Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: listopad 2018r.
Linki sponsorowane

Kodeks cywilny

Pytania prawne (1):
Większe okno
Cezar
2011-06-06 15:07:22
Odpowiedzi: 1
Szanowni Państwo!!!
Uszkodzeniu uległa mi lodówka która jest na gwarancji. Została zakwalifikowana do wymiany. W karcie gwarancyjnej istnieje wpis, że gwarancja realizowana będzie poprzez dostarczenie towaru do sklepu. Zakupu dokonałem w sklepie internetowym który oddalony jest od miejscowości mojego zamieszkania o 250 km. Sklep stwierdził że zrealizuje gwarancje ale muszę dostarczyć sprzęt na własny koszt do nich. Czy ja powinienem pokryć koszty transportu uszkodzonego sprzętu?
Odpowiedzi (1):
Sokrato
2011-08-24 18:36:02
Sprawa w tym przypadku jest nieco skomplikowana. Niestety ustawodawca wyłączył w 2002 roku dość korzystne przepisy o gwarancji opisane w kodeksie cywilnym, dając gwarantom dużo swobody w konstruowaniu warunków gwarancji dla sprzedaży konsumenckiej. Dlatego ma pan takie problemy.
Podpowiadam, co należy uczynić.
Jeżeli reklamacja zgłoszono została przed upływem dwóch lat od daty zakupu, należy zrezygnować z naprawy gwarancyjnej, natomiast wystąpić bezpośrednio do sprzedawcy w oparciu o ustawę tzw. konsumencką z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.1). Art. 8 tej ustawy gwarantuje nieodpłatność naprawy bądź wymiany łącznie z dostarczeniem i robocizną. Pierwsze zawiadomienie sklepu internetowego o uszkodzeniu lodówki można z powodzeniem uznać jako powiadomienie sprzedawcy o niezgodności towaru z umową. Tym samym transport lodówek w obie strony musi ponieść sprzedawca.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

czy samochód zakupiony na fakture podlega zwrotowi
Dodano: 2011-06-05 17:30:49 przez: 2011-06-05 17:30:49
mam 18 lat, nie pracuję, nadal się ucze w szkole dziennej. Tata jest za granica, a mama mieszka w wynajetym mieszkaniu.
Dodano: 2011-06-05 16:53:43 przez: 2011-06-05 16:53:43
Moj ojciec przejal gospodarstwo rolne po rodzicach w 1981 r. jego matka otrzymala rente rolnicza .W tej chwili siostra ojca
Dodano: 2011-06-06 20:27:11 przez: 2011-06-06 20:27:11
Nasze dziecko (20 lat ) porzuciło studia, nie podejmuje pracy,mieszka z nami i jest na naszym (rodziców ) utrzymaniu. Czy
Dodano: 2011-06-06 22:26:21 przez: 2011-06-06 22:26:21
Do góry