie zrobi nie dostanie np. obiadu kwituje krzykiem, oraz stwierdzeniem że do póki się uczy rodzice mają obowiązek go utrzymywać. Co z nim zrobić, jak wymóc należny rodzicom szacunek i zmusić do zaniechania kontaktów z dotychczasowymi kolegami oraz jakiejkolwiek pomocy w domu? Oczywiście złodziejskich praktyk jego kolegów udowodnić nie jestem w stanie. Bardzo proszę o odpowiedź.
Gość
2014-03-04 21:19:36
Odpowiedzi: 0
zmiana nazwiska dziecka po ukonczeniu 18 lat podstawa prawna
Gość
2015-04-29 09:59:17
Odpowiedzi: 0
proszę o informację jakie są powiązania rodzinne między Mamą a dziećmi z kolejnych małżeństw . - po moim ślubie rodzice się rozwiedli - Mama wyszła za mąż za pana Marka który miał syna Andrzeja /płacił na niego alimenty/. - zmarł mąż Marek ,- Mama wyszła ponownie za mąż za Zdzisława który miał czworo dorosłych dzieci , też nie żyje
Lukrecja
2015-04-29 10:03:33
Odpowiedzi: 0
proszę o informację jakie są powiązania rodzinne między Mamą a dziećmi z kolejnych małżeństw . - po moim ślubie rodzice się rozwiedli - Mama wyszła za mąż za pana Marka który miał syna Andrzeja /płacił na niego alimenty/. - zmarł mąż Marek ,- Mama wyszła ponownie za mąż za Zdzisława który miał czworo dorosłych dzieci , też nie żyje
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry