Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: maj 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Opieka nad małoletnim

Ustanowienie opieki

Art. 145.

§ 1. Opiekę ustanawia się dla małoletniego w wypadkach przewidzianych w tytule II niniejszego kodeksu.

§ 2. Opiekę ustanawia sąd opiekuńczy, skoro tylko poweźmie wiadomość, że zachodzi prawny po temu powód.

Art. 146.

Opiekę sprawuje opiekun. Wspólne sprawowanie opieki nad dzieckiem sąd może powierzyć tylko małżonkom.

Art. 147.

Jeżeli dobro pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.

Art. 148.

§ 1. Nie może być ustanowiona opiekunem osoba, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych albo została pozbawiona praw publicznych.

§ 1a. Opiekunem małoletniego nie może być ustanowiona także osoba, która została pozbawiona władzy rodzicielskiej albo skazana za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności albo za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby lub przestępstwo popełnione na szkodę małoletniego lub we współdziałaniu z nim, albo osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi, lub obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.

§ 2. Nie może być ustanowiony opiekun ten, w stosunku do kogo zachodzi prawdopodobieństwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków opiekuna.

Art. 149.

§ 1. Gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej.

§ 2. Jeżeli opiekunem nie została ustanowiona osoba wymieniona w paragrafie poprzedzającym, opiekun powinien być ustanowiony spośród krewnych lub innych osób bliskich pozostającego pod opieką albo jego rodziców.

§ 3. W braku takich osób sąd opiekuńczy zwraca się o wskazanie osoby, której opieka mogłaby być powierzona, do właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej albo do organizacji społecznej, do której należy piecza nad małoletnimi, a jeżeli pozostający pod opieką przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej albo innej podobnej placówce, w zakładzie poprawczym lub w schronisku dla nieletnich sąd może się zwrócić także do tej placówki albo do tego zakładu lub schroniska.

§ 4. W razie potrzeby ustanowienia opieki dla małoletniego umieszczonego w pieczy zastępczej, sąd powierza sprawowanie opieki, przede wszystkim:

– w terminie 7 dni od uprawomocnienia się postanowienia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.

§ 5. W wypadku, o którym mowa w art. 1191 § 1, nie stosuje się przepisów § 1, 2 i 4 pkt 4.

Art. 150. (uchylony).
Art. 151.

Sąd opiekuńczy może ustanowić jednego opiekuna dla kilku osób, jeżeli nie ma sprzeczności między ich interesami. Opieka nad rodzeństwem powinna być w miarę możności powierzona jednej osobie.

Art. 152.

Każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku.

Art. 153.

Objęcie opieki następuje przez złożenie przyrzeczenia przed sądem opiekuńczym. Opiekun powinien objąć swe obowiązki niezwłocznie.

Linki sponsorowane

Włodek
2011-03-21 19:46:42
Odpowiedzi: 0
witam chcę wiedzieć czy jeśli mam przyznaną przez sąd opiekę nad dziećmi oraz alimenty a żona ma pełne prawa rodzicielskie a ja obecnie nie gwarantuję chwilowo warunków opieki to czy druga strona ma obowiązek mnie wyręczyć
Tomi
2011-05-08 01:51:13
Odpowiedzi: 0
odnośnie art. 148 pod punkt 1a. czy to znaczy że jeżeli posiadam wyrok w zawieszeniu za pobicie z trwałym uszkodzeniem mózgu to nie mogę zostać opiekunem prawnym mojego dziecka ?
mariusz
2011-08-30 21:50:48
Odpowiedzi: 0
jak wyglada prawnie sytuacja gdy dziwczyna ktora jest w ciazy ma 17 lat i ojciec tego dziecka tez i oboje chodza do gimnazjum
Gość
2011-09-12 17:03:13
Odpowiedzi: 0
Mam na imie Wojtek i jestem rozwodnikiem. Sad wyrokiem orzekl pelna moja opieke nad maloletnim synem. Decyduje o miejcu pobytu leczeniu uczeniu itp. podobnych rzeczach. W kwietniu tamyego roku przyjechalem do Irlandii Polnocnej i tu rozpoczalem prace. Zaraz jak tylko moj syn skonczyl szkole w tamtym roku tez tu przyjechal i przez rok tu chodzil do szkoly. W tym roku szkolnym zdecydowanie stwierdzil ze chce wracac do Polski i tam chodzic do szkoly. Moje pytanie jest takie czy i jak moge przekazac ustalic opieke nad moim synem w osobie mojej mamy.
Diana
2011-09-30 23:34:08
Odpowiedzi: 0
Dobry wieczór ma takie pytanie mąż wywiózł mi 4 letniego w tej chwili synka za granice i nie chce przywieść go z powrotem zameldował go u siebie, zapisał do szkoły oraz pobiera na niego rodzinne a to wszystko działo się za moimi plecami. Oboje mamy takie same prawa i nadal jesteśmy małżeństwem ale od ponad roku nie mieszkamy razem. On mieszka w Holandii (wcześniej mieszkaliśmy tam razem)a ja w Polsce gdzie wróciłam gdy odeszłam od męża.
Diana
2011-09-30 23:37:17
Odpowiedzi: 0
Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Zaczęłam załatwiać sprawę przez MS lecz nie stać mnie na chwilę obecną na dosyłanie co raz to nowych papierów oraz ich tłumaczeń które słono kosztują.
Agnieszka
2012-01-10 14:39:48
Odpowiedzi: 1
Proszę o udzielenie mi informacji ile dziecko musi mieć lat aby sąd wziął pod uwagę jego wybór co do mieszkania z jednym z rodziców po rozwodzie.
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-07 15:55:02
Aby dziecko mogło wypowiedzieć się,z którym z rodziców chce mieszkać,musi mieć skończone 13 lat.
Dodaj odpowiedź
agnieszka
2012-03-04 12:29:11
Odpowiedzi: 0
jak uchronić dziecko aby z chwilą pełnoletności nie musiał utrzymywać ani opiekować się biologicznym ojcem który leczy się psychiatrycznie
szymon
2012-06-05 18:07:35
Odpowiedzi: 1
mm pytnie staram sie o dziecko a zona do pierwszego dziecka ma prawa ograniczone a pozatym chorobe psychiczna tak zwana fobie społeczna czy jest szansa ze dziecko bedzie ze mna
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-07 15:47:03
Może pan wnieść do sądu pozew o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka,uzasadniając go tą chorobą żony-fobia społeczna.Orzeczenie sądu zależy,czy uzna fobie społeczną za chorobę psychiczną.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-06-16 17:12:25
Odpowiedzi: 1
jestem ojcem 3 dzieci toczy sie sprawa o ograniczenie praw bylej zonie dzieci sad w zabezpieczeniu umiescił u mnie ojca matka ubiegała sie o adwokata z urzedu sad odzrzucił i odwołała sie do wyzszej instancji i sprawa odwlekła sie bo 3 miesiace wiec dzieci sa nadal u mnie ona sie wogule nie interesuje nimi czy mam prawo zadac od niej alimetów nie majac wyroku tylko postanowienie sadu
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-07 15:42:16
Nie mając wyroku alimentacyjnego ani wyłącznej opieki nad dziećmi(sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest w toku)nie może pan żądać od matki alimentów,bo nie ma ku temu prawomocnego orzeczenia sądowego.Na sprawie,która jest teraz w toku będzie orzeczony wobec matki dzieci obowiązek alimentacyjny.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-08-26 16:16:25
Odpowiedzi: 2
wlasnie sie dowiedzialam ze moj brat ze swoja dziewczyna dostali pismo z sadu o ograniczenie praw rodzicielskich ona ma juz 3 swoich dzieci do 2 nie ma praw tylko jej rodzice dodam ze oboje sie nie nadaja na rodzicow i sa na to dowody czy ja jako ciocia 3 miesiecznego Adasia moglabym sprawowac nad nim opieke za zgoda jego rodzicow ale dodam ze mieszkam ze swoim narzeczonym i naszym synkiem w Niemczech prosze o szybkie odp bo czasu jest malo z gory dziekuje
Odpowiedzi (2):
Gość
2012-09-06 22:06:39
Aby mogła być pani prawnym opiekunem dla swojego bratanka,to przede wszystkim,sąd musi ustanowić panią tymże opiekunem czyli wydać wyrok,że to pani będzie rodziną zastępczą.Tym bardziej,że mieszka pani w Niemczech i chce tam wywieźć dziecko.Bez zgody sądu tu nic nie obędzie,nawet,jeśli jego biologiczni rodzice zgadzają się na taki układ.
Gość
2012-09-15 22:59:24
Witam chcę wyjechać z 13 letnią córką na stałę za granicę niestety z ojcem dziecka od 7 lat nie mam kontaktu nie płaci alimentów,nie kontaktuje się ani z dzieckiem ani rodzicami wiem że jest za granicą ale ślad za nim zaginął,co mam zrobić żebyśmy bez problemu mogły wyjechać i zacząć nowe życie.Serdecznie pozdrawiam i dziękuję
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-10-31 15:41:45
Odpowiedzi: 0
Wyszłam za mąż za Włocha mamy 5 letnią córkę. Doszło do separacji i sąd ograniczył mi prawa rodzicielskie i nakazał leczenie u psychologa i mam widzenie z dzieckiem pod nadzorem. Minęło już 20 miesięcy od tej rozprawy a ja praktycznie nie zrobiłam nic w tej sprawie.Chce odzyskać dziecko co mam robić.
Gość
2013-11-21 19:32:33
Odpowiedzi: 0
Czy matka dziecka będąc po rozwodzie i mając przyznaną przez Sąd opiekę nad nim musi informować ojca dziecka,który ma prawo na zabieranie dziecka co drugi weekend o wyjeździe na wakacje (tydzień lub dwa)za granicę ale w Uni Europejskiej
Maria
2014-02-01 13:26:15
Odpowiedzi: 0
zmarł mój mąż, mamy dwoje dzieci, jak uzasadnić zniosek o ustanowienie mnie opiekunem prawnym?
Gość
2014-04-13 21:41:21
Odpowiedzi: 0
jeżeli ojciec dziecka ma przyznaną opiekę tymczasową do zakończenia sprawy i utrudnia widzenia z dzieckiem,dziecko często choruje będąc u ojca.Na jaki przepis można się odwołać by dziecko wróciło do matki do zakończenia sprawy.Ojciec nie pracuje,nie ma dochodu,mieszka sam.Dziecko jest nerwowe,moczy się,rzadko jest w przedszkolu.Osobom z otoczenia matki,mówi,ze ojciec krzyczy na niego,szarpie.Chce wrócić do matki.
maria
2014-09-21 17:41:28
Odpowiedzi: 0
Witam proszę o pomoc zmarła żona brata,brat ma 75lat i jego egzystęcia bez mojej opieki jest nie możliwa jak mogę prawnie załatwić opiekę
Gość
2014-09-30 10:20:36
Odpowiedzi: 0
Mój mąż przebywa od ponad dwóch lat za granicą. Opieką nad dziećmi zajmuję się ja. Pytanie: gdzie mogę znaleźć zapisy prawne regulujące to?
Gość
2014-10-12 23:31:37
Odpowiedzi: 0
Czy dziecko po skończeniu 16roku życia może bez zgody rodzica wyprowadzić sie z domu ? gdzie mogę znaleźć przepisy prawne tego dotyczące
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry