Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: luty 2021r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
Gosia
2013-04-09 17:54:12
Odpowiedzi: 2
Witam. w dniu dzisiejszym otrzymałam wezwanie do zapłaty za koszty sądowe w sprawie cywilnej o odszkodowanie z PZU. Sprawę przegrałam. Od momentu ogłoszenia wyroku i uprawomocnienia się minie w czerwcu 3 lata. Czy mogą jeszcze mnie "ścigać" o zapłatę? Czy jeśli nie odebrałabym tego pisma i poczekałą do czerwca to nakaz by uległ przedawnieniu?
Odpowiedzi (2):
Margo
2013-04-10 17:02:27
Witam. Zgodnie z art. 118 KC po upływie 3 lat roszczenia ulegają przedawnieniu.
Art. 118.

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
Wyjątek stanowią roszczenia małżonków względem siebie w czasie trwania małżeństwa.
Pozdrawiam.
Gość
2013-11-06 12:37:55
W tej sprawie znajdzie zastosowanie 10 letni termin przedawnienia.Gdyż nie jest to świadczenie okresowe.
Fakt, czy Pani obiera pismo czy nie również nie ma znaczenia.Gdyż po dwukrotnym nieodebraniu przesyłki z poczty uważa się wezwanie za dostarczone. Co więcej, w Pani sytuacji nic nie musi już Pani odbierać... Pewnego spokojnego dnia zawita u Pani komornik i na tym sprawa się skończ.

Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Bardzo proszę o wyjaśnienie: czy serwis pytań i odpowiedzi jeszcze działa w obydwie strony, czy tylko \"Zadaj pytanie\",
Dodano: 2013-04-08 08:34:18 przez: 2013-04-08 08:34:18
Mama ma 4-ro dzieci i 4-ro wnukow. Nadal zyje. Przepisala wlasnosciowe mieszkanie na dwoje wnukow. Wnuki sprzedaly mieszkanie.
Dodano: 2013-04-08 08:25:07 przez: 2013-04-08 08:25:07
Prosze o pomoc,wlascicielem jednej duzej dzialki sa 3 osoby, chcialabym rozdzielic ja na 3 ale jedna z tych 3 nie chce wyrazic
Dodano: 2013-04-10 13:08:01 przez: 2013-04-10 13:08:01
matka dziecka którego jestem ojcem utrudnia kontakty. gdy pytam czy mogę odwiedzć córkę mówi że jej nie ma albo wyznacza
Dodano: 2013-04-10 23:28:06 przez: 2013-04-10 23:28:06
Do góry