Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Koszty sądowe

Prawo cywilne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Stan prawny: styczeń 2020r.
Linki sponsorowane

Koszty sądowe w sprawach cywilnych

Wysokość opłat w procesie

Sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Art. 35.

1. W sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 zł wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.

2. Pracownik i pracodawca uiszczają opłatę podstawową od pism podlegających opłacie wymienionych w ust. 1, także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.

Art. 36.

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych i w sprawach odwołań rozpoznawanych przez sąd pracy i ubezpieczeń społecznych pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (3):
Większe okno
Jerzy
2012-01-08 01:14:36
Odpowiedzi: 0
Odwołałem się od decyzji ZUS.Wydział Obsługi Prawnej ZUS podał sprawę do Sądu Okręgowego XIV Wydział Ubezpieczeń Społ. w Warszawie .Al. Solidarności 127o oddalenie odwołania. Kto ponosi koszta sądowe w razie mojej przegranej?
Patrycja
2012-04-16 11:40:21
Odpowiedzi: 0
Witam, mam podobne pytanie. Złożyłam odwołanie od decyzji ZUS w sprawie wypłaty odszkodowania przy wypadku przy pracy. ZUS odddalił się od odwołania. Z sądu zostałam wezwana na wizytę u lekarza sądowego.
Czy poniosę jakieś koszty związane ze sprawą w sądzie?
Jak będzie wyglądać dalej sprawa po wizycie u lekarza?
GOSIA
2012-06-09 00:05:40
Odpowiedzi: 1
za niezgodne z prawem zwolnienie mnie z pracy żądam odszkodowania 15000zl.Sąd pracy żąda jednak ode mnie
wpłacenia kaucji w kwocie 3000 zł. Moja wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 tys. zł, a więc dlaczego mam wpłacić tak wysoką opłatę? Uważam to za niezgodne z prawem.
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-07-12 09:47:00
To złóż zapytanie do Prezesa sądu, ale ze względu na czas złóż zażalenie na postanowienie sądu.(Liczy się czas)

A może chciałaś odszkodowanie 15 tys. a przez pomyłkę wbiłaś wartość sprawy 150 tys. i w tedy Sąd ma podstawy do naliczenia kosztów sądowych.
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry