Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: styczeń 2021r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
wiktor
2010-11-12 15:04:10
Odpowiedzi: 4
czy od darowizny uczynionej 20 lub więcej lat przed śmiercią może być liczony zachowek?
Odpowiedzi (4):
Wiola
2010-11-15 11:54:32
Zgodnie z art. 993 KC przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przeisów darowizny uczynione przez spadkodawcę.
Gość
2011-02-27 17:45:54
Proszę czytać przepisy ze zrozumieniem, albo poradzić się fachowca (czytaj prawnika). Zgodnie z art. 994 K.C., darowizn uczynionych na ponad 10 lat przed śmiercią nie dolicza się do masy będącej podstawą zachowku!!! Może Pan więc spać spokojnie.
Gość
2011-11-02 18:47:05
Niekoniecznie. Właściwy przepis mówi bowiem, że przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Co oznacza, że na potrzeby zachowku doliczy się do spadku darowizny uczynione na rzecz spadkobierców albo uprawnionych do zachowku, bez względu na czas darowizny.
piotr
2011-12-01 15:23:43
czy po upływie trzech lat od śmierci darczyńców można domagać się zachówku
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Spadkodawcy: małżonek i małżonka Spadkobiercy: wpólna córka i syn małżonka z pierwszego małżeństwa Pytanie: czy
Dodano: 2010-11-14 11:11:57 przez: 2010-11-14 11:11:57
Jaką część wspólnego majątku zatrzymuje żona po śmierci męża dziedzicząca ustawowo w zbiegu z synem męża z pierwszego
Dodano: 2010-11-17 12:29:05 przez: 2010-11-17 12:29:05
Do góry