Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Opieka nad małoletnim

Sprawowanie opieki

Art. 154.

Opiekun obowiązany jest wykonywać swe czynności z należytą starannością, jak tego wymaga dobro pozostającego pod opieką i interes społeczny.

Art. 155.

§ 1. Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką; podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego.

§ 2. Do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej z zachowaniem przepisów poniższych.

Art. 156.

Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.

Art. 157.

Jeżeli opiekun doznaje przemijającej przeszkody w sprawowaniu opieki, sąd opiekuńczy może ustanowić kuratora.

Art. 158.

O decyzjach w ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego opiekun powinien informować jego rodziców, którzy uczestniczą w sprawowaniu bieżącej pieczy nad osobą dziecka i w jego wychowaniu.

Art. 159.

§ 1. Opiekun nie może reprezentować osób pozostających pod jego opieką:

§ 2. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w postępowaniu przed sądem lub innym organem państwowym.

Art. 160.

§ 1. Niezwłocznie po objęciu opieki opiekun obowiązany jest sporządzić inwentarz majątku osoby pozostającej pod opieką i przedstawić go sądowi opiekuńczemu. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio w razie późniejszego nabycia majątku przez osobę pozostającą pod opieką.

§ 2. Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna od obowiązku sporządzenia inwentarza, jeżeli majątek jest nieznaczny.

Art. 161.

§ 1. Sąd opiekuńczy może zobowiązać opiekuna do złożenia do depozytu sądowego kosztowności, papierów wartościowych i innych dokumentów należących do pozostającego pod opieką. Przedmioty te nie mogą być odebrane bez zezwolenia sądu opiekuńczego.

§ 2. Gotówka pozostającego pod opieką, jeżeli nie jest potrzebna do zaspokajania jego uzasadnionych potrzeb, powinna być złożona przez opiekuna w instytucji bankowej. Opiekun może podejmować ulokowaną gotówkę tylko za zezwoleniem sądu opiekuńczego.

Art. 162.

§ 1. Sąd opiekuńczy przyzna opiekunowi za sprawowanie opieki na jego żądanie stosowne wynagrodzenie okresowe albo wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej.

§ 2. Wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy opiekuna jest nieznaczny lub gdy sprawowanie opieki jest związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej albo czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

§ 3. Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której opieka została ustanowiona, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie jest pokrywane ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

Art. 163.

§ 1. Opiekun może żądać od pozostającego pod opieką zwrotu nakładów i wydatków związanych ze sprawowaniem opieki. Do roszczeń z tego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

§ 2. Roszczenia powyższe przedawniają się z upływem lat trzech od ustania opieki lub zwolnienia opiekuna.

§ 3. Przepis art. 162 § 3 stosuje się odpowiednio.

Art. 164.

Roszczenie osoby pozostającej pod opieką o naprawienie szkody wyrządzonej nienależytym sprawowaniem opieki przedawnia się z upływem lat trzech od ustania opieki lub zwolnienia opiekuna.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (9):
Większe okno
Gość
2011-01-03 13:44:08
Odpowiedzi: 1
mam 3 dzieci w tym (2z poprzedniego związku),mam pytanie czy mąż z którym jestem 5lat jest opiekunem prawnym tych 2 dzieci?ojciec biologiczny jest pozbawiony władzy rodzicielskiej
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-09-06 12:37:08
Pani mąż jest opiekunem prawnym dwojga dzieci z poprzedniego pani związku tylko w takiej sytuacji,gdy wystąpił on wcześniej do sądu rejonowego,wydział rodzinny i nieletnich(za pani zgodą) o przysposobienie tychże dzieci-art.114,121 i 122 KRiO.Tylko w taki sposób ojczym lub macocha może zostać opiekunem prawnym dzieci z poprzednich związków swoich obecnych partnerów.Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-11-09 18:15:59
Odpowiedzi: 1
WITAM. BYLIŚMY ZE SOBĄ 4 LATA W NIEFORMALNYM ZWIĄZKU.MAMY 2 LETNIĄ CÓRKĘ NIESTETY JEGO WARUNKI MIESZKALNE NIE SPEŁNIAJĄ WYMOGÓW DLA MOJEGO DZIECKA MARTWIĘ SIĘ O TO .JA STARAM SIĘ ŻEBY RZADKO ZABIERAŁ MAŁĄ DO SWOJEGO MIESZKANIE ON MIESZKA Z MAMĄ ,BRATEM I DWOMA PSAMI WSZYSCY MAJĄ KOMORNIKA I SĄ ZADŁUŻENI.CO MAM ZROBIĆ ,ŻEBY ONA TAM RZADKO JEŹDZIŁA ? WIEM ,ŻE NIE MOGĘ ZABRONIĆ MU WIDYWANIA SIĘ Z DZIECKIEM ALE PO PROSTU JEGO MAMA DOPROWADZA DO TEGO ŻE TEN CZŁOWIEK W OGÓLE JEST ŹLE NASTAWIONY DO MNIE. ODSZEDŁ ODE MNIE MÓWI NIE OD DZIECKA .ONA MA DOPIERO 2 LATA A ON W WIEKU 28 LAT POSZEDŁ DO MAMY GDZIE POWIEDZIAŁ ŻE JĄ BARDZIEJ KOCHA NIŻ MNIE .CO MAM ROBIĆ PROSZĘ O PODPOWIEDZ
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-09-06 12:42:03
Może i powinna pani wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego,wydział rodzinny i nieletnich, o ustanowienie wizyt ojca z dzieckiem na terenie neutralnym bądź u pani w mieszkaniu,w obecności innej osoby dorosłej np. pani.Jako uzasadnienie podać te powody,które tutaj pani podała.Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Ania
2011-11-30 20:33:42
Odpowiedzi: 1
Witam.
Mój tata jest niepełno sprawny po udarze, ma uciętą prawą nogę i potrzebuje opieki. Czy mój brat może się opiekować tatą i być zarejestrowany w gminie jako opiekun? Gdyż moja mama pracuje i utrzymuje cały dom.
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-09-06 12:30:51
Tak,pani brat może być opiekunem ojca, o ile,oczywiście jest pełnoletni.Aby został on prawnym opiekunem ojca musi wystąpić do sądu rejonowego, wydział rodzinny i nieletnich o ustanowienie go-z uwagi na zaistniały stan chorobowy-opiekunem prawnym.Ojciec,jeżeli jest w pełni władz umysłowych,musi na tą procedurę,wyrazić zgodę.Jest jeszcze opcja taka,że ojciec ustanowi swojego swoim pełnomocnikiem.Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-11-22 20:17:40
Odpowiedzi: 1
mój mąż złożył wniosek o ustanowienie go opiekunem ubezwłasnowolnionej całkowicie bratanicy. Rodzice dziecka nie żyją. Sąd wyznaczył termin rozprawy. Do kiedy mogą składać dokumenty w sądzie o opiekę inni chętni do jej sprawowania.
Odpowiedzi (1):
Margo
2013-04-10 11:45:53
Witam. Potencjalni opiekunowie dokumenty mogą składać do momentu zamknięcia rozprawy czyli przesłuchań na sali sądowej, dopuszczenia świadków lub innych dowodów pomocnych w danej sprawie. Zamknięcie rozprawy jest jeszcze przed ogłoszeniem wyroku/ postanowienia sądu. Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-04-08 19:01:05
Odpowiedzi: 1
Mam pytanie jeśli skierowałem się młodsza siostra przez parę lat to czy mam prawo domagać się kosztów utrzymania siostry od matki która brała za nia pieniądze od opieki na utrzymanie?
Odpowiedzi (1):
Margo
2013-04-10 11:39:59
Witam. Jeśli matka Pana była/ jest opiekunem Pana siostry ( a tak wynika z faktu, iż otrzymywała ona od MOPS-u środki na utrzymanie córki)to jak najbardziej, ma pełne, uzasadnione prawo, by żądać od matki zwrotu poniesionych przez Pana kosztów związanych utrzymaniem swojej siostry, a jej córki - obowiązek zapewnienia pełnego utrzymania dzieci ciąży na rodzicach lub innych opiekunach prawnych np. rodzina zastępcza. Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-04-27 16:54:21
Odpowiedzi: 0
Witam,
Mam prośbę czy wie ktoś może jak napisać podanie do sądu rodzinego o przyznanie mi praw nad rodzeństwem? mam dwójkę młodszego rodzeństwa 15 i 16 lat, rodzice są alkoholikami i zabrali im prawa do dzieci, chciała bym ich wziąść do siebie żeby nie poszli do ośrodka opiekuńczego lub do rodziny zastepczej. Mam męża i córkę, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, kazali mi napisać podanie ale kompletnie nie wiem jak. Bardzo proszę o szybkie odpowiedzi bo w poniedziałek muszę złożyć te podanie. Pozdrawiam
Gość
2013-09-16 12:32:32
Odpowiedzi: 0
Witam serdecznie, chciałabym pozanać swoje prawa w sprawie mojego syna. Sama się nim opiekuje ojciec 4lata sie nim nie interesował mam alimenty płacone z funduszu i chciałabym sie dowiedziec czy jezeli ojciec na ta ch=wile chce sie z synem kontaktowac poprzez np skypa to ja musze mu na to zezwolic?
Gość
2014-03-29 09:59:24
Odpowiedzi: 0
Witam,
Mieszkam za Granicą, dokładniej w Niemczech chodzę obecnie do 8 klasy, gdzie w Polsce chodziłabym do 2 gimnazjum. Wyjechałam po skończeniu 4 klasy podstawówki, za rok gdy skończę tutaj szkołę chciałabym wrócić do Polski i iść do Technikum, trochę zeszłam z tematu ale przy okazji spytam też czy będą jakieś problemy ze szkołą? a następne pytanie to takie czy w wieku 16 lat za zgodą Mamy bo to ona ma pełne prawa do mnie, mogłabym wyjechać do Polski i mieszkać z Babcią, słyszałam o tym że jest to możliwe za zgodą rodzica, moja mama nie ma nic przeciwko jest tylko jedno ale na pewno się nie zgodzi jeśli będzie to musiało odbyć się drogą sądową. Musi być sprawa sądowa, albo jakieś papiery podpisane jako zgoda czy tak po prostu mogę wyjechać?
Z góry Dziękuję.
gosc
2018-03-19 22:25:48
Odpowiedzi: 0
mam pytanie jesli jestem po slubie z kobieta ktora ma dziecko a ojciec dziecka sie nie iteresuje to mam jakies prawa do dziecka jesli tak to jakie
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry