Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Prawo rodzinne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: luty 2021r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Opieka i kuratela

Opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie

Art. 175.

Do opieki nad ubezwłasnowolnionym całkowicie stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim z zachowaniem przepisów poniższych.

Art. 176.

Jeżeli wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być ustanowiony przede wszystkim jego małżonek, a w braku tegoż – jego ojciec lub matka.

Art. 177.

Opieka nad ubezwłasnowolnionym całkowicie ustaje z mocy prawa w razie uchylenia ubezwłasnowolnienia lub zmiany ubezwłasnowolnienia całkowitego na częściowe.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (4):
Większe okno
Gość
2012-02-13 13:23:03
Odpowiedzi: 1
witam
Czy Sąd może ustanowić mnie opiekunem prawnym pomimo iz nie wyrażam na to zgody. Sąd kilknascie razy wzywał mnie przez okres kilku lat i ciagle "namawiał" do objecia opieki,nigdy sie na to nie zgadzałem , mam 66 lst ale nie przypominam sobie by kiedykolwiek sad odczytał mi postnaoiwnie w którym wyznaczył mnie na opiekuna prwnego, potem groxba kary finansowej sad zmusil mnie do wypowiexzienia słów przysiegi , podobno moge byc opiekunem prawnym osoby całkowivcie ubezwłasnowolnionej pomiom iz nie wyraiełm na to zgody czy to prawda.
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-09-06 14:07:24
Tak,może pan być opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej,ale TYLKO I WYŁĄCZNIE pod tym warunkiem,że pan się na taki układ DOBROWOLNIE zgodzi.Żaden sąd nie zmusi pana do przyjęcia przez pana takiej opieki wbrew pana dobrowolnej woli-to gwarantuje art.66PsUSP(rota zaprzysiężenia sędziego w zakresie niezawisłości,bezstronności itd.), a nad prawidłowym funkcjonowaniem sędziów czuwa Krajowa Rada Sądownictwa-art.186 Konstytucji RP.Aby pan się od tych nagabywań sądu uwolnił,musi pan powiadomić sąd wyższej instancji, w której zapadł wyrok tak niekorzystny dla pana,składając wniosek-skargę na skład sędziowski,który orzekł tenże wyrok.Może pan odmówić tej przymusowej opieki za przyczynę podając np.kiepski stan zdrowia itp.Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Zbigniew
2012-12-19 16:54:01
Odpowiedzi: 0
Dzień Dobry
Jesteśmy z siostrą najbliższą rodziną siostra choruje na schizofrenie. Podpisałem dzisiaj w prokuraturze że nie będę występował o ubezwłasnowolnienie ale zgodziłem się być opiekunem prawnym gdyby z urzędu wystąpiono są podstawy ku temu ale mam też opory z tego powodu.Siostro nie akceptuje choroby jest bardzo inteligentną i oczytana osobą gdyby do niej to dotarło byłyby zerwane nasze przyjazne relacje-byłbym wrogiem Wiem ze sąsiadka czyni jakieś kroki ku temu.Mam pytanie czy będę informowany zawsze o czynionych krokach,czy mogę nie być opiekunem prawnym gdyby była ubezwłasnowolniona i jakie są podstawy bym nim nie był
z poważaniem
Zbigniew
Bozena
2017-11-06 14:26:56
Odpowiedzi: 0
kto zarzadza kontem bankowym osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie gdy nie ma ona wyznaczonego opiekuna prawnego
teresa
2020-08-21 11:11:14
Odpowiedzi: 0
jestem opiekunem ubezwłasnowolnionego ,on nie żadnego majątku ,ale ja go posiadam ,chcę dać go za dożywocie dla córki .Dożywocie ma dotyczy również w/w z mojego majątku. Chcę złożyć wniosek o zezwolenie na dokonanie takiej czynnośći do sądu ,ale nie wiem z jakiego art.kodeksu rodzinnego.Proszę i inf. serdecznie dziękuję
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry