Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: lipiec 2018r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
Gość
2014-09-27 13:43:15
Odpowiedzi: 1
Witam Mieszkam w domu dwurodzinnym,jestem 1/2 wpółwlaścicielem częsci wspólnych.Na srychu ,na małej częsci chcę postawić szafę,nikomu nie przeszkadzającą,przylegającą do ściany mojego pokoju.Czy sąsiad musi wyrazić zgodę?I czy ma prawo się sprzeciwić?Skoro umownie użytkujemy strych w 1/2? proszę o podpowiedź i radę.
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-08 10:41:08
Zawłaszczanie części wspólnych nieruchomości przez wystawianie mebli, w tym przypadku szafy na wspólny strych było wielokrotnie omawiane na różnych forach. Takie postępowanie jest delikatnie mówiąc mało kulturalne. Jest też niedopuszczalne. Kwestię korzystania z części wspólnych nieruchomości normują przepisy ustawy o własności lokali oraz kodeksu cywilnego. Art. 12 ust 1 uwl – „właściciel ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem”, natomiast art. 206 k. c. stanowi, iż „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Inaczej mówiąc każdy z współwłaścicieli ma prawo do korzystania i posiadania części wspólnej nieruchomości w takim stopniu w jakim nie przeszkadza to pozostałym. Np. część nieruchomości wspólnej może zająć wyłącznie dla swoich potrzeb i nie naruszy przy tym prawa, jeżeli taki stan rzeczy zostanie zaaprobowany przez innych właścicieli. Czyli właściciel może tyle posiadać, ile inni właściciele mu nie zabronią. Zakres korzystania z nieruchomości wspólnej nie jest uzależniony od wielkości udziału. Dorozumiany sposób korzystania z połowy strychu nie upoważnia do ograniczania współwłaścicielowi prawa do korzystania przez niego z całego strychu na zasadach wynikających ze społeczno – gospodarczego przeznaczenia nieruchomości. Dotyczy to wszystkich części wspólnych (klatka schodowa, pralnia, wózkownia, piwnica, itp. ). Tak więc zgoda sąsiada jest w tym przypadku niezbędna. Pomijam kwestie bezpieczeństwa p. poż. Wynikające z faktu wystawiania starych mebli na strych, jak też sprawy utrzymania porządku. Kwestie te regulują odpowiednie przepisy. Fakt używania tylko połowy strych nie zwalnia od obowiązku dbania o porządek i stan techniczny w pozostałej części strychu. A tak na marginesie czy jesteś pewny, że wspomniana ściana jest twoja?. Może to też część wspólna nieruchomości. Znajomość prawa i zasad współżycia bardzo często pozwala uniknąć niepotrzebnych konfliktów z sąsiadami.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Rozpoczęłam pracę w szkole jako nauczyciel dnia 1 września 1984 r. Kiedy powinnam otrzymać nagrodę jubileuszową?
Dodano: 2014-09-24 05:58:24 przez: 2014-09-24 05:58:24
pracuje na umowie zlecenie złożyłam wypowiedzenie i tydzień wcześniej przed rozliczeniem tygodniowym Powiadomiłam o
Dodano: 2014-09-23 22:11:00 przez: 2014-09-23 22:11:00
moja kolezanka jest matka samotnie wychowujaca syna teraz 10lat a ojciec dziecka uciekl za granice i nie wiadomo gdzie i
Dodano: 2014-09-28 17:29:09 przez: 2014-09-28 17:29:09
jestem mamą szóstki dzieci mam problem z współlnotą która wstawiła grafik w jakim dniu ma kto wieszać pranie do tego
Dodano: 2014-09-29 22:56:48 przez: 2014-09-29 22:56:48
Do góry