Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: maj 2020r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
Wiesław
2011-04-07 10:01:43
Odpowiedzi: 1
W styczniu br podpisałem z pewną Panią "Przedwstępną Umowę Sprzedaży" spółdzielcego własnosciowego prawa do lokalu mieszkalnego wręczając jej tutułem zadatku kwotę 3000 zł. Umowę zawarliśmy w zwykłej formie pisemnej (nie u notariusza) wg wzoru stosowanego przez większość biur nieruchomości. Nasza umowa nie doszła do skutku z winy obopólnej. Pani odmówiła zwrotu zadatku. Czy nasza umowa w świetle prawa jest wiążąca i ważna? Znajomy prawnik stwierdził, że w świetle art.158 kc umowa nie jest ważna i poradził żądać zwrotu zaliczki w oparciu o art. 410 kc (bezpodstawne wzbogacenie). Czy Państwo podzielacie ten pogląd czy może poradzicie inną podstawę żądania zwrotu zadatku.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-02-09 00:26:27
Wydaje mi się że będzie miał tu zastosowanie Art. 394
§ 3. Kodeksu Cywilnego W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

serdecznie. Chciałabym się zapytać czy rodzice w akcie darowizny mogą zaznaczyć, iż za ich życia domu nie będzie
Dodano: 2011-04-06 22:42:35 przez: 2011-04-06 22:42:35
ile kontroli zewnętrznych może jednocześnie kontrolować przedsiębiorcę?
Dodano: 2011-04-06 12:40:26 przez: 2011-04-06 12:40:26
co jest napisane w kodeksie cywilnym ustawy z dnia 21.06.2001 art.11 ust.2 pkt.3?
Dodano: 2011-04-07 10:20:30 przez: 2011-04-07 10:20:30
Umowa na czas nieokreślony,okres wypowiedzenia 1 miesiąc;jeżeli wypowiedzenie nastąpiło 5 dnia danego miesiąca od
Dodano: 2011-04-07 10:29:27 przez: 2011-04-07 10:29:27
Do góry