Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks cywilny | Kodeks drogowy
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Koszty sądowe

Prawo cywilne
A A A
Sądy cywilne
Sądy cywilne
Mira
2019-08-18 20:02:04
mobbing. Co kodeks cywilny mówi na ten temat? ...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Gość
2019-08-12 19:04:13
Wynajmuję dom. Właściciel nie powiedział jak należy użytkować piec, przez co pompa się uszkodziła. Czekam bardzo długo na to, aż ją wymieni. Nie mogę się umyć, pozmywać ani posprząta...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Waldemar
2019-08-04 07:55:07
Czy zasadne jest domaganie się przez biuro nieruchomości wypłaty prowizji,gdy klient, po udostępnieniu mu nieruchomości do obejrzenia zrezygnował po 8 dniach z zakupu przywołując art.22 Ustawy...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
waldemar
2019-07-27 18:47:57
Czy można uznać za umowę abuzywną taką umowę z biurem nieruchomości, gdy biuro ząda prowizji mimo,iż klient po obejrzeniu mieszkania zrezygnował z zakupu??...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
artur
2019-07-07 20:38:22
witam taka sprawa z sąsiadami którzy mnie oczerniają np.za coś czego nie zrobiłem lub inne dzieci w tym mój młodszy brat,dodam też ze sasiadka też odgrazała się poprzez dzwonienie po zbiró...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Stan prawny: październik 2019r.
Linki sponsorowane

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Stosunki między rodzicami a dziećmi

Piecza zastępcza

Art. 1121.

§1. Obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem umieszczonym w pieczy zastępczej, jego wychowania i reprezentowania w tych sprawach, a w szczególności w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb, należą do rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo kierującego placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną lub interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym. Pozostałe obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców dziecka.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli sąd opiekuńczy postanowił inaczej.

Art. 1122.

Organizację, funkcjonowanie oraz finansowanie rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo- terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych oraz zasady określające kryteria wiekowe dzieci umieszczanych w tych placówkach i ośrodkach regulują przepisy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Art. 1123.

Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej powinno nastąpić po wyczerpaniu wszystkich form pomocy rodzicom dziecka, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, chyba że dobro dziecka wymaga zapewnienia mu niezwłocznie pieczy zastępczej.

Art. 1124.

Dziecko umieszcza się w pieczy zastępczej do czasu zaistnienia warunków umożliwiających jego powrót do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie przysposabiającej.

Art. 1125.

§ 1. Sąd może powierzyć sprawowanie pieczy zastępczej małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka. Sprawowanie pieczy zastępczej sąd może także powierzyć małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy nie są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka, jeżeli osoby te zostały wpisane do rejestru osób zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka albo pełnią już funkcję rodziny zastępczej zawodowej lub rodziny zastępczej niezawodowej oraz prowadzących rodzinny dom dziecka.

§ 2. Jeżeli jest to uzasadnione dobrem dziecka sąd może tymczasowo, nie dłużej jednak niż na 6 miesięcy, powierzyć pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy nie są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka, niespełniającym warunku niezbędnych szkoleń, określonego w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dotyczących rodzin zastępczych.

Art. 1126.

Piecza zastępcza nad dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności jest powierzana przede wszystkim rodzinie zastępczej zawodowej.

Art. 1127.

§ 1. Sąd umieszcza dziecko w instytucjonalnej pieczy zastępczej, jeżeli brak jest możliwości umieszczenia dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej lub z innych ważnych względów nie jest to zasadne.

§ 2. W miarę możliwości sąd umieszcza dziecko w pieczy zastępczej na terenie powiatu miejsca zamieszkania dziecka.

Art. 1128.

Rodzeństwo powinno być umieszczone w tej samej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej lub regionalnej placówce opiekuńczo- terapeutycznej, chyba że byłoby to sprzeczne z dobrem dziecka.

Linki sponsorowane

Pytania prawne (3):
Większe okno
Gość
2013-02-21 18:54:05
Odpowiedzi: 0
Czy dziecko niepełnoletnie umieszczone w rodzinie zastępczej odpowiada za długi starszej siostry ,która się usamodzielniła ??
Długi wynikają z nie płacenia czynszu za mieszkanie,w którym nie zamieszkiwało dziecko będące w rodzinie zastępczej a jest na przydziale mieszkania??? Proszę o odpowiedź rodzic zastępczy.
Gość
2013-10-04 17:09:49
Odpowiedzi: 0
Od dluzszego czasu spotykam sie z dziewczyna.Mam zamiar poprosic ją o reke.Ona ma syna,9 lat.Juz po nie dlugim czasie naszego spotykania powiedzial mi ,ze chcialby zebym to ja byl jego prawdziwym tatą i czy moze tak do mnie mowic.Nie wspomnialem ze moja dziewczyna ma syna z zonatym meszczyzna.Tak wiec ona ma inne nazwisko i maly inne.Maly zna swojego bilogicznego ojca.Raz na ruski rok sie spotykaja.Zona ojca nie wie ze on ma syna z moja dziwczyna.Placi alimenty ale w konspiracji.I stad moje pytanie.Chacialbym zebysmy tworzyli prawdziwa rodzine i mieli to samo nazwisko.Co trzeba zrobic zeby i moj synek:) mial moje nazwisko?
Marzena
2014-08-19 13:47:38
Odpowiedzi: 0
Dzien dobry.mam taka trudna sytuacjie mam dwoje dzieci i nie jestem w zwiazku z ojcem dzieci. mieszkam z nimi w swoim domu z moimi rodzicami zeby zapewnic wszystko co potrzebne dzieciom pracuje za granicom ale czesto bywam w domu. przed wyjazdem napisalam zgode nad opieka nad dziecmi moim rodzicom. Czy ojciec moze je zabrac bez mojej zgody.?? i czy przez to ze pracuje za granica moze mi zabrac do dzieci prawa????? Bardzo prosze o odpowiedz boje sie ze mi je zabierze.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry