Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: luty 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
Gość
2013-06-02 02:03:00
Odpowiedzi: 1
Witam rozstalam sie z partnerem z ktorym bylam w w zwiazku mam 1,5rocznego synka moj byly partner nadal nazwisko poniewaz ojciec biologiczny nie wykazywal zainteresowania od poczatku ciazy jednak je chce zmienic dziecku nazwisko na biologicznego ojca i ustalic ojcostwo. Ojciec biologiczny dziecka wyslal mi oswidczenie ze chce zrobic testy dna ja sie zgadzam na te testy ,tylko czy ojciec biologiczny dziecka po zrobieniu testow dna ma prawo nie nadac dziecku nazwiska i czy ja mam prawo starac sie o darmowego adwokata skoro jestem na zasilku dla bezrobotnych i wychowuje dziecko prosze o pomoc
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-06-06 12:51:47
Wniosek o ustalenie ojcostwa może złożyć Pani lub ojciec biologiczny dziecka.
Według art. 84 kc. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka.”.
Rozumiem, że pani były partner uznał w urzędzie stanu cywilnego pani dziecko, jako swoje. Zatem wydaje mi się, że aby ustalić ojcostwo (przez biologicznego ojca) należałoby wpierw zaprzeczyć ojcostwo przez pani byłego partnera (który uznał dziecko w urzędzie stanu cywilnego).Wniosek może złożyć pani lub były partner, który uznał dziecko w urzędzie stanu cywilnego. Bowiem wg kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Art. 82. § 1. Mężczyzna, który uznał ojcostwo, wytacza powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania przeciwko dziecku i matce (….). Z tym, że były Pani partner może złożyć wniosek do Sądu nie później niż 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się, że nie jest ojcem dziecka. (Przypuszczalnie pani powiedziała właśnie swojemu byłemu partnerowi, że nie jest ojcem dziecka i od tego dnia ma 6 miesięcy by złożyć wniosek do sądu.) Dotyczy tego Art. 78. § 1. Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Należy wpisać w piśmie do Sądu: Powód: pani były partner, Pozwana: imie i nazwisko pani, adres zamieszkania; Pozwana/pozwany: imie i nazwisko pani dziecka, adres zamieszkania.W tytule pisma można napisać „Pozew o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka”.
oraz „Uzasadnienie”. I pokrótce uzasadnić: Np. W urzędzie stanu cywilnego uznałem małoletnią powódkę/powoda ...(imie i nazwisko dziecka) . Dowodem tego jest akt urodzenia dziecka. W dniu…. dowiedziałem się od matki dziecka, że w/w małoletnie dziecko nie jest moim dzieckiem, że pochodzi od innego mężczyzny. W związku z w/w faktami uważam, że wniosek mój o bezskuteczności uznania ojcostwa jest zasadny.”
Odnośnie ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa tyczy się również art. 82 § 2. Matka wytacza powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa przeciwko dziecku i mężczyźnie, który uznał ojcostwo…(…)’ Czyli pani wnosi pozew i wpisuje pani siebie jako Powódkę, Pani byłego jako Pozwanego i pani dziecko jako Pozwanego/Pozwaną.
Do pisma do Sądu należy dołączyć w oryginale akt urodzenia się dziecka. Pismo w 3 egzemplarzach składa się, 2 dla sądu ( z czego sad przesyla 1 egzemplarz do strony pozwanej), a 1 egzemplarz –na którym Sąd poświadcza złożenie pozwu (dla strony powoda/powódki).

Co do testów DNA, to wiadome jest mi to, że pani były może złożyć w sądzie pismo o ustalenie ojcostwa bez robienia testów DNA. A sąd i tak w takiej sytuacji może zechcieć wykonać te testy, wtedy on nie płaciłby. Gdy pani były wniósłby wniosek o zrobienie testów DNA, wtedy ponosi on koszt tych testów ( a z tego co wiem to koszt testów DNA może sięgać nawet 2 tys zł). Jeśli chodzi o sprawy uznania ojcostwa i alimenty, to jest się zwolnionym z kosztów Sądowych. W każdej sytuacji może pani napisać do Sądu wniosek o zwolnienie z kosztów Sądowych wykazując, że ma pani małe dochody lub ich brak, przedstawic zaswiaczenie o bezrobociu, czy z Ośrodka Opieki Społecznej o pobieranych zasiłkach. Jeśli chodzi o ustanowienie adwokata z urzędu,bezpłatnego, to należy złożyć wniosek w Sądzie (na stonach internetu można znalesc formularz lub w Sądzie) o ustanowienie adwokata z urzędu wraz z oświadczeniem o pani stanie majątkowym i finansowym, do którego dołącza się zaświadczenie o dochodach, czy też braku dochodów (nz z urzedu pracy o bezrobociu, z Ośrodka Pomocy Społecznej). Pani albo biologiczny ojciec dziecka występuje do Sądu o zmianę bądź nie zmianę nazwiska dziecka. To Sąd decyduje czy zmieniać nazwisko dziecku czy nie. Bo jest art. który mówi, że dziecko przyjmuje nazwisko ojca, ale też są artykuły mówiące że Sąd może ustalić inaczej, kierując się dobrem dziecka.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

czy po upływie 5 lat jaki minely od momentu wykupu mieszkania z bonifikatą trzeba pisać podanie do urzędu miasta o zdjeciu
Dodano: 2013-05-30 01:08:56 przez: 2013-05-30 01:08:56
mój tato zmarł w kwietniu,w 2001r darował mi dom i gospodarstwo jego siostra żąda ode mnie zachowku po babci czy jej się to należy ?
Dodano: 2013-05-29 19:10:18 przez: 2013-05-29 19:10:18
Dzien dobry jestem jednym z trzech wspolwlascicieli we wspolnocie 4 lokale, teren wokol budynku 1000 m2 nie jest podzielony,
Dodano: 2013-06-03 09:38:57 przez: 2013-06-03 09:38:57
czy nalezy mi sie z pzu za smierc bylej tesciowej
Dodano: 2013-06-03 09:45:26 przez: 2013-06-03 09:45:26
Do góry