Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: grudzień 2019r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
marzena
2012-11-16 00:13:28
Odpowiedzi: 1
moja 18to letnia corka jest w 8mies ciazy nie ma srodkow do zycia mieszka z chlopakiem ktory ja bije ja jako matka pomagam jej w ten sposob ze place jej za wynajete mieszkanie ale sytuacja sie zmienila i jej chlopak chce od niej odejsc co ona ma zrobic przeciez ona nie ma zadnego dochodu czy ona moze od niego zadac jakies pieniadze na utrzymanie siebie i przyszlego dziecka ?
Odpowiedzi (1):
Pati
2013-02-14 09:38:05
Może, z moją kuzynką było podobnie, odzyskała część pieniędzy, niestety swoje roszczenia musiała zgłosić dopiero po urodzeniu dziecka (ojciec przyznał się sam do ojcostwa). Na domniemanie ojcostwa też chyba jest przepis, ale nie wiem dokładnie czy nie dotyczy małżeństwa po rozwodzie.
Poniżej masz przepisy prawne, że Twoja córka może dochodzić kosztów utrzymania. Radziłabym jednak zgłosić się po poradę prawnika, są punkty informacji prawniczej darmowej w każdym mieście większym i chyba w każdym sądzie o ile wiem.
Powodzenia, trzymam kciuki!
p.s. moja kuzynka ułożyła sobie życie z kimś innym, nie żałuje decyzji o rozstaniu choć był to najcięższy okres w jej życiu, życzę Twojej córce tego samego :)

Art. 142.

Jeżeli ojcostwo mężczyzny niebędącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.
Art. 143.

Jeżeli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Nie dotyczy to roszczeń matki, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

odnośnie wynajmu lokalu. Wynajmuję lokal użytkowy, obok mojego lokalu znajdują się jeszcze dwa takie same lokale ( wchodzi
Dodano: 2012-11-15 21:14:10 przez: 2012-11-15 21:14:10
serdecznie mam pytanie jestem po rozwodzie już jakis rok czasu córeczka mieszka z moja była żona.Mam bardzo częsty kontakt
Dodano: 2012-11-15 20:37:10 przez: 2012-11-15 20:37:10
chce wyjechać za granice z dzieckiem za praca i na stale wiem ze sprawa bedzie w sadzie ale podac jakie argumenty zeby sad
Dodano: 2012-11-16 15:38:44 przez: 2012-11-16 15:38:44
mój tato został opiekunem prawnym mojej córki a ja mam ograniczone prawa rodzicielskie,mam takie pytanie czy ja mogę
Dodano: 2012-11-16 20:08:52 przez: 2012-11-16 20:08:52
Do góry