Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: kwiecień 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
Aga
2014-10-16 09:02:27
Odpowiedzi: 1
Mam ograniczoną władzę i dziecko nie mieszka ze mną, składam pismo o jej odzyskanie oraz o ustalenie miejsca pobytu dziecka, niestety druga strona nie wyraża zgody by dziecko mieszkało ze mną, od jakiego wieku dziecko może samo w sądzie powiedzieć gdzie chce mieszkać, z którym rodzicem?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-20 21:31:11
Szanowna Pani, bardzo mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji i życzę Pani, aby sprawa ta uległa jak najszybszemu, korzystnemu dla Pani, rozwiązaniu. Samodzielnie dziecko będzie mogło zdecydować o miejscu swojego zamieszkania dopiero, gdy ukończy 18 rok życia. Jeśli sąd nie przywróci Pani pełnej władzy rodzicielskiej, to miejsce zamieszkania dziecka wyznaczać będzie w dalszym ciągu to miejsce, w którym mieszka osoba, która ma pełnię praw rodzicielskich do niego, a opinia dziecka w tym zakresie nie będzie miała znaczenia (sąd nie może bowiem orzekać odmiennie, niż stanowi ustawa). Jeśli natomiast władza rodzicielska zostanie Pani przywrócona, sąd ustalając miejsce zamieszkania dziecka, zgodnie z art. 216(1) kodeksu postępowania cywilnego, wysłucha dziecko jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala, a także uwzględni jego rozsądne żądania. Nie ma więc "sztywno" określonego wieku, który uprawnia dziecko do wypowiadania się przed sądem. Sąd nie ma też obowiązku podjąć decyzji zgodnej z żądaniami i oczekiwaniami dziecka, powinien zaś wydać orzeczenie, które - w ocenie sądu - będzie zgodne z dobrem dziecka.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Jestem zatrudniony na umowe zlecenie, w ktorej jest zapis, ze jesli chcialbym zwolnic sie w ciagu 30 dni od jej zawarcia,
Dodano: 2014-10-15 09:01:32 przez: 2014-10-15 09:01:32
dzierżawca działki na ogrodach miał wydzierżawioną działkę na okres 1 roku Wokół sprawy nie było działań
Dodano: 2014-10-15 07:39:08 przez: 2014-10-15 07:39:08
Czy można zawrzeć związek małżeński przed 18 rokiem życia za zgodą tylko jednego z rodziców? Jeżeli obydwoje mają
Dodano: 2014-10-16 20:37:26 przez: 2014-10-16 20:37:26
Czy w sprawie o zasiedzenie nieruchomości lub stwierdzenie nabycia spadku pełnomocnikiem uczestników może być wnioskodawca ?
Dodano: 2014-10-18 21:53:51 przez: 2014-10-18 21:53:51
Do góry