Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: październik 2018r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
ona
2012-07-26 13:31:04
Odpowiedzi: 1
czy osoba która dobrowolnie i nie przymusowo z własnej woli pomogła pieniężnie i nie chciała zwrotu dlatego że chciała nam pomóc.Czy teraz może starać się o zwrot pieniędzy?
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-08 12:08:41
Cyt.-"dobrowolnie i nieprzymusowo, z własnej woli i nie chciała zwrotu dlatego, że chciała nam pomóc"- czyli, jak rozumiem, nie ma żadnego dokumentu/umowy spisanej sugerującej, że to pożyczka, tak?Jeżeli taka umowa nie była sporządzona,to nie, darczyńca nie prawa żądać zwrotu pieniędzy, bo nie ma ku temu podstaw prawnych- nie można żądać zwrotu darowizny.Żądania zwrotu darowizny byłyby zasadne tylko wtedy(nawet w przypadku pisemnego oświadczenia o darowiźnie),gdyby obdarowani dopuścili się rażącej niewdzięczności lub bezpodstawnie wzbogacili kosztem darczyńcy-art.898 par.1 i 2.
Art. 898.

§ 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Czy prawo na terenie Wielkiej Brytani moze pzywlaszczyc sobie polskie dzieci.Jezeli tak to kakretnie za co
Dodano: 2012-07-25 18:43:26 przez: 2012-07-25 18:43:26
jeżeli zareklamowałam rower, a serwis na naprawę ma 14 dni ,i nie wywiązuje sie z podanego terminu , to czy ponosi on
Dodano: 2012-07-24 18:37:18 przez: 2012-07-24 18:37:18
wraz z mężem jesteśmy właścicielami domku jednorodzinnego który kupiliśmy 6 lat temu na część zaciągnęliśmy
Dodano: 2012-07-26 15:24:08 przez: 2012-07-26 15:24:08
Podpisałam porozumienie stron z pracodawcą i wkrótce mam otrzymać świadectwo pracy. Kilka lat wstecz z tym samym pracodawcą
Dodano: 2012-07-27 15:38:55 przez: 2012-07-27 15:38:55
Do góry