Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks cywilny

Prawo cywilne
Portal informacyjny
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne

Kodeks cywilny

Polskie prawo cywilne
Stan prawny: kwiecień 2024r.
Linki sponsorowane

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Art. 1030.

Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku.

Art. 1031.

§ 1. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.

§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nieistniejące długi.

Art. 1032.

§ 1. Jeżeli spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłacił niektóre długi spadkowe nie wiedząc o istnieniu innych długów, ponosi on odpowiedzialność za niespłacone długi tylko do wysokości różnicy między wartością ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku a wartością świadczeń spełnionych na zaspokojenie długów, które spłacił.

§ 2. Jeżeli spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłacając niektóre długi spadkowe wiedział o istnieniu innych długów spadkowych, ponosi on odpowiedzialność za te długi ponad wartość stanu czynnego spadku, jednakże tylko do takiej wysokości, w jakiej byłby obowiązany je zaspokoić, gdyby spłacał należycie wszystkie długi spadkowe.

Art. 1033.

Odpowiedzialność spadkobiercy z tytułu zapisów zwykłych i poleceń ogranicza się do wartości stanu czynnego spadku.

Art. 1034.

§ 1. Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów.

§ 2. Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.

Art. 10341.

§ 1. Do chwili działu spadku wraz ze spadkobiercami solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe ponoszą także osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne.

§ 2. Rozliczenia między spadkobiercami i osobami, na których rzecz zostały uczynione zapisy windykacyjne, następują proporcjonalnie do wartości otrzymanych przez nich przysporzeń. Spadkobiercom uwzględnia się ich udział w wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Art. 10342.

Od chwili działu spadku spadkobiercy i osoby, na których rzecz zostały uczynione zapisy windykacyjne, ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe proporcjonalnie do wartości otrzymanych przez nich przysporzeń.

Art. 10343.

Odpowiedzialność osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny za długi spadkowe, jest ograniczona do wartości przedmiotu zapisu windykacyjnegowedług stanu i cen z chwili otwarcia spadku.

Tom
2011-01-15 18:25:41
Odpowiedzi: 1
Witam serdecznei. Mam pytanie dotyczące spadku. Otóż moi rodzice narobili długów w bankach, których nawet nie znam. Jak mogę się uwolnić od tych długów wrazie ich śmierci? Pozdrawiam
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-10 08:33:10
Może się pan od tych długów uwolnić tylko i wyłącznie w ten sposób,że odrzuca w całości spadek po rodzicach-długi niestety też podlegają dziedziczeniu.Spadek należy odrzucić w ciągu 6 miesięcy od momentu śmierci dłużników.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-03-01 21:34:29
Odpowiedzi: 1
Witam.Moja mama zmarła w 2008 r. nie było sprawy spadkowej ponieważ moja mama nie miała nic co mogłabym odziedziczyć, miesiąc temu dostałam pismo w urzedu skarbowego ze są po niej długi za niezapłacony podatek vat.Czy jest mozliwość zrzeknięcia się ich?? Pozdrawiam
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-09 18:58:04
Tak,musi pani w ciągu 6 miesięcy zrzec się tego spadku-długi niestety,też są spadkami.Gdyby to był inny dług,to po 3 latach uległby już przedawnieniu.Jednakże urząd skarbowy ma 5 lat na ściąganie niezapłaconych podatków.
Dodaj odpowiedź
Alicja
2011-04-18 17:40:15
Odpowiedzi: 1
Toczy się sprawa o zachowekpo moim zmarłym ojcu.W trakcie trwania sprawy zmarł mój brat\2oo8 r\, a więc w kolejności dziedziczy jego syn który zrzekł sie należnego mu spadku po swoim ojcu.Brat pozostawił dług - nie płacony czynsz od 1999do 2007r.Czy w tej sytuacji rodzeństwo będzie pociągnięte do uregulowania zadłuzenia względem gminy ?Kiedy powstały dług może być anulowany tzn. po trzech latach od momentu powstania , a może pięciu lat?
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-09 18:30:54
No tak,w tym przypadku syn zmarłego brata odrzucił spadek i teraz Wy dziedziczycie.Przedawnienie długu liczy się 3 lata od daty wymagalności jego spłaty.
Dodaj odpowiedź
mar cin
2011-09-21 03:22:06
Odpowiedzi: 1
jaki czas ma wierzyciel na upomnienie sie o należnośc? dlug powstal podczas prowadzenia dzialolnosci i minełu już dwa lata od wystawienie faktury ale nie od terminu płatności ? (moja mama nie żyje dwa lata już)
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-09 18:27:28
Przedawnienie długu liczy się od daty wymagalności spłaty długu czyli w tym przypadku 3 lata od terminu płatności faktury.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-11-09 11:09:35
Odpowiedzi: 1
mąż prowadził działalnoścc miał dług za niewpłacony podatek Vat, zmarł w 2001r nie była przeprowadzana sorawa spoadkowa, prawanie jestem spadkobircą jako żona nie złożyłam oświadczenia o zrzeczeniu się spadku , czy do takiej sprawy jest przedawnwinie czy po przeprowadzeniu sprawy spadkowej po 10 latach bedzie na mnie ciążyc to zadłużenia .co mogę zrobić żeby uwolnić się od tych długów.
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-09 18:24:47
Urząd skarbowy ma 5 lat na ściąganie długów.Dotyczy to zarówno żyjącego dłużnika,jak i spadkobiercy tego długu.Więc ten dług z tytułu niezapłaconego podatku VAT jest już przedawniony.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-12-02 13:29:05
Odpowiedzi: 1
jest 3 spadkobierców co dziedziczą po 1/3 w związku z tym kto spłaca długi
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-12-21 13:23:15
dług będzie podzielony na trzech spadkobierców w równych częściach
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-07-01 16:01:48
Odpowiedzi: 1
po zmarłej mamie odziedziczyłam dług, ponieważ nie zżekłam się spadku ,bo niewiedziałam, a mam rodzeństwo sąd mi przyznał spłatę,ja niemam za co tego spłacić co mam zrobić?
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-09 18:20:23
Pisze pani,że ma rodzeństwo,ale oni,jak widać,odrzucili chyba spadek po mamie.Natomiast pani go nie odrzuciła i nic już na to nie poradzi.Jedyne tutaj rozsądne wyjście z sytuacji to czekać na przedawnienie długu tj.na 3 lata od daty wymagalności jego spłaty.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-09-02 08:21:08
Odpowiedzi: 1
Czy można zrzec się spadku tylko całkowicie, czy można także zrzec się spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Czy ta druga opcja jest możliwa tylko w przypadku przyjęcia spadku? Czy druga grupa spadkobierców (rodzeństwo i ich zstępni) w przypadku zrzeczenia się spadku przez wszystkich spadkobierców z grupy pierwszej musi ten spadek przyjąć i w jaki sposób. Czy w takiej sytuacji może jeszcze całkowicie go odrzucić i w jakim czasie?
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-09 17:55:46
Zapis windykacyjny można odrzucić. To ważne, bo czasami przedmiot spadku obciążony jest długami. Brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu zapisu windykacyjnego w okresie sześciu miesięcy od chwili, gdy zapisobiorca dowie się o nim, powoduje, że jest on traktowany jako przyjęty. Jednakże gdy osoba wskazana przez testatora nie chce przyjąć zapisu (i go odrzuci) lub nie może być zapisobiorcą, bo np. nie dożyje otwarcia spadku lub okaże się niegodna zapisu, przekazywany w nim składnik majątku nie jest wyłączony z masy spadkowej. Inaczej mówiąc, przedmiot odrzuconego zapisu wchodzi do schedy spadkowej i podlega normalnemu dziedziczeniu.
Można też przyjąć spadek z tzw.dobrodziejstwem inwentarza czyli przyjąć długów spadkowych tyle,ile pozostały spadek poprzez jego sprzedaż pozwoli je spłacić.

Dodaj odpowiedź
ANIA
2012-09-09 13:23:39
Odpowiedzi: 1
ZMARŁ BRAT MOJEGO OJCA W TYM ROKU W LIPCU.ZOSTAWIŁ DŁUGI POTĘZNE.JEGO DZIECI SIE ZRZEKLY TEGO SPADKU.I WUJKA RODZENSTWO TEZ.CZY JA I MOJE DZIECI ORAZ 2 MOJE SIOSTRY TEZ JESTESMY TYM OBCIAZONE(MUSIMY SIE ZRZEC ABY NIE MIEC PROBLEMÓW Z TEGO TYTUŁU)?PROSZE O ODPOWIEDZ NA E-MAILA.
Odpowiedzi (1):
Margo
2012-09-09 17:40:53
Sprawy spadkowe są bardzo skomplikowane,głównie z powodu tych długów.Inaczej rzecz ma się z długami niewindykacyjnymi,a inaczej z windykacyjnymi.Spadek z długami można albo odrzucić albo zastrzec przyjęcie go z tzw.dobrodziejstwem inwentarza.Termin "dobrodziejstwo inwentarza" oznacza,że przejmujemy długi spadkowe w takiej ilości/kwocie,na ile pozostały spadek pozwoli nam je spłacić np.sprzedając nieruchomość bądź ruchomość spadkową i z tych pieniędzy pokrywamy dług spadkowy.Długi spadkowe,których inni spadkobiercy się zrzekli przechodzą na pozostałych spadkobierców.Natomiast przy spadku z długami windykacyjnymi przedmiot zapisu windykacyjnego jest wyłączany z masy spadkowej. Pozostała część spadku nierozdysponowana w formie zapisu podlega jednak normalnemu podziałowi w ramach dziedziczenia. Co ważne, osoba, która przyjmie w zapisie np. mieszkanie, może nadal uczestniczyć w postępowaniu spadkowym dotyczącym pozostałej części majątku zmarłego. Jej udziały w tym dziedziczeniu nie są w żadnym stopniu ograniczone.
Zapis windykacyjny można odrzucić. To ważne, bo czasami przedmiot spadku obciążony jest długami. Brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu zapisu windykacyjnego w okresie sześciu miesięcy od chwili, gdy zapisobiorca dowie się o nim, powoduje, że jest on traktowany jako przyjęty. Jednakże gdy osoba wskazana przez testatora nie chce przyjąć zapisu (i go odrzuci) lub nie może być zapisobiorcą, bo np. nie dożyje otwarcia spadku lub okaże się niegodna zapisu, przekazywany w nim składnik majątku nie jest wyłączony z masy spadkowej. Inaczej mówiąc, przedmiot odrzuconego zapisu wchodzi do schedy spadkowej i podlega normalnemu dziedziczeniu.





Dodaj odpowiedź
GOŚĆ
2012-11-05 21:23:30
Odpowiedzi: 0
Ja tez mam takie samo pytanie jak mój przedmówca. Temat dotyczy długów BRATA OJCA który niedawno zmarł. Z tego co mi wiadomo to jego dzieci i wnuki zrzekły się notarialnie spadku w obawie przed spłatą długów po ich ojcu i dziadku a jego żyjąca żona tez ma długi.Ponadto wuj nic nie zostawił do podziału( tylko długi). Czy mój ojciec wraz z mamą, ja i moje rodzeństwo będziemy obciążeni tymi długami? Czy koniecznie musimy się zrzec spadku aby uniknąć długów??? Za odpowiedź z góry dziękuję.
jolka
2013-03-14 00:08:11
Odpowiedzi: 0
byl dzial spaku po mamie kazdy dostal1/3 do dzialu spadku bylo mieszkanie ,nikt nie zrzekl sie spadku.mieszkanie trzeba bylo sprzedacipodzielic narosly z tego bowodu dlugi do sp-ni kto jema oplacic.czy nie ten co utrudnial sprzedaz czy solidarnie wszysy.bo nie zrzeklismy sie spadku
artur
2013-07-20 16:27:35
Odpowiedzi: 0
Czy muszę spłacać długi po zmarłym dziecku mojego ojca z drugiego małżeństwa?
Gość
2013-10-08 11:51:59
Odpowiedzi: 0
witam po zm ojcu był ustanowiony akt poświadczenia dziedziczenia i później umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności ja odziedziczyłem firmę, która prowadził samodzielnie ojciec a mama mieszkanie i działkę. urząd skarbowy będzie prowadził orzeczenie odpowiedzialności za ostatni miesiąc działalności i nie wiem kto będzie odpowiadał ja- w dziale spadku mam firmę na wyłączność czy razem z mamą po połowie? Pzdr
Ewa
2013-10-10 15:53:43
Odpowiedzi: 0
Witam
Jeden z parabanków upomina się o spłatę kredytu brata mojej mamy. Brat zmarł 5 lat temu, ale wezwanie przyszło dopiero teraz. Ponoć bliższa rodzina odrzyciłą spadek. Proszę o informację po jakim czasie przedawniają się takie kredyty?
Gość
2014-02-28 14:24:21
Odpowiedzi: 0
Witam. Mój tata jest chory na raka trzuski z przeżutami na wątrobę. Lekarze powiedzieli , że dni są policzone. Posiada dwa kredyty, które spłaca. Notarialnie jestem właścicielem domu i działki, którą tata kilka lat temu przepisał na mnie (czyli tata nic na sobie nie ma), ale ze służebnością mieszkalną. Czy wyrzekając się spatkobierstwa nie będę spłacać kredytu i czy nie poniosę żanych strat?
Gość
2014-10-10 19:39:14
Odpowiedzi: 0
Witam! Mam pytanie co dzieje się dalej ze spadkiem, którego nie przyjęła rodzina ta bliska i dalsza,chodzi o pół domku, w tej chwili nie ma właściciela a druga połowa należy do mnie. Mam dylemat czeka mnie remont dachu, kto pokryje koszt remontu dachu sąsiada, jestem zainteresowana kupnem ale nie wiem kto teraz jest właścicielem. Dom nie jest zadłużony ale wiem, że sąsiad miał długi w bankach nie znam kwoty, rodzina również się nie orientuje. Gdzie mogę się dowiedzieć do kogo należy teraz nieruchomość. Proszę jeżeli to możliwe o informację.
quan
2014-12-22 15:42:34
Odpowiedzi: 0
Czy kopia deklaracji podatkowej, która nie zawiera mojego podpisu jako podatnika, ani nie jest kopią uwierzytelnioną, co do jej zgodności z oryginałem, może stanowić dowód świadczący na moją niekorzyść w postępowaniu tak karnym jak i cywilnym?
Gość
2017-10-06 05:51:12
Odpowiedzi: 0
Witam.Ile lat po śmierci danej osoby spadkobierca jest zobowiązany splacac dlugi?
Gość
2017-12-13 19:54:29
Odpowiedzi: 0
Bylam zameldowana u mamy ktora byla wlascicielem mieszkania wlasnosciowego ktore komornik zlicytowa na poczet nie placonych czynszow,czlowiek wykupil mieszkanie zatrudniajac komornika ktory oproznil lokal,ja jedyna corka przebywam od roku za granica,wrocilam na pogrzeb do polski ,powziela spadek wprost bez zpisu inwentarza.zlicytowane mieszkanie przynioslo zwrot pieniedzy i pokrylo dlugi powstale nieplacenia czynszu.Probujac sie dowiedziec co zrobil komornik z rzeczami mojej zmarlej mamy,dotarlam do kupca mieszkania ktory zmagazynowal rzeczy i oplacil eksmisje,oraz ktory domaga sie narazie telefonicznie zwrotu kosztow eksmisji mojej mamy,pokrywania czynszu podczas gdy 3 msc gdy byl wyrok o zmianie wlasnosci,czy pomimo ze ta eksmisja mnie nie dotyczyla,jestem zobowiazana mu zaplacic,gdy sprawa jeszcze nie poszla do sadu,moja mama nie zyje juz1.5 msc,ja zglosilam podanie o przyjecie spdku wprost? Czy ma racje i to rowniez dlug mojej mamy?,czy musze placic zaleglosc czynszu mieszkania gdzie nie przebywalam,dodam ze w wyroku eksmisyjnym ja nie bylam uwzgledniona,ani poinformowana mimo mojego zameldowania.Bede wdzieczna za pomoc ,bo mimo czytania kodeksu cywilnego nie umiem znalezc odpowiedzi.
Katarzyna
2017-12-16 12:43:33
Odpowiedzi: 0
Dostalam list windykacyjny za dlugi po zmarlym ojcu.Od 55 lat nie utrzymywalam kontaktu z ojcem, on nigdy nie lozyl na moje utrzymanie, nie placil alimentow.Nie znalam miejsca jego pobytu oraz nie wiem czy mial jakas rodzine. Jako corka jestem ustawowym spadkobierca. Nie znajac daty smierci nie przyjelam lub odrzucilam spadek.Nastapilo to jak przypuszczam ustawowo po 6 miesiacach. Czy mam mozliwosc po ustawowym terminie przyjac spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jak wyglada cala procedura, do kogo mam sie zwrocic . Z gory dziekuje.
Gość
2018-02-16 15:35:51
Odpowiedzi: 0
Czy przysługuje mi dług po zmarłym, jeśli był on kuzynem mojego rodzica?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie