Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: maj 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Opieka nad małoletnim

Nadzór nad sprawowaniem opieki

Art. 165.

§ 1. Sąd opiekuńczy wykonywa nadzór nad sprawowaniem opieki, zaznajamiając się bieżąco z działalnością opiekuna oraz udzielając mu wskazówek i poleceń.

§ 2. Sąd opiekuńczy może żądać od opiekuna wyjaśnień we wszelkich sprawach należących do zakresu opieki oraz przedstawienia dokumentów związanych z jej sprawowaniem.

Art. 166.

§ 1. Opiekun obowiązany jest, w terminach oznaczonych przez sąd opiekuńczy, nie rzadziej niż co roku, składać temu sądowi sprawozdania dotyczące osoby pozostającego pod opieką oraz rachunki z zarządu jego majątkiem. § 2. Jeżeli dochody z majątku nie przekraczają prawdopodobnych kosztów utrzymania i wychowania pozostającego pod opieką, sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna od przedstawiania szczegółowych rachunków z zarządu; w wypadku takim opiekun składa tylko ogólne sprawozdanie o zarządzie majątkiem.

Art. 167.

§ 1. Sąd opiekuńczy bada sprawozdania i rachunki opiekuna pod względem rzeczowym i rachunkowym, zarządza w razie potrzeby ich sprostowanie i uzupełnienie oraz orzeka, czy i w jakim zakresie rachunki zatwierdza.

§ 2. Zatwierdzenie rachunku przez sąd opiekuńczy nie wyłącza odpowiedzialności opiekuna za szkodę wyrządzoną nienależytym sprawowaniem zarządu majątkiem.

Art. 168.

Jeżeli opiekun nie sprawuje należycie opieki, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (4):
Większe okno
pyska206
2011-07-02 23:31:45
Odpowiedzi: 0
co grozi mi gdy dostalam nadzur sadowy nad dzieckiem z ktorym nie mialam kontaktow przez 15 lat czy sad odbierze mi prawa do tego dziecka jesli sie nie zastosuje do opieki nad tym dzieckiem.
Gość
2011-09-13 20:07:13
Odpowiedzi: 1
czytałem w telegazecie że od sierpnia wszedł przepis, ktory daje możliwość sadowi ukaranie
rodzica za utrudnianie drugiemu rodzicowi
widzenie się z dzieckiem.Pytałem prawnika ale
on o tym nic nie wie,czy faktycznie taki przepis istnieje ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-07-24 06:39:22
Istnieje 598.15 kpc, ale sądy zasądzają małe kwoty, więc nie wiem, czy na drugim rodzicu zrobi to wrażenie.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-07-25 13:47:09
Odpowiedzi: 0
Co może spowodować ograniczenie widzeń dzieci przebywających w Domu Dziecka?
Gość
2014-09-23 14:49:22
Odpowiedzi: 0
Witam. Jak mozna sie odwolac od sprawowania nadzoru kuratora nad sposobem wykonywania wladzy rodzicielskiej, gdy nic zlego sie nie dzieje?? Czy to jest wniosek o przywrocenie pelni wladzy rodzicielskiej skoro wladza nie byla ograniczona czy jakis inny wniosek trzeba pisac?? Dziekuje za odp
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry